Maj 2005 - XIV rocznica pierwszego podniesienia bandery na ORP Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Maj 2005 - XIV rocznica pierwszego podniesienia bandery na ORP Toruń
List od dowódcy ORP Toruń
kpt. mar. Marcina Lendy

"Witamy serdecznie. Chciałbym złożyć Państwu krótką relację z uroczystości z okazji XIV rocznicy pierwszego podniesienia bandery na ORP "TORUŃ", która odbyła się 21 i 24 maja na pokładzie okrętu. Delegacja z miasta Torunia z panem Prezydentem Michałem Zaleskim na czele, przyjechała do nas 20.05 wieczorem. 21.05 o 08.00 rano udaliśmy się na zbiórkę do uroczystego podniesienia bandery MW, w której uczestniczyli zaproszeni goście oraz załoga.

Oprócz delegacji z urzędu miasta, na okręcie byli obecni: komendant Portu Wojennego w Świnoujściu, dowódca 2 dywizjonu okrętów transportowo minowych, szef logistyki dywizjonu, dowódcy pozostałych okrętów - Lublina, Gniezna, Krakowa, Poznania i X.Czernickiego.

Podczas spotkania w ładowni najpierw zabrał głos dowódca okrętu, następnie swoje przemówienie wygłosił pan Prezydent, dowódca dywizjonu i komendant portu wojennego. Delegacja Toruńska przekazała dowódcy okrętu piękne ryngrafy przedstawiające herb okrętu (zdj. ryngraf), wspaniały toruński serwis do kawy oraz upominki dla załogi. Następnie kadra okrętowa i goście przenieśli się na główne stanowisko dowodzenia, gdzie odbyło się spotkanie przy kawie. Kpt. mar. M.Lenda zdmuchnął 14 świec z tortu urodzinowego okrętu, a następnie wręczył w imieniu załogi upominki gościom z Torunia - zdjęcia okrętu oraz tablicę z oznakami specjalności okrętowych załogi, a dowódca dywizjonu otrzymał jako pierwszy - ryngraf okrętu. Prezydent wręczył upominki kadrze oraz pozostałym gościom. W czasie spotkania było wiele okazji do wielu wspólnych zdjęć oraz wspominania początków okrętu, ćwiczeń i uroczystości, w których brał udział przez dotychczasowe czternaście lat. Na koniec spotkania cała załoga i goście zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na molo, na tle okrętu.

Jednakże to nie koniec ... uroczystość odbyła się 21 maja, natomiast rocznica obchodzona jest 24 maja i również w tym dniu załoga, tym razem we własnym gronie, spotkała się na uroczystym podniesieniu bandery. Odczytany został rozkaz dowódcy okrętu o wyróżnieniach załogi z okazji jubileuszu. Po południu okazało się, że z Torunia dojechał do nas jeszcze jeden niespodziewany prezent w postaci pieczonego prosiaka, zwanego również "świnką morską" lub "kubusiem"...

Zaskoczenie załogi nie miało granic!!! Jednakże błyskawiczne i elastyczne reakcje na nieoczekiwane sytuacje to najważniejsza domena współczesnych marynarzy, więc prędko zorganizowaliśmy uroczysty obiad załogi w ładowni, jako że pogoda wyjątkowo dopisała...

W trakcie obiadu dowódca okrętu wręczył kadrze pamiątkowe zdjęcia okrętu z dedykacją, a i panowie, którzy dowieźli i podawali prosiaczka otrzymali zdjęcia okrętu na pamiątkę. Było to bardzo miłe zwieńczenie niezwykłej i obfitującej w niespodzianki czternastej rocznicy pierwszego podniesienia bandery na ORP "TORUŃ". Jeszcze raz dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i udział w naszym święcie, za miłe prezenty i zapraszamy za rok!

Następne spotkanie toruńsko-toruńskie, odbędzie się tym razem w mieście przy okazji I Konkursu Wiedzy Marynistycznej dla młodzieży, który odbędzie się w gimnazjum nr 31 i będzie obfitował w wiele niespodzianek.

Zapraszamy serdecznie! Dowódca okrętu kpt. mar. Marcin LENDA."

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: pracownicy firmy zieleniarskiej sadzą rośliny, w tle widac bloki
  Eko, Miasto
  Prace przy tworzeniu trzech parków kieszonkowych: przy ul. Narcyzowej i Zagonowej, ul. Rydygiera i ul. Szuwarów i Tataraków są zaawansowane.
 • Nagrodę odebrał w Warszawie prezes zarządu MZK Zbigniew Wyszogrodzki.
  Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uzyskał tytuł „Firma Dobrze Widziana”, przyznawany przez Business Centre Club. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 29 listopada 2022 r. w warszawskim Pałacu Staszica.
 • Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz przekazał w imieniu Prezydenta Michała Zaleskiego na ręce prezesa Grupy ERBUD Dariusza Grzeszczaka list gratulacyjny i pamiątkową grafikę.
  Inwestycje, Miasto
  Pod marką MOD21 w podtoruńskim Ostaszewie powstaną drewniane obiekty modułowe. W uroczystości otwarcia zakładu produkcyjnego wzięli udział Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
 • Dodatek węglowy tylko do jutra
  Miasto
  Tylko do 30 listopada 2022 r. można składać wnioski o dodatek węglowy i dodatek do źródeł ciepła innych niż węgiel. Trwa także przyjmowanie wniosków mieszkańców o wydanie zaświadczenia umożliwiającego zakup węgla po preferencyjnej cenie.
 • Na zdjeciu: widok na działki przy ul. Heweliusza na sprzedaż
  Biznes, Miasto
  Kolejne trzy działki pod domy jednorodzinne na osiedlu Jw. Północnej części miasta znalazły nabywców. W przetargach na sprzedaż nieruchomości przy ul. Jana Heweliusza uzyskano łączną sumę 1 802 800zł.
 • Przedstawiciele toruńskiego samorządu złożyli kwiaty na grobie ojca Władysława Wołoszyna
  Miasto
  Przedstawiciele toruńskiego samorządu złożyli kwiaty na grobie ojca Władysława Wołoszyna - Honorowego Obywatela Miasta Torunia, w pierwszą rocznicę Jego śmierci.
 • Za nami kolejna, dziesiąta edycja budżetu obywatelskiego w Toruniu. W połowie października 2022 r. ogłosiliśmy wyniki głosowania, w którym mieszkańcy wybrali 61 projektów do realizacji w roku 2023.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu organizuje w najbliższym czasie dwa wyjątkowe wydarzenia.
 • XVIII концерт Фонду Платон імені Куби Румінського. Вже 6 грудня у Торуні в CKK Jordanki зіграє українська зірка, переможниця Євробачення Джамала.
 • 6 grudnia 2022 r. o godz. 19:00 w Toruniu w CKK Jordanki odbędzie się koncert Jamali - ukraińskiej gwiazdy, zwyciężczyni Eurowizji. Artystka wystąpi podczas XVIII Koncertu Fundacji Platon im. Kuby Rumińskiego.
 • Toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki znalazło się na liście dziesięciu najśmielszych projektów architektonicznych ostatnich lat.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostało laureatem konkursu "Odkrywca 2022", organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Toruńskie centrum nauki wyróżniono w kategorii "Silny wizerunek w mediach społecznościowych". 
 • Specjalna, zadaszona konstrukcja stanęła na placu NOT. Wszystko po to, by pogoda nie pokrzyżowała szyków podczas prac przy budowie nowej linii tramwajowej.
 • Zapraszamy do wspólnego świętowania 25. rocznicy obecności Torunia na liście UNESCO! W programie konferencja, pokazy oraz zwiedzanie nieznanych zakamarków toruńskiej starówki.