2007 - Ewa Lipska i Sarah Kirsch | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

2007 - Ewa Lipska i Sarah Kirsch

 

Ewa Lipska

Ewa Lipska -
Urodziła się w roku 1945 w Krakowie. Debiutowała w 1961 i od tej pory ukazało się 19 tomów jej wierszy.

Po zdaniu matury w 1963 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1970-1980 pracowała jako redaktor działu poezji Wydawnictwa Literackiego. Na przełomie 1975/1976 przebywała na półrocznym stypendium "International Writing Program" w Iowa City w USA. W 1978 została członkiem Polskiego PEN-clubu. W 1983 przebywała w Berlinie Zachodnim na stypendium Deutscher Adademischer Austauschdienst. W 1989 została członkiem-założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Od 1991 przez 10 lat pracowała w polskiej ambasadzie w Wiedniu i kierowała Instytutem Polskim. Obecnie żyje i pracuje w Krakowie.

Poezja Lipskiej odznacza się niezwykle ruchliwą wyobraźnią. Z dziwną swobodą można w jej świecie porównywać klasę szkolną z historią ludzkości, ruch uliczny z ruchem myśli, osobistą chorobę z wydarzeniami publicznymi. Napięcie między etycznym bólem a historiozoficznym dystansem to stały temat wierszy Lipskiej do dzisiaj - pisze Piotr Matywiecki. Poetka w mistrzowski sposób posługuje się ironią i paradoksem, a jej wiersze stanowią wnikliwą, najczęściej gorzką analizę współczesności.

Najważniejsze nagrody: Nagroda im. Kościelskich w Genewie (1973), Nagroda Polskiego PEN-Clubu z Fundacji Büchnera (1992),  Nagroda Fundacji A. Jurzykowskiego w Nowym Jorku (1993), Nagroda Miasta Krakowa (1995), Nagroda im. A. Bursy, Kraków (1997), Wawrzyn Literacki za najlepszą książkę roku ("Sklepy zoologiczne") (2002), Nagroda miesięcznika "Odra", Wrocław (2004), jej książka "Ja" znalazła się w gronie finalistów nagrody literackiej Nike 2004.

Sarah KirschSarah Kirsch -
Urodziła się w 1935 roku  w Limlingerode w byłej NRD. W latach 1954-59 studiowała biologie na uniwersytecie w Halle, a 1963-65 kształciła się w sztuce pisarskiej w Instytucie Literatury w Lipsku. W latach 1958-68 była żoną poety Reinera Kirscha.

Po pozbawieniu obywatelstwa NRD znanego pieśniarza Wolfa Biermanna w 1976 roku znalazła się wśród autorów kontestujących politykę władz, a w 1977 roku opuściła NRD i przeniosła się do RFN.

Jest jedną z najciekawszych i najwybitniejszych poetek współczesnej literatury niemieckiej. Uznając jedynie nakazy artystycznego sumienia od początku tworzyła literaturę niezależną duchowo, w której wnikliwa introspekcja, zmysłowe przeżycia i refleksja wzbogacały się wzajemnie, zyskując wyraz w subtelnie prostej i znacząco lapidarnej formie. Tworzyła wiersze miłosne, utwory wiodące w czas przeszły, pozwalające na duchowy rozrachunek z tragedią ludzką w latach nazizmu, w książkach powstałych po wyjeździe do RFN w coraz większym stopniu dominuje liryka natury. Nagroda im. Petera Huchela (1993), Nagroda im. Georga Büchnera Niemieckiej Akademii Języka i Literatury (1996), Nagroda im. Jean Paula kraju związkowego Bawaria (2005).

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Na zdjęciu: ubrani na galowo uczniowie
    Miasto
    26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • Miasto, Sport
    Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.