Nowoczesne tramwaje dla Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowoczesne tramwaje dla Torunia

Miasto, MZK
Data publikacji: 19 marca 2024
Autor: Sylwia Derengowska
Nowoczesne tramwaje dla Torunia

Miasto przymierza się do zakupu kolejnych, nowoczesnych tramwajów. 18 marca 2024 r. ogłoszono przetarg na zawarcie umowy ramowej na dostawę do 20 sztuk takich pojazdów dla toruńskiej komunikacji miejskiej.

Toruń stawia na ekologiczny transport miejski. W mieście powstają nowe linie tramwajowe, zielone przystanki, węzły przesiadkowe, modernizowane są torowiska. Istotną kwestią jest także zakup nowoczesnego taboru tramwajowego.

Obecnie Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu dysponuje 22 nowoczesnymi, niskopodłogowymi tramwajami PESA Swing (w tym 11 pięcioczłonowymi, sześcioma trójczłonowymi i pięcioma dwukierunkowymi). Z powodu wzrostu pracy przewozowej i powstaniu nowych linii tramwajowych po toruńskich torach ciągle jeżdżą stare Konstale, ale dzięki kolejnym zakupom nowoczesnych wozów obsługują one coraz mniej kursów i – w miarę pozyskiwania nowego taboru – będzie ich jeszcze mniej aż do całkowitego wyłączenia z eksploatacji. Warto w tym miejscu wspomnieć, że 18 spośród starych Konstali zostało kompleksowo zmodernizowanych.

Pierwsze nowoczesne tramwaje pojawiły się w Toruniu w 2014 i 15 roku. Było to 17 Swingów zakupionych w ramach projektu "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu - BiT-City". Pięć kolejnych dotarło do naszego miasta na przełomie 2021 i 2022 r. Zakupiono je w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej  w Toruniu – BiT-City II”. Są to tramwaje 30-metrowe, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, pięcioczłonowe, niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, monitoring wizyjny, komputer pokładowy, WiFi, urządzenia do sprzedaży biletów, system zapowiedzi głosowych i wizualnych przystanków, monitory reklamowe. Zastosowane w nich rozwiązania techniczne pozwalają na oszczędzanie energii, z możliwością oddawania energii elektrycznej do sieci trakcyjnej. Istotną kwestią wartą zaznaczenia jest wysoki poziom bezpieczeństwa nowego taboru.

Wraz z nową perspektywą finansowa Unii Europejskiej pojawiła się szansa na zakup kolejnych tramwajów i Toruń chce ją wykorzystać. Dlatego 18 marca br. miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji uruchomiło przetarg na zawarcie umowy ramowej na dostawę do 20 sztuk takich pojazdów wraz z dostawą specjalistycznego wyposażenia obsługowego i pakietu eksploatacyjno-naprawczego.

Oferty można składać do 22 kwietnia br.

Zakup tramwajów planuje się sfinansować ze środków zewnętrznych, przy wsparciu unijnym: czterech pojazdów z programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko”, a 15 z Krajowego Planu Odbudowy. Wniosek w ramach pierwszego z tych programów zostanie złożony w czerwcu br., a na drugi po ogłoszeniu konkursu, co planowane jest na przełom I i II kwartału br.

Gdy środki zostaną przyznane, zawarta wcześniej umowa ramowa umożliwi szybkie podpisanie umów wykonawczych na dostawę pojazdów. Ostatni, dwudziesty tramwaj może zostać kupiony, gdy pojawią się kolejne możliwości pozyskania dofinansowania.

Umowa ramowa będzie obowiązywała przez cztery lata od daty jej podpisania. Gdy środki zostaną przyznane i podpisane zostaną umowy wykonawcze, wykonawca będzie miał 24 miesiące na ich realizację od daty ich podpisania.

Nowe tramwaje będą ok. 30-metrowe, z całkowicie niską podłogą, wyposażone m.in. w system informacji pasażerskiej, monitoring, klimatyzację, urządzenia do sprzedaży biletów, WiFi, łącza USB, przystosowane dla osób o specjalnych potrzebach, m.in. niepełnosprawnych, starszych, rodziców z wózkami. Nowością w stosunku do tramwajów, które ostatnio zakupiono, będzie wyposażenie tych nowych w zasobniki energii elektrycznej odzyskiwanej podczas hamowania.

Elektronika pojazdu służąca do zasilania układów napędowych ma bazować na nowoczesnych rozwiązaniach, np. wykorzystując układy elektroniczne zbudowane na węgliku krzemu o ogólnym wzorze SiC. Układy wykorzystujące materiały półprzewodnikowe bazujące na SiC są wykorzystywane tam, gdzie pożądana jest wysoka efektywność – niskie straty, wysoka częstotliwość przełączania, duża niezawodność oraz niewielkie wymiary w stosunku do układów bazujących na krzemie. Dzięki temu, że materiał ten dobrze odprowadza ciepło, urządzenia do zasilania tramwajów bazujące a SiC mają mniejsza wagę i rozmiary.

W przypadku wprowadzenia karty miejskiej w Toruniu nowe tramwaje będą wyposażone w terminale (kasowniki elektroniczne) do obsługi tego systemu.

fot. MZK w Toruniu

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.