Tytuł projektu:
Odkryj swoje możliwości - sięgnij po sukces
Program Operacyjny:
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Priorytet VII „Promocja integracji społecznej”
Działanie 7.2 „Przeciwdziałanie wykluczeniu i wzmocnienie sektora ekonomii społecznej”
Poddziałanie 7.2.1 „Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”
Dane finansowe:
Koszt całkowity projektu: 729.721,85 zł
Kwota dofinansowania: 729.721,85 zł
Data podpisania umowy o dofinansowanie:
23.10.2012 r.
Termin realizacji:
01.12.2012 r. – 31.03.2014 r.
Opis projektu:
W wyniku realizacji projektu nastąpiło zwiększenie kompetencji społecznych i zawodowych 37 osób z powiatu toruńskiego i miasta Torunia w wieku 18-64 lata.
Osiągnięte cele szczegółowe:
- Nabycie doświadczenia zawodowego przez 19 osób w wieku 18-25 lat.
- Podniesienie kwalifikacji zawodowych 18 osób.
- Poszerzenie umiejętności aktywnego poszukiwania pracy przez 37 osób.
- Podniesienie kompetencji osobistych u 37 osób.
- Wzrost aktywności społecznej i zawodowej rodzin 37 osób.
Grupę docelową stanowili:
Osoby bezrobotne w wieku 18-64 lata mieszkający na terenie miasta Torunia lub powiatu toruńskiego. 15% grupy docelowej stanowiły osoby po ukończonym leczeniu odwykowym. Pierwszeństwo udziału w projekcie miały osoby przeżywające kryzys z powodu przemocy w rodzinie.
Działania:
- Szkolenie zawodowe: szkolenia zawodowe dla osób w wieku 26-64 lata na kierunkach najbardziej oczekiwanych na rynku pracy i korespondujących z wykształceniem, doświadczeniem i predyspozycjami uczestników.
- Staż zawodowy: 12 - miesięczny skierowany był do osób w wieku 18-25 lat, natomiast 6 - miesięczny do osób w wieku 26-64 lata.
- Zajęcia psychospołeczne: zajęcia prowadzone były przez pedagoga, psychologa, socjoterapeutę, terapeutę uzależnień, których celem była integracja grupy oraz zwiększenie umiejętności komunikacji interpersonalnej, zachowań asertywnych, wyrażania emocji, radzenia sobie ze stresem, autoprezentacji, stymulowanie poczucia własnej wartości.
- Poradnictwo zawodowe: zajęcia grupowe prowadzone były przez doradcę zawodowego oraz prawnika i obejmowały następujące tematy: budowanie motywacji do wejścia na rynek pracy, pisanie dokumentów aplikacyjnych, przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, aktywne formy poszukiwania pracy, formy umów cywilnoprawnych, zakładanie działalności gospodarczej, znajomość przepisów prawa pracy i elementy kodeksu cywilnego.
- Asystent rodziny: najbliżsi członkowie rodzin wszystkich beneficjentów byli objęci wsparciem specjalisty w ich miejscu zamieszkania.
Planowana efektywność zatrudnieniowa zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie projektu wynosiła 20% a osiągnęła wynik ponad 50%.
Realizator:
Miejski Ośrodek Edukacji i Profilaktyki Uzależnień w Toruniu
Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.