2003 - Włodzimierz Kowalewski i Barbara Köhler | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

2003 - Włodzimierz Kowalewski i Barbara Köhler

Sylwetki laureatów - rok 2003

Włodzimierz Kowalewski Włodzimierz Kowalewski -
poeta, prozaik, krytyk literacki. Urodził się w 1956 r. w Olsztynku. Ukończył polonistykę na toruńskim UMK. Obecnie mieszka w Olsztynie, gdzie pracuje jako nauczyciel języka polskiego w II LO.

Debiutował jako poeta w 1975 r. tomikiem wierszy "Idę do ciebie spod sklepionego łuku bramy". Podczas studiów był współorganizatorem "Toruńskiego Maja Poetyckiego" oraz założycielem grupy poetyckiej "Zamek Nieszawski", propagującej powrót do modernizmu i przeciwstawiającej się upolitycznieniu życia i sztuki. Dziś domeną Kowalewskiego jest proza - uważa się go za jedną z najciekawszych indywidualności literackich ostatniej dekady.

Jego proza, często osadzona w realiach melancholijnej prowincji, krąży wokół problematyki nieuchronnego przemijania, wspomnień, tęsknoty za przeszłością, wyobcowania i zagubienia człowieka w zmieniającej się rzeczywistości. Dialogi są pełne egzystencjalnych rozważań i sporów międzypokoleniowych.

Opublikował m.in.: "Epoka przyćmiona", "Cztery opowiadania o śmierci", "Powrót do Breitenheide", powieść "Bóg zapłacz" oraz tom opowiadań "Światło i lęk". Był dwukrotnie nominowany do najważniejszej polskiej nagrody literackiej - Nagrody Nike (za "Powrót do Breitenheide" (1998) oraz za "Bóg zapłacz!" (2000).

Barbara Köhler Barbara Köhler -
ur. w 1959 r. w Penning w Saksonii (b. NRD). Studiowała w Instytucie Literackim w Lipsku. Była też współpracownikiem Centrum Literackiego w Karl Marx Stadt/Chemnitz. Obecnie mieszka w Duisburgu.

Oprócz wierszy, które dominują w jej twórczości, publikowała eseje o sztukach plastycznych, brała udział w wielu wystawach plastycznych i instalacjach tekstowych. Jest jedną z najciekawszych poetek niemieckich swojego pokolenia, w swoich wierszach podejmuje temat tożsamości w kontekście płci oraz pochodzenia. Siła jej tekstów leży w kreatywnym podejściu do języka, również dzięki refleksji nad filozofią języka. Większość jej wierszy ma charakter miłosny. Była wielokrotnie nagradzana.

Jej tomiki wierszy: "Deutsches Roulette" (1991), "Blue Box" (1995), "In Front der See" (1996), "cor responde" (1998), "Wittgensteines Nichte" (2000).

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Kultura, Miasto
    27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.