Dr jur. Friedrich Meyer (1875) | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dr jur. Friedrich Meyer (1875)

Friedrich Heinrich Meyer
(prawnik, deputowany Reichstagu)

Honorowy Obywatel Miasta Torunia

Ur. w Gdańsku. Po zdaniu matury w gimnazjum gdańskim podjął studia prawnicze na uniwersytecie w Heidelberg w Berlinie. Promował się na uniwersytecie w Halle. Po złożeniu trzech egzaminów państwowych podjął na początku lat 50. pracę w berlińskim Prezydium Policji, na czele którego stał wówczas Hinckeldey, główny organizator reakcyjnej współpracy policji państw Związku Niemieckiego w okresie po rewolucji 1848. Następnie został skierowany do pracy w prokuraturze w Malborku, a od IV 1857 objął stanowisko prokuratora w Toruniu. Szczególna rola przypadła mu w okresie powstania styczniowego, kiedy prokuratura toruńska prowadziła liczne śledztwa przeciw działaczom zaangażowanym w ruchu patriotycznym. Występował między innymi z aktem oskarżenia przeciwko Natalisowi Sulerzyskiemu.

W 1867 odszedł ze stanowiska w prokuraturze państwowej i rozpoczął działalność w Toruniu jako adwokat. Decyzja ta była związana z włączeniem się w działalność polityczną oraz kandydowaniem w wyborach do Reichstagu Związku Północnego. Reprezentował okręg wyborczy toruńsko-chełmiński z ramienia ugrupowania narodowych liberałów także w Reichstagu Rzeszy Niemieckiej. W wyborach 3 III 1871 przegrał wprawdzie z polskim kandydatem ks. Marańskim z Ryńska, natomiast w kolejnych 10 I 1874 pokonał Michała Sczanieckiego. Zasiadał także w tzw. Parlamencie Celnym.

Jako prawnik uczestniczył w przygotowaniu projektów wielu ustaw. Ponadto bardzo aktywnie uczestniczył w życiu komunalnym, był radnym, pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miejskiej. Był też wpływowym członkiem Deputacji Szkolnej, sprawującej nadzór nad szkołami. W 1875 opuścił Toruń, przenosząc się na stałe do Berlina, gdzie został wysokiej rangi urzędnikiem w Ministerstwie Sprawiedliwości. Był stałym członkiem Cesarskiego Urzędu Patentowego. Był też jednym z najaktywniejszych organizatorów życia kulturalnego.

Wkrótce po zamieszkaniu w Toruniu, w 1858, wstąpił do Coppernicus-Verein fur Wissenschaft und Kunst i podjął w nim działalność odczytową, prezentując m.in. kwestie prawne. W latach 1860-5 i 1869/70 pełnił funkcję prezesa towarzystwa. Po wyjeździe w 1875 przyznano mu członkostwo honorowe. Przede wszystkim jednak położył duże zasługi jako organizator najważniejszych uroczystości jubileuszowych tego czasu w Toruniu: w 1859 był współinicjatorem obchodów 100-lecia urodzin poety i dramatopisarza F. Schillera (Schillerfeier). Święto to stało się w Prusach jednym z pierwszych znaczących wystąpień opozycji liberalnej przeciw systemowi reakcji politycznej i w wielu miastach zostało oficjalnie zakazane przez władze. W 1862 inicjował podobny jubileusz ku czci J. G. Fichtego, w 1864 uroczystości szekspirowskie, a w 1869 rocznicowe ku czci A. von Humboldta. Przede wszystkim zapisał się jako jeden z głównych organizatorów jubileuszu kopernikowskiego w 1873.

Szczególnym zainteresowaniem obdarzał życie muzyczne, był nie tylko członkiem Liedertafel, ale także dyrygował na wielu koncertach muzyki chóralnej. W 1862 współuczestniczył w organizacji prowincjonalnego święta ruchu śpiewaczego, które miało także opozycyjny, liberalny charakter. W związku z wyjazdem do Berlina Rada Miejska przyznała Meyerowi, 25 III 1875 obywatelstwo honorowe Torunia.

Był żonaty z Marie z d. Albert, córką pastora ze Szczecina. Była ona także śpiewaczką i aktorką. Syn z tego małżeństwa był kuratorem uniwersytetu w Halle. Zmarł w Berlinie na zawał serca 24 VII 1888.

Opracowała: Magdalena Niedzielska
"Toruński Słownik Biograficzny" pod redakcją Krzysztofa Mikulskiego, Toruń 1998, tom 4, strony: 158-159. Towarzystwo Miłośników Torunia i Uniwersytet Mikołaja Kopernika.


>>> Wróć do listy Honorowych Obywateli Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
    Eko, Miasto
    Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.