2008 - Olga Tokarczuk i Ingo Schulze | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

2008 - Olga Tokarczuk i Ingo Schulze

 

Olga Tokarczuk -
polska powieściopisarka, eseistka i nowelistka, urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie k. Zielonej Góry.

W 1985 ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1986 roku zamieszkała w Wałbrzychu, gdzie przez dwa lata pracowała jako psychoterapeutka.

Debiutowała w 1987 roku zbiorkiem wierszy "Miasto w lustrach". Następnie opublikowała m.in. powieści: "Podróż ludzi księgi" (1993), "E.E." (1995), "Prawiek i inne czasy" (1996), "Dom dzienny, dom nocny" (1998) i "Bieguni" (2007), zbiory opowiadań "Szafa" (1997), "Gra na wielu bębenkach" (2001) i "Ostatnie historie" (2004) oraz rozległy esej "Lalka i perła" (2001), w którym autorka zaproponowała nowe odczytanie słynnej powieści Bolesława Prusa.

Na podstawie jej utworów powstały inscenizacje teatralne i adaptacje filmowe. Mieszka w Krajanowie k. Nowej Rudy, gdzie prowadzi wydawnictwo "Ruta", a od 2008 roku także wykłada na Uniwersytecie Opolskim.

Jest jedną z najwyżej cenionych przez krytykę i najbardziej popularnych wśród czytelników pisarek polskich, laureatką licznych krajowych i zagranicznych nagród literackich.

W roku 2008 została wyróżniona Nagrodą Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Jej utwory przełożono na wiele języków obcych m.in. niemiecki, angielski, francuski, włoski, hiszpański, węgierski, estoński, litewski, duński, szwedzki i serbski.

Ingo SchultzeIngo Schulze -
niemiecki prozaik i publicysta, urodził się 15 grudnia 1962 roku w Dreźnie.

Po uzyskaniu matury w 1981 przez półtora roku odbywał obowiązkową służbę wojskową w armii NRD. Następnie, w latach 1983-1988, studiował filologię klasyczną i germanistykę na uniwersytecie w Jenie.

Po ukończeniu studiów od 1988 do 1990 roku był kierownikiem literackim teatru w Altenburgu, a przez kolejne dwa lata pracował jako dziennikarz w czasopismach "Altenburger Wochenblatt" i "Anzeiger". W 1993 roku wyjechał do Sankt Petersburga. Efektem sześciomiesięcznego pobytu był jego debiut literacki, jedyna jak dotąd książka przełożona na język polski (2003), "33 mgnienia szczęścia. Pamiętnik znaleziony w drodze do Petersburga" (1995).

Od połowy lat 90. mieszka w Berlinie. Jest autorem ośmiu książek prozatorskich i jednym z najbardziej cenionych pisarzy niemieckich średniego pokolenia, laureatem wielu prestiżowych nagród literackich [m.in. im. Alfreda Döblina (1995), im. Ernsta Willnera (1995), im. Johannesa Bobrowskiego (1998), im. Josepha Breitbacha (2001), im. Petera Weissa (2006), nagrody literackiej Landu Turyngii (2007), nagrody literackiej Lipskich Targów książki (2007).

W roku 2008 został uhonorowany Nagrodą Miast partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Jego utwory zostały przełożone na ponad dwadzieścia języków.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: pracownicy firmy zieleniarskiej sadzą rośliny, w tle widac bloki
  Eko, Miasto
  Prace przy tworzeniu trzech parków kieszonkowych: przy ul. Narcyzowej i Zagonowej, ul. Rydygiera i ul. Szuwarów i Tataraków są zaawansowane.
 • Nagrodę odebrał w Warszawie prezes zarządu MZK Zbigniew Wyszogrodzki.
  Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uzyskał tytuł „Firma Dobrze Widziana”, przyznawany przez Business Centre Club. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 29 listopada 2022 r. w warszawskim Pałacu Staszica.
 • Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz przekazał w imieniu Prezydenta Michała Zaleskiego na ręce prezesa Grupy ERBUD Dariusza Grzeszczaka list gratulacyjny i pamiątkową grafikę.
  Inwestycje, Miasto
  Pod marką MOD21 w podtoruńskim Ostaszewie powstaną drewniane obiekty modułowe. W uroczystości otwarcia zakładu produkcyjnego wzięli udział Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
 • Dodatek węglowy tylko do jutra
  Miasto
  Tylko do 30 listopada 2022 r. można składać wnioski o dodatek węglowy i dodatek do źródeł ciepła innych niż węgiel. Trwa także przyjmowanie wniosków mieszkańców o wydanie zaświadczenia umożliwiającego zakup węgla po preferencyjnej cenie.
 • Na zdjeciu: widok na działki przy ul. Heweliusza na sprzedaż
  Biznes, Miasto
  Kolejne trzy działki pod domy jednorodzinne na osiedlu Jw. Północnej części miasta znalazły nabywców. W przetargach na sprzedaż nieruchomości przy ul. Jana Heweliusza uzyskano łączną sumę 1 802 800zł.
 • Przedstawiciele toruńskiego samorządu złożyli kwiaty na grobie ojca Władysława Wołoszyna
  Miasto
  Przedstawiciele toruńskiego samorządu złożyli kwiaty na grobie ojca Władysława Wołoszyna - Honorowego Obywatela Miasta Torunia, w pierwszą rocznicę Jego śmierci.
 • Za nami kolejna, dziesiąta edycja budżetu obywatelskiego w Toruniu. W połowie października 2022 r. ogłosiliśmy wyniki głosowania, w którym mieszkańcy wybrali 61 projektów do realizacji w roku 2023.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu organizuje w najbliższym czasie dwa wyjątkowe wydarzenia.
 • XVIII концерт Фонду Платон імені Куби Румінського. Вже 6 грудня у Торуні в CKK Jordanki зіграє українська зірка, переможниця Євробачення Джамала.
 • 6 grudnia 2022 r. o godz. 19:00 w Toruniu w CKK Jordanki odbędzie się koncert Jamali - ukraińskiej gwiazdy, zwyciężczyni Eurowizji. Artystka wystąpi podczas XVIII Koncertu Fundacji Platon im. Kuby Rumińskiego.
 • Toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki znalazło się na liście dziesięciu najśmielszych projektów architektonicznych ostatnich lat.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostało laureatem konkursu "Odkrywca 2022", organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Toruńskie centrum nauki wyróżniono w kategorii "Silny wizerunek w mediach społecznościowych". 
 • Specjalna, zadaszona konstrukcja stanęła na placu NOT. Wszystko po to, by pogoda nie pokrzyżowała szyków podczas prac przy budowie nowej linii tramwajowej.
 • Zapraszamy do wspólnego świętowania 25. rocznicy obecności Torunia na liście UNESCO! W programie konferencja, pokazy oraz zwiedzanie nieznanych zakamarków toruńskiej starówki.