2003 - Włodzimierz Kowalewski i Barbara Köhler | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

2003 - Włodzimierz Kowalewski i Barbara Köhler

Sylwetki laureatów - rok 2003

Włodzimierz Kowalewski Włodzimierz Kowalewski -
poeta, prozaik, krytyk literacki. Urodził się w 1956 r. w Olsztynku. Ukończył polonistykę na toruńskim UMK. Obecnie mieszka w Olsztynie, gdzie pracuje jako nauczyciel języka polskiego w II LO.

Debiutował jako poeta w 1975 r. tomikiem wierszy "Idę do ciebie spod sklepionego łuku bramy". Podczas studiów był współorganizatorem "Toruńskiego Maja Poetyckiego" oraz założycielem grupy poetyckiej "Zamek Nieszawski", propagującej powrót do modernizmu i przeciwstawiającej się upolitycznieniu życia i sztuki. Dziś domeną Kowalewskiego jest proza - uważa się go za jedną z najciekawszych indywidualności literackich ostatniej dekady.

Jego proza, często osadzona w realiach melancholijnej prowincji, krąży wokół problematyki nieuchronnego przemijania, wspomnień, tęsknoty za przeszłością, wyobcowania i zagubienia człowieka w zmieniającej się rzeczywistości. Dialogi są pełne egzystencjalnych rozważań i sporów międzypokoleniowych.

Opublikował m.in.: "Epoka przyćmiona", "Cztery opowiadania o śmierci", "Powrót do Breitenheide", powieść "Bóg zapłacz" oraz tom opowiadań "Światło i lęk". Był dwukrotnie nominowany do najważniejszej polskiej nagrody literackiej - Nagrody Nike (za "Powrót do Breitenheide" (1998) oraz za "Bóg zapłacz!" (2000).

Barbara Köhler Barbara Köhler -
ur. w 1959 r. w Penning w Saksonii (b. NRD). Studiowała w Instytucie Literackim w Lipsku. Była też współpracownikiem Centrum Literackiego w Karl Marx Stadt/Chemnitz. Obecnie mieszka w Duisburgu.

Oprócz wierszy, które dominują w jej twórczości, publikowała eseje o sztukach plastycznych, brała udział w wielu wystawach plastycznych i instalacjach tekstowych. Jest jedną z najciekawszych poetek niemieckich swojego pokolenia, w swoich wierszach podejmuje temat tożsamości w kontekście płci oraz pochodzenia. Siła jej tekstów leży w kreatywnym podejściu do języka, również dzięki refleksji nad filozofią języka. Większość jej wierszy ma charakter miłosny. Była wielokrotnie nagradzana.

Jej tomiki wierszy: "Deutsches Roulette" (1991), "Blue Box" (1995), "In Front der See" (1996), "cor responde" (1998), "Wittgensteines Nichte" (2000).

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto, Sport
  18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • 17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.