2005 - Paweł Huelle i Hans Joachim Schädlich | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

2005 - Paweł Huelle i Hans Joachim Schädlich

Paweł HuellePaweł Huelle -
świetny prozaik, dziennikarz i wykładowca uniwersytecki. Jego debiutancka powieść "Weiser Dawidek" została przez krytykę okrzyknięta książką dziesięciolecia. Historia zniknięcia trzynastoletniego żydowskiego chłopca przyniosła motyw, który w różnych wariantach będzie stale obecny w jego twórczości: to motyw tajemnicy i niepoznawalności świata.Kolejne utwory potwierdzają jego pisarską klasę. Są to "Opowiadania na czas przeprowadzki", "Pierwsza miłość i inne opowiadania", "Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala".W sposób najbardziej niezwykły do idei nagrody nawiązuje najnowsza powieść Huellego "Castorp". Autor wywiódł ją z jednego tylko zdania w "Czarodziejskiej górze". Postanowił dopisać historię studenckiego pobytu mannowskiego bohatera w Gdańsku. Miało to miejsce na wiele lat przed rozpoczęciem akcji powieści niemieckiego pisarza. W ten sposób Huelle podejmuje dialog z wielkim dziełem niemieckiej literatury. Nie stara się jednak naśladować go, ale tworzy własną jakość.

Hans Joachim SchädlichHans Joachim Schädlich -
niemiecki pisarz, urodził się 8 października 1935 w Reichenbach. Po ukończeniu germanistyki w Lipsku i Berlinie został w roku 1959 pracownikiem Akademii Nauk w Berlinie Wschodnim. W roku 1976 podpisał odezwę przeciwko pozbawieniu obywatelstwa Wolfa Biermanna.

W roku 1977 musiał opuścić NRD i od roku 1979 wykonuje w Berlinie wolny zawód pisarza. W roku 1996 Schädlich otrzymał Nagrodę Kleista, a w roku 1998 Nagrodę Uczczenia Pamięci Schillera.

Do tematów podejmowanych przez tego pisarza należy człowiek i państwo, stosunek władzy do ducha.

Jego dzieła to: "Tallhover" (1986), "Ostwestberlin" (1987) (Berlin Zachodni-Wschodni), "Schott" (1992), "Trivialroman" (1998) (Powieść trywialna).

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto, Sport
  18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • 17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.