Poznaj wzór na dobrą zabawę - pod takim hasłem odbywa się kampania promująca otwarcie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, które odbędzie się 9 listopada br.

Oto ważne daty:
14 października
– 2 listopada „Poszukiwacze zaginionej nauki” – pełna przygód gra i zabawa podczas pikników, które odbywać się będą 19 i 26 października oraz 2 listopada br.
6 listopada otwarcie Klubu Profesora Młynka – spotkanie młodych fanów nauki i dobrej zabawy
9 – 11 listopada trzydniowe obchody otwarcia Centrum Nauki Młyn Wiedzy

***
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu
to pierwsze centrum nauki w regionie kujawsko – pomorskim. Na przestrzeni 5 tys. m2, na 6 kondygnacjach znajduje się przestrzeń wystawiennicza, pracownie naukowe, sale ekspozycyjne dla dzieci, salka szkoleniowa i biura. Siedzibą instytucji są dawne młyny Richtera, budynki zbudowane na przełomie XIX i XX, teraz całkowicie odrestaurowane, będą służyły nauce i zabawie.

Głównym rekwizytem i wizytówką Centrum jest Wahadło Foucaulta, umożliwiające obserwację zjawiska obrotu Ziemi wokół własnej osi. Jest to najdłuższe zamontowane na stałe wahadło, widać je z każdego piętra budynku.

W Centrum oglądać będzie można dwie stałe wystawy. Pierwsza „O Obrotach – dotknij kosmosu” dotyczy idei koła i ruchu obrotowego, także w odniesieniu do dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”.
Wystawa „O obrotach” to:

  • 15 metrów – dł. Ściany z układem słonecznym i tellerium,
  • 18 eksponatów podstawowych,
  • 12 eksponatów dodatkowych,
  • 24 monitory, z czego 20 z panelem dotykowym,
  • 1500 kilogramów – masa hartowanego szkła wykorzystanego na wystawie,
  • 1 tona – masa eksponatu „Koło Chomika”,
  • ok. 800 kg – całkowita masa modelu stacji kosmicznej.

Druga wystawa, „Rzeka”, nawiązuje do przepływającej przez Toruń Wisły i obejmuje model rzeki od źródła po ujście.
Wystawa „Rzeka” to:

  • największy w Polsce model rzeki,
  • 22 eksponaty,
  • 24 komunikaty ekspozycyjne w jęz. Braille`a,
  • 20 metrów – długość modelu rzeki,
  • 3 metry – wysokość w najwyższym punkcie modelu rzeki,
  • 22 grafiki podwieszane,
  • 2700 kilogramów – całkowita masa stali nierdzewnej użytej do budowy ekspozycji,
  • 3m3 – ilość wody przechodzącej dziennie przez model rzeki (obieg zamknięty),
  • 1095 m3 – ilość wody przechodzącej rocznie przez model rzeki (obieg zamknięty).

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to także liczne wystawy czasowe. W najbliższym czasie będzie okazja zobaczyć:
I piętro. Wystawa pamięci Jana Czochralskiego
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił prof. Jana Czochralskiego patronem 2013 roku. Chemik i krystalograf to jeden z najczęściej wymienianych na świecie polskich uczonych. Uważany za twórcę podstaw przemysłu elektronicznego. W związku z obchodami Roku Profesora Jana Czochralskiego Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu prezentuje ekspozycję poświęconą życiu, pracy naukowej i dokonaniom tego wybitnego polskiego naukowca.

II piętro. Życie
„Życie” to interaktywna biologiczna ekspozycja, której tematem jest anatomia człowieka, ale obejmuje także zagadnienia z szerzej pojętej biologii. Ilustruje ją i zachęca do interaktywnego odbioru, sprawiając, że zwiedzający może poczuć się jak prawdziwy naukowiec lub badacz. Podróż przez świat anatomii jest jednocześnie wędrówką przez najnowocześniejsze dokonania nauki i techniki. Dzięki wystawie zwiedzający mogą zobaczyć to, co niewidoczne gołym okiem. Korzystając z modeli i mikroskopów dowiedzą się, co dzieje się wewnątrz ludzkiego ciała. Rozpoznając rośliny i zwierzęta, zobaczymy jak przystosowały się do życia na Ziemi. Wystawa została przygotowana przez firmę Science Project z Anglii.

III piętro. Fenomeny elektryczności. Gra i buczy
Na trzecim piętrze Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będą zlokalizowane dwie wystawy czasowe. Pierwsza z nich będzie poświęcona elektryczności, a druga fizyce dźwięku.
Wystawa "Fenomeny elektryczności" to interaktywna ekspozycja w całości poświęcona elektryczności. Wystawa zawiera wszystkie kluczowe elementy do przeprowadzania samodzielnych doświadczeń i eksperymentów. Korzystając z 12 stanowisk, zwiedzający dowiedzą się czy człowiek może być baterią, na czym polegają odnawialne źródła energii w tym energia słoneczna i wiatrowa, zbadają różne natężenia oporu oraz dowiedzą się czym jest obwód zamknięty. Wystawa została przygotowana przez firmę Science Project z Anglii.

Ekspozycja dźwiękowa „Gra i Buczy” została przygotowana przez Michaela`a Bradke (Mobiles Musik Museum, Niemcy) i pokazuje jak można odnaleźć się w bogatym świecie dźwięków. Interaktywne eksponaty, przy których odbiorcy przeprowadzą wyjątkowe muzyczne eksperymenty pozwolą „dotknąć” dźwięk i przejść po nim. Dzięki wystawie fizyka dźwięku odsłania swoje tajemnice. To tutaj można przekonać się jak dobrze można bawić się dźwiękiem.

IV piętro. Od lunety Galileusza do teleskopu kosmicznego. Przewrotne oko
Ekspozycja  „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” jest zorganizowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor wystawy dr Maciej Kluza przedstawił ewolucję lunety, jako jednego z najważniejszych przyrządów naukowych w dziejach. Ekspozycja była jednym z najważniejszych wydarzeń w Międzynarodowym Roku Astronomii (2009) w Polsce i uzyskała nominację do prestiżowej nagrody SYBILLA przyznawanej przez Ministerstwo Sztuki i Dziedzictwa Narodowego. Wystawa prezentuje  400 lat ewolucji lunety i teleskopu – od narzędzia pozwalającego na obserwację nowych zjawisk na niebie do precyzyjnego przyrządu pomiarowego. Ważne miejsce na wystawie znajdują akcesoria, które umożliwiły przekształcenie teleskopu z urządzenia obserwacyjnego w przyrząd pomiarowy jak chociażby mikrometry, kamery fotograficzne i CCD, fotometry czy spektroskopy. Wystawę uzupełniają liczne instalacje interaktywne, które pozwalają widzom lepiej zrozumieć zasadę działania i sposób użycia teleskopów.  Znajdujące się na wystawie historyczne lunety i teleskopy, a także obrazy, grafiki oraz druki ilustrują zmiany wyglądu oraz metod prowadzenia obserwacji astronomicznych w ciągu minionych 400 lat.

Wystawa „Kalejdoskop – przewrotne oko” to, przede wszystkim, niezwykły świat luster. Razem z ekspozycją  „Barwy Słońca” tworzą największą wystawę optyczną w Polsce. Odwiedzający ekspozycję spojrzą w – największy w Polsce kalejdoskop – umożliwiający wykonywanie zdjęć powstających w nim obrazów, zobaczą znikającą rękę, zamienią się twarzą z przyjacielem, dotkną czegoś co nie istnieje, a nawet nawiną promienie światła na szpulkę.

Przy pomocy specjalnie zaprojektowanych eksponatów pokazujemy działanie lunety, camera obscura, aparatu fotograficznego czy światłowodów. Nawet przy niewielkich zdolnościach plastycznych warto poświęcić czas na próbę rysunku z natury przy pomocy specjalnego urządzenia mistrzów z minionych wieków. Dla miłośników gier zręcznościowych przygotowano specjalne labirynty, w których można zmierzyć się z sytuacją, w której mózg wyraźnie nie radzi sobie z kierowaniem naszą ręką.

Na czwartym piętrze Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy będzie również prezentowana wystawa posterowa „Mapy nauki”. Wystawa została stworzona po to, żeby pokazać jak wielką siłę oddziaływania w nauce mają mapy. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 15 listopada 2013 roku.

V piętro. Barwy ze słońca
Wystawa „Barwy ze słońca” to świat kolorów połączony z efektami filmowymi i stroboskopowymi. Odwiedzający między innymi: zobaczą taniec kolorów, stworzą własny trójwymiarowy obraz, zobaczą jak z trzech barw powstaje kolorowa fotografia, zbadają dlaczego to samo koło obraca się jednocześnie w przeciwnych kierunkach czy poszukają tęczy w szklanym deszczu.