Muzeum Etnograficzne w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Muzeum Etnograficzne w Toruniu

 • zagroda z Kaniczek w parku w Wielkiej Nieszawce
  W programie: występy Teatru Humoreska oraz Teatru Janek Wędrowniczek, zajęcia dla dzieci, stoiska ze zdrową żywnością i rękodziełem oraz sadzonkami roślin ogrodowych.
 • zagroda z Kaniczek w parku w Wielkiej Nieszawce
  Tegoroczna tradycyjna muzealna impreza typu „żywy skansen” na pożegnanie lata po raz pierwszy odbędzie się w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce.
 • zagroda z Kaniczek w parku w Wielkiej Nieszawce
  W niecodziennych okolicznościach można będzie po raz pierwszy zwiedzić nowy oddział Muzeum – jedyny w Polsce skansen poświęcony budownictwu związanemu z osadnictwem olenderskim.
 • Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy "Etnofotozofia Andrzeja Różyckiego", który odbędzie się 20 maja o godz. 16:00 w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.
 • Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów zaplanowano szereg atrakcji, przypominających o 125. rocznicy urodzin prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej.
 • Muzeum Etnograficzne zaprasza na kiermasz bożonarodzeniowy, w którym będzie uczestniczyć prawie 100 twórców z Polski i Ukrainy. W ofercie ozdoby świąteczne, wyroby ceramiczne, zabawki, wycinanki, wędliny, miody, chleb na zakwasie i wiele innych produktów tradycyjnych. Goście mogą też skorzystać z możliwości oprowadzania po aranżacjach świątecznych w Parku Etnograficznym. Wydarzenie biletowane. Bilety: normalny - 5 zł, ulgowy - 3 zł, rodzinny - 10 zł.
 • Muzeum Etnograficzne zaprasza na warsztaty bożonarodzeniowe "Ubierz choinkę, obdaruj rodzinkę". W tym roku uczestnicy spotkają się z twórcami ludowymi z Kurpiów, którzy opowiedzą, jak wykonać tradycyjne ozdoby świąteczne. Wydarzenie biletowane. Bilety: normalny - 15 zł, ulgowy - 10 zł, rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) - 30 zł.
 • Muzeum Etnograficzne zaprasza na wystawę szopek krakowskich. Tradycja szopkarstwa w Krakowie sięga II połowy XIX wieku. Szopki pokazywane są na ekspozycjach na całym świecie, a od 2018 są wpisane na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Tradycją stały się również doroczne konkursy szopek na Rynku Głównym w Krakowie, z których najlepsze trafiają do Muzeum Krakowa. Wystawę tworzą zbiory tegoż muzeum i Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Wydarzenie biletowane. Wernisaż - wstęp wolny.
 • Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na zajęcia adresowane do dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat z cyklu "Etnowyprawka Malucha". Ich uczestnicy będą mieli możliwość odkryć właściwości tkanin: ich faktury i kolory. Zajęcia towarzyszą wystawie prac z 20. Ogólnopolskiego Przeglądu Amatorskiej Tkaniny Unikatowej przygotowanej przez Galerię Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy.Obowiązują zapisy. Bilety - 25 zł na parę dziecko+opiekun. Zapisy do 16 listopada: edukacja@etnomuzeum.pl (temat wiadomości: etnowyprawka). Liczba miejsc ograniczona.
 • Plakat wydarzenia z chatą olenderską i niebem
  W niedzielę 5 czerwca w godz. 11.00-16.00 Olenderski Park Etnograficzny zaprasza na wydarzenie "U sąsiadów olendrów #1". To pierwsza z cyklu trzech letnich imprez plenerowych organizowanych w oddziale Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Będzie można spróbować swoich sił w warsztatach rękodzielniczych oraz zwiedzić wnętrza zagród. Tam czekać będą na uczestników specjalnie na tę okazję przygotowane aranżacje opowiadające o zwyczajach związanych z Zielonymi Świątkami, prezentacje wybranych ziół i roślin leczniczych oraz dawne zabawki ludowe. Aktorzy z teatru "Humoreska" wcielą się w rolę dawnych mieszkańców zagród olenderskich. Muzealnicy zaproszą także do pomocy przy sianokosach. Wydarzeniu towarzyszyć będzie kiermasz żywności ekologicznej, rękodzieła oraz ziół i kwiatów. Zaplanowano też spotkanie z wyjątkowym gościem proboszczem z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, ks. Michałem...
 • Matka z wózkiem i dwójką małych dzieci, Bory Tucholskie lata 30-te XX wieku
  W przeddzień Dnia Matki, 25 maja 2022 r. Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na spotkanie "O matko z córką!". Majowe spotkanie z cyklu „Dla dorosłych” poświęcone będzie macierzyństwu. Tym razem muzealnicy skupią się na kobiecej części rodziny. Przyjrzą się, jak wyglądały relacje matek i córek oraz jaki był status dziewcząt w domu. Uczestnicy dowiedzą się, jakich rad rodzicielki udzielały swoim podopiecznym na przyszłość, jak wyglądała ich domowa edukacja i czy w wiejskim wychowaniu było miejsce na miłość, czułość, wsparcie i troskę. Bilet: normalny – 9 zł, ulgowy – 6 zł. Liczba miejsc ograniczona.
 • Zajęcia z cyklu „Etnowyprawka Malucha” w Muzeum Etnograficznym są adresowanego do małych dzieci i ich opiekunów. W czwartek 19 maja o godz. 10.00 tematem będą "Dziecięce uciechy!" W maju ruszymy tropem dawnych dziecięcych zabaw. Odwiedzimy wiejskie chaty w poszukiwaniu wątków związanych z dziećmi. Dowiemy się, jakie gry i zabawy dla najmłodszych były dawniej na topie. Sprawdzimy też, jak wyglądały tradycyjne wiejskie zabawki, a także czy umiemy się nimi bawić. Nie zabraknie elementów wokalnych. Zajęcia w niewielkich grupach, warto zabrać odzież dla dziecka i dorosłego na przebranie. Bilety: 25 zł/1,5 godz. (dziecko + 1 opiekun), zapisy do 17 maja na adres: edukacja@etnomuzeum.pl (temat wiadomości: etnowyprawka). Liczba miejsc ograniczona.
 • Grupa uczestników "Majowego śpiewania w parku etnograficznym"
  Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza w środę 18 maja o godz. 18.00 na "Majowe – wspólne śpiewanie w Parku Etnograficznym". 46. spotkanie z cyklu „Żywot pieśni, pieśni żywota” przywołuje ludowe zwyczaje wspólnego śpiewania pieśni związanych z ważnymi momentami życia i kalendarza obrzędowego. Przez wieki w społecznościach tradycyjnych była to stała praktyka rodzinna i społeczna. Tym razem będą to pieśni śpiewane pod kapliczkami w maju. Do udziału zapraszamy młodzież i osoby dorosłe. Nie tworzymy stałej grupy, nie są wymagane wcześniejsze doświadczenia ani umiejętności wokalne. Można przyjść tylko posłuchać. W trakcie imprezy zaprezentowane zostaną archiwalne nagrania wiejskich śpiewaków i śpiewaczek. Teksty zapewnia organizator. Prowadzenie: Marta Domachowska. Bilety: 5 zł/os. Liczba miejsc ograniczona.
 • Plakat wystawy Tatuaże w MET
  „Tatuaż. Symbol, piętno, piękno” to wystawa prezentująca zjawisko trwałego zdobienia ciała przy użyciu pigmentu, w kontekście historycznym i społecznym. Z antropologiczną wrażliwością kuratorzy badają fenomen tatuażu i jego obecną popularność. Rzutując zjawiska współczesne na długą i bogatą historię tatuowania ciała, ukazują spójną opowieść toczącą się od początku formacji społecznych, po czasy współczesne, kiedy, napędzany kulturą popularną tatuaż stał się formą artystycznej wypowiedzi. Wystawa, prezentując zbiór tatuaży obecnych w tradycji grup etnicznych z różnych stron świata oraz tych tworzonych współcześnie, ukazuje ponadczasową motywację generującą potrzebę permanentnego zdobienia ciała. Ekspozycja bazuje na fotografiach pozyskiwanych z całego świata – od artystów fotografików, podróżników, tatuatorów, fotoreporterów, kolekcjonerów, ekspertów zajmujących się badaniem tego...
 • Jarmark w dniu św. Piotra i Pawła, lata 30. XX w., Wilno, fot. B i E. Zdanowscy, archiwum MET
  Pierwsza odsłona nowego cyklu spotkań tematycznych.

Strony

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Biznes, Miasto
  20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Na zdjęciu: Stadion Miejski im. Grzegorza Duneckiego
  Miasto, Sport
  Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Na zdjęciu: stoisko podczas Targów Pracy - młodzi ludzie w białych strojach kroją jabłka
  Biznes, Miasto
  Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą wziąć udział w wydarzeniu pn. „Festiwal Zawodów - Targi Pracy”, które odbędzie się 6 czerwca 2023 r.
 • Na zdjeciu: seniorzy siedzą przy stołach
  Miasto
  Już po raz siódmy Toruńska Senioriada połączy pokolenia – do udziału w wydarzeniu zapraszamy w niedzielę 11 czerwca 2023 r.
 • Na zdjęciu drużyna Twardych Pierników Toruń U13 wraz z trenerami pokazuje medale
  Miasto, Sport
  Drużyna Twardych Pierników U13 wywalczyła tytuł Wicemistrzów Polski w koszykówce mężczyzn.
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.
 • Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą wziąć udział w wydarzeniu pn. „Festiwal Zawodów - Targi Pracy”, które odbędzie się 6 czerwca 2023 r.
 • Już po raz siódmy Toruńska Senioriada połączy pokolenia – do udziału w wydarzeniu zapraszamy w niedzielę 11 czerwca 2023 r.
 • Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska miasto i jego partnerzy zaprosili mieszkańców 4 czerwca 2023 r. na ekopiknik w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Skwer przy alei Solidarności w Toruniu nosi nazwę placu 4 czerwca 1989 r. Uroczystość zgromadziła 4 czerwca 2023 r. tłumy torunian.
 • W toruńskiej katedrze śś. Janów rozpoczęły się 3 czerwca 2023 r. Świętojańskie Koncerty Organowe im. Mariana Dorawy.