Tytuł projektu:
Nauka – to takie proste!

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Działanie 10.1 „Kształcenie ogólne i zawodowe w ramach ZIT”
Poddziałanie 10.1.2 „Kształcenie ogólne w ramach ZIT”

Realizator:
Gmina Miasta Toruń - Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu oraz Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Dane finansowe:
Koszt całkowity projektu: 6 170 287,05 zł
Kwota dofinansowania: 5 861 763,45 zł
Wkład publiczny niepieniężny: 308 523,60 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Społeczny, Budżet Państwa

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
30 listopada 2017 r.

Termin realizacji:
1.01.2018 r. – 30.04.2023 r.

Opis projektu:
Celem projektu było rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów, w tym matematyczno-przyrodniczych, kreatywności, innowacyjności i pracy zespołowej poprzez stworzenie w szkołach warunków do nauki opartej na eksperymencie.

Projekt realizowany przez Centrum Kształcenia Ustawicznego – Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy był skierowany do uczniów toruńskich szkół podstawowych (klasy IV-VIII), liceów ogólnokształcących i techników, które na egzaminach zewnętrznych uzyskały wyniki niższe od średnich w skali województwa kujawsko-pomorskiego z części matematyczno-przyrodniczej.

W projekcie uczestniczyło 5352 uczniów, 178 nauczycieli z 24 szkół toruńskich: SP nr 1, SP nr 2, SP nr 13, SP nr 14, SP nr 15, SP nr 17, SP nr 18, SP nr 31, SP nr 33, SP nr 34, SP nr 35, LO nr III, LO nr VI, LO nr VII, LO nr VIII, LO nr IX, LO nr XIII, Technikum nr 8 w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego, VIII Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego, Technikum nr 1 w Zespole Szkół Ekonomicznych, Technikum nr 3 w Zespole Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Technikum nr 9 w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska, Technikum nr 7 w Zespole Szkół Samochodowych, Technikum nr 5 w Zespole Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych im. prof. Sylwestra Kaliskiego.

W ramach projektu Szkoły otrzymały wyposażenie pracowni matematyczno-przyrodniczych do nauczania metodą eksperymentu. Dla uczniów zostały zorganizowane dodatkowe zajęcia w szkołach oraz w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, zaś nauczyciele odbyli szkolenia z wykorzystania metody eksperymentu w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także z kompetencji miękkich w Centrum Kształcenia Ustawicznego – Toruńskim Ośrodku Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli. Przeszkoleni nauczyciele prowadzili zajęcia dodatkowe z uczniami. Zajęcia trwały od września 2018 r. do kwietnia 2023 r. Uczniowie, na każdym poziomie nauczania, wzięli udział w konkursie na najlepszy eksperyment. Jego rozstrzygnięcie nastąpiło w czerwcu 2019 roku. Uczestnicy otrzymali dokument potwierdzający podwyższenie kompetencji.

Rezultaty:
- Liczba uczniów, którzy nabyli kompetencje kluczowe po opuszczeniu programu – 4430 osób.
- Liczba nauczycieli, którzy uzyskali kwalifikacje lub nabyli kompetencje po opuszczeniu programu – 161 osób.
- Liczba szkół, w których pracownie przedmiotowe wykorzystują doposażenie do prowadzenia zajęć edukacyjnych – 24 szkoły.

Dane kontaktowe realizatora:
Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu
www.cku.torun.pl
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
mlynwiedzy.org.pl

Projekt zakończony pod względem rzeczowym.

Metryczka projektu
Okres programowania
Okres programowania 2014-2020
Fundusz
Europejski Fundusz Społeczny
Program
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu
Projekt konkursowy
Grupa docelowa
Uczniowie, Nauczyciele
Tematyka projektu
Edukacja
Realizator
Centrum Kształcenia Ustawicznego Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy