2010 - Adam Krzemiński i Karl Schlögel | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń

2010 - Adam Krzemiński i Karl Schlögel

 

Adam Krzemiński

Adam Krzemiński
(ur. 1945), po studiach germanistycznych w Warszawie i w Lipsku od roku 1973 pracuje w redakcji "Polityki“. Należy do najwybitniejszych publicystów i komentatorów spraw niemieckich, publikował artykuły i eseje poświęcone historii i współczesnym debatom politycznym w Niemczech, niemieckiej literaturze i kulturze, współczesnym sporom ideowym w świecie.

W polskiej prasie jego teksty ukazują się przede wszystkim w "Polityce", "Twórczości", "Gazecie Wyborczej"; w Niemczech publikują go najczęściej opiniotwórcze "Die Zeit", "Merkur", "Die Welt", "Süddeutsche Zeitung", "FAZ". Jest współzałożycielem polsko-niemieckiego kwartalnika "Dialog".

Dotychczas ukazały się następujące książki: "Polen im 20. Jahrhundert. Ein historischer Essay“, München 1993; "Deutsch-polnische Verspiegelung. Essays", Wien 2001; "Zbrodnia & Kara & Duma & Uprzedzenie. Polacy i Niemcy", Warszawa 2007; "Testfall für Europa. Deutsch-polnische Nachbarschaft muss gelingen“, Hamburg 2008.

Jest Krzemiński laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. medalu Goethego (1993), nagrody im Ksawerego Pruszyńskiego polskiego PEN-Clubu za eseistykę literacką (1999), Wielkiego Federalnego Krzyża Zasługi RFN (1999) oraz nagrody Uniwersytetu Europejskiego Viadrina (2006).


Karl Schlögel

Karl Schlögel
(ur. 1948) studiował historię, filozofię i slawistykę w Berlinie Zachodnim, Leningradzie i Moskwie, po czym zyskał renomę jako autor artykułów prasowych, studiów i książek dotyczących Rosji i Europy Wschodniej.

Od roku 1990 pracował jako profesor historii wschodnioeuropejskiej na Uniwersytecie w Konstancji, a od roku 1994 wykłada na Uniwersytecie Europejskim Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Jest autorem kilkunastu książek. W Polsce ukazały się: "Środek leży na wschodzie. Europa w stadium przejściowym", Warszawa 2005, "W przestrzeni czas czytamy. O historii cywilizacji i geopolityce", Poznań 2009.

Nagrody i wyróżnienia: Europejska nagroda im. Charlesa Veillona za eseistykę 1990, Nagroda literacka im. Georga Dehio 2004, Nagroda im. Zygmunta Freuda Niemieckiej Akademii Języka i Literatury za prozę naukową 2004, Nagroda im. Lessinga miasta Hamburg 2005, Lipska nagroda książkowa dla porozumienia europejskiego 2009.


Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 12 września 2010 r. w Starym Ratuszu w Getyndze.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: pracownicy firmy zieleniarskiej sadzą rośliny, w tle widac bloki
  Eko, Miasto
  Prace przy tworzeniu trzech parków kieszonkowych: przy ul. Narcyzowej i Zagonowej, ul. Rydygiera i ul. Szuwarów i Tataraków są zaawansowane.
 • Nagrodę odebrał w Warszawie prezes zarządu MZK Zbigniew Wyszogrodzki.
  Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uzyskał tytuł „Firma Dobrze Widziana”, przyznawany przez Business Centre Club. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 29 listopada 2022 r. w warszawskim Pałacu Staszica.
 • Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz przekazał w imieniu Prezydenta Michała Zaleskiego na ręce prezesa Grupy ERBUD Dariusza Grzeszczaka list gratulacyjny i pamiątkową grafikę.
  Inwestycje, Miasto
  Pod marką MOD21 w podtoruńskim Ostaszewie powstaną drewniane obiekty modułowe. W uroczystości otwarcia zakładu produkcyjnego wzięli udział Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
 • Dodatek węglowy tylko do jutra
  Miasto
  Tylko do 30 listopada 2022 r. można składać wnioski o dodatek węglowy i dodatek do źródeł ciepła innych niż węgiel. Trwa także przyjmowanie wniosków mieszkańców o wydanie zaświadczenia umożliwiającego zakup węgla po preferencyjnej cenie.
 • Na zdjeciu: widok na działki przy ul. Heweliusza na sprzedaż
  Biznes, Miasto
  Kolejne trzy działki pod domy jednorodzinne na osiedlu Jw. Północnej części miasta znalazły nabywców. W przetargach na sprzedaż nieruchomości przy ul. Jana Heweliusza uzyskano łączną sumę 1 802 800zł.
 • Przedstawiciele toruńskiego samorządu złożyli kwiaty na grobie ojca Władysława Wołoszyna
  Miasto
  Przedstawiciele toruńskiego samorządu złożyli kwiaty na grobie ojca Władysława Wołoszyna - Honorowego Obywatela Miasta Torunia, w pierwszą rocznicę Jego śmierci.
 • Za nami kolejna, dziesiąta edycja budżetu obywatelskiego w Toruniu. W połowie października 2022 r. ogłosiliśmy wyniki głosowania, w którym mieszkańcy wybrali 61 projektów do realizacji w roku 2023.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu organizuje w najbliższym czasie dwa wyjątkowe wydarzenia.
 • XVIII концерт Фонду Платон імені Куби Румінського. Вже 6 грудня у Торуні в CKK Jordanki зіграє українська зірка, переможниця Євробачення Джамала.
 • 6 grudnia 2022 r. o godz. 19:00 w Toruniu w CKK Jordanki odbędzie się koncert Jamali - ukraińskiej gwiazdy, zwyciężczyni Eurowizji. Artystka wystąpi podczas XVIII Koncertu Fundacji Platon im. Kuby Rumińskiego.
 • Toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki znalazło się na liście dziesięciu najśmielszych projektów architektonicznych ostatnich lat.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostało laureatem konkursu "Odkrywca 2022", organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Toruńskie centrum nauki wyróżniono w kategorii "Silny wizerunek w mediach społecznościowych". 
 • Specjalna, zadaszona konstrukcja stanęła na placu NOT. Wszystko po to, by pogoda nie pokrzyżowała szyków podczas prac przy budowie nowej linii tramwajowej.
 • Zapraszamy do wspólnego świętowania 25. rocznicy obecności Torunia na liście UNESCO! W programie konferencja, pokazy oraz zwiedzanie nieznanych zakamarków toruńskiej starówki.