4 zajęcia tygodniowo na każdy oddział przedszkolny – w takim wymiarze w Toruniu będą finansowane zajęcia dodatkowe w przedszkolach. Pieniądze na zajęcia pochodzą z dotacji rządowej.
Tzw. ustawa przedszkolna wprowadziła od 1 września br. ograniczenie opłat pobieranych przez gminę od rodziców do maksymalnie 1 zł za każdą dodatkową godzinę ponad pięć bezpłatnych (w Toruniu dotąd opłata ta wynosiła 2,30zł). Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej w 2013 roku Toruń otrzyma dotację w wysokości 2 710 tys. złotych, której część przeznaczona jest na rozwój wychowania przedszkolnego, w tym na poszerzanie oferty przedszkoli na przykład poprzez organizację tzw. zajęć dodatkowych.
- W Toruniu zajęcia dodatkowe będą finansowane w wymiarze 4 zajęć tygodniowo – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – Zachęcamy dyrektorów do zatrudniania w pierwszej kolejności nauczycieli danego przedszkola, znanych dzieciom, jeżeli oczywiście posiadają oni uprawnienia do prowadzenia określonych zajęć dodatkowych.
Gmina sfinansuje zajęcia dodatkowe w wymiarze 4 tygodniowo na każdy oddział przedszkolny, funkcjonujący w przedszkolu lub szkole podstawowej, w tym w szkole specjalnej. Zajęcia te realizowane będą od października br. Zgodnie z przepisami, czas trwania zajęć dodatkowych powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wynosić ok. 15 minut dla dzieci w wieku 3-4 lat i ok. 30 minut dla dzieci 5- i 6-letnich. Tyle też będą trwać zajęcia dodatkowe dla toruńskich przedszkolaków. – Nie wykluczamy zatrudnienia do prowadzenia zajęć dodatkowych firmy zewnętrznej, pod warunkiem, że koszt usługi za 1 godzinę zajęć nie będzie wyższy niż koszt zatrudnienia nauczyciela dyplomowanego – wyjaśnia dyrektor Wydziału Edukacji Janusz Pleskot.
Dyrektor przedszkola, chcąc zorganizować zajęcia dodatkowe, może bowiem:
- powierzyć prowadzenie takich zajęć nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu zgodnie z ich kompetencjami,
- zatrudnić nowych nauczycieli, posiadających odpowiednie kompetencje,
- podpisać umowę z firmą zewnętrzną na prowadzenie takich zajęć, ale nie zwalnia to dyrektora przedszkola z obowiązku zapewnienia dzieciom opieki.
- Trzeba podkreślić, że zajęcia umuzykalniające, takie jak rytmika, czy plastyczne w przedszkolach były i będą w ramach bezpłatnych zajęć, ponieważ znajdują się w podstawie programowej, a ich realizacja należy do obowiązków przedszkola – tłumaczy dyrektor Pleskot. – Przedmiotem rozważań były tylko zajęcia dodatkowe, a zatem dobrowolne, które mogą być realizowane, jeśli rodzice wyrażą taką wolę.