Starówka - trasa krótka | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Starówka - trasa krótka

Fragment ul. SzerokiejWielka kamienicaCzerwony SpichrzBrama ŻeglarskaPałac DąmbskichKatedra śś. JanówDom Mikołaja KopernikaBrama KlasztornaSpichlerz gotycki z XIV w.Wielki spichlerz barokowyKrzywa WieżaŁuk CezaraKościół NMPBudynek neogotyckiej pocztyFontanna FlisakaKościół św. DuchaKamienica pod GwiazdąPomnik Mikołaja KopernikaDwór ArtusaRatusz Staromiejski

  1. Ratusz Staromiejski - budowla gotycko-barokowa z XIII do XVIII wieku. Dawniejsze centrum administracyjne i handlowe, obecnie muzeum. Jest okazja wejścia na 40 metrową wieżę widokową.
  2. Dwór Artusa - wzniesiony w roku 1891 w miejscu dawniejszego dworu, obecnie "Centrum Kultury".
  3. Pomnik Mikołaja Kopernika z 1853 r.
  4. Dom pod Gwiazdą - jedna z najwspanialszych kamienic barokowych w Toruniu pochodząca z końca XVII wieku.
  5. Budynek neogotyckiej poczty z końca XIX wieku.
  6. Kościół św. Ducha - wzniesiony w 1756 r. przez toruńskich luteran, obecnie użytkowany przez oo. jezuitów.
  7. Fontanna Flisaka - z początku XX w. Nawiązuje do legendy związanej z wypędzeniem z miasta żaby.
  8. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - franciszkański trójnawowy z wydzielonym prezbiterium. Wystrój ołtarzowy z XVIII wieku, zachowane manierystyczne organy i ambona, gotyckie ławy-stalle w prezbiterium oraz mauzoleum królewny Anny Wazówny z 1636 r.
  9. Łuk Cezara - przebite kamienice dla usprawnienia komunikacji miejskiej na początku XX wieku.
  10. Krzywa Wieża - jedna z wielu baszt w murach miejskich. Pochodzi z XIV wieku, pochylona o 1.4 metra od pionu z powodu niestabilnego gruntu.
  11. Wielki spichlerz barokowy o ośmiu kondygnacjach z XVII wieku.
  12. Spichlerz gotycki z XIV wieku - zaliczany do najciekawszych z tego okresu w Toruniu z zachowanym szczytem schodkowym.
  13. Brama Klasztorna - gotycka, jedna z trzech zachowanych w Toruniu.
  14. Dom Mikołaja Kopernika - miejsce urodzenia astronoma, obecnie muzeum.
  15. Katedra śś. Janów - fara staromiejska, obecnie katedra pw. Św. Jana Chrzciciela i Jana Apostoła, wznoszona od XIII do XV wieku, bogate wyposażenie ołtarzowe oraz odkryte malowidła ścienne średniowieczne. Jest budowlą trójnawową halową z wydzielonym prezbiterium.
  16. Pałac Dąmbskich - z okresu barokowego z końca XVII wieku, z bogatą fasadą florystyczną i zrekonstruowanym przedprożem.
  17. Brama Żeglarska z XVI wieku - prowadziła na nadbrzeże Wisły do portu.
  18. Czerwony Spichrz - dawny dom bogatej rodziny patrycjuszy toruńskich, Eskenów, obecnie Oddział Muzeum Okręgowego.
  19. Dwie odrestaurowane kamienice neoklasycystyczne.
  20. Jedna z najpiękniejszych odrestaurowanych gotyckich kamienic mieszczańskich w Toruniu.
  21. Wielka kamienica - pochodząca z końca XIX wieku w kolorze niebieskim w stylu zwanym "historyzm".
  22. Fragment ulicy Szerokiej z licznymi kamienicami z XIX.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne" – zbliżający się weekend w Toruniu upłynie w głównej mierze pod znakiem inspirowanego Kosmosem festiwalu Cosmos of Arts, w którego programie znalazły się m.in. wystawy, warsztaty oraz koncerty na Scenie letniej i w Dworze Artusa.
  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Żółto-zielona taśma filmowa na tle żółto-zielonej panoramy starówki
    Kultura, Miasto
    Na 100 dni przed inauguracją 32. edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE organizatorzy zaprezentowali plakat, który będzie symbolem graficznym tegorocznego wydarzenia.
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
  • Dwie uczennice z plecakami idące ulicą - ujęcie od tyłu, bez twarzy
    Miasto
    2 września rozpocznie się nabór wniosków na stypendia szkolne dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej na rok szkolny 2024/2025.
  • Przed nami Międzynarodowy Festiwal Szachowy
    Miasto, Sport
    W dniach 9-11 sierpnia 2024 roku w filii Dom Muz Podgórz odbędzie się czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Szachowego Kopernik.
  • W związku ze spodziewanymi burzami dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia o burzach. Obowiązuje ono 8 sierpnia br.
  • W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • O rozbudowie ul. Olsztyńskiej oraz innych kwestiach ważnych dla osiedla Bielawy była mowa na spotkaniu przedstawicieli Rady Okręgu nr 6 z przewodniczącym Rady Miasta Torunia.
  • Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Z powodu robót torowych i sieciowych na ul. Sienkiewicza i Gagarina w dniach 13 - 14 sierpnia br. (wtorek - środa) wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet oraz zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Sienkiewicza pomiędzy ulicami Gagarina i Fałata.
  • 3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.