Per Musicam Ad Astra | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Per Musicam Ad Astra

W dniach 10-14 września 2014 roku podczas drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. M. Kopernika Per Musicam Ad Astra w Toruniu, Bydgoszczy, Inowrocławiu i Lubiczu będzie można usłyszeć kilkanaście chórów z całego świata.

Zespoły z Polski i zagranicy przyjadą 10-14 września do Torunia, by wziąć udział w drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. M. Kopernika „Per Musicam Ad Astra”. Podobnie jak w ubiegłym roku zaplanowano szereg koncertów, odbędą się też warsztaty dla zespołów. Tym razem festiwal wykroczy także poza granice naszego miasta.

Ubiegłoroczna, premierowa edycja festiwalu pokazała, że impreza tego typu jest atrakcyjna nie tylko dla uczestników, którzy mogą spotkać się ze sobą, podnosić umiejętności wokalne i konfrontować z innymi, ale także dla odbiorców.

- Byłam zbudowana ilością publiczności, która odwiedziła wszystkie koncertystwierdza Kinga Litowska, dyrektor artystyczna festiwalu. - Okazało się, że jest zapotrzebowanie na taką muzykę.

W tym roku w festiwalu weźmie udział 13 chórów, w tym 5 z zagranicy. Przyjadą goście z Holandii, Sri Lanki, Węgier, Słowenii i Litwy.

- Sporo z tych zespołów zajmuje się szeroko rozumianą muzyką rozrywkowązaznacza Kinga Litowska. - Wiąże się to z warsztatami organizowanymi podczas festiwalu.

Zespoły wokalne będą szlifować swoje umiejętności po okiem dwóch znakomitych twórców. Pierwszym z nich jest amerykański dyrygent i kompozytor Kirby Shaw, który ma na swoim koncie ponad 2500 aranżacji utworów chóralnych. Będzie prowadził warsztaty z zakresu improwizacji i interpretacji muzyki rozrywkowej. Zespoły, które mają w swoim repertuarze głównie muzykę klasyczną, spotkają się z Krzysztofem Szydziszem, dyrygentem Chóru Kameralnego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas tegorocznego festiwalu nie odbędzie się za to konkurs dla chórów. Organizatorzy zapowiadają, że najprawdopodobniej formuła konkursowa będzie się przewijać w co drugiej edycji imprezy. Zaplanowano za to szereg ciekawych koncertów otwartych dla publiczności. Trzy z nich to koncerty główne. Tu przeważać będzie repertuar klasyczny.

Na inaugurację, 10 września o godz. 20.00 w Kościele Akademickim zabrzmi, wykonywana po raz pierwszy w Toruniu, „Mass for Peace” brytyjskiego kompozytora i instrumentalisty Karla Jenkinsa. Utwór napisany został w 2000 r. dla uczczenia ofiar Kosowa. Choć kompozycja zawiera części stałe mszy katolickiej, Jenkins wplótł w muzykę elementy wielu kultur. Mszę usłyszymy w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Chóru Akademickiego Uniwersytetu Gdańskiego oraz Chóru „Astrolabium”. Dyrygentem będzie Dainius Pavilionis.

- Wybraliśmy ten utwór także z powodu tego, co w tej chwili dzieje się na świecie. To nasza muzyczna odpowiedź na współczesne realiapodkreśla Kinga Litowska.

Następnego dnia, w tym samym miejscu i o tej samej godzinie, usłyszymy chór Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak. To jeden z najważniejszych kameralnych zespołów wokalnych w Polsce, z równym powodzeniem wykonujący dzieła  dawne, co najnowsze. Tak różnorodny będzie również toruński koncert, w którego programie znajdzie się sporo muzyki polskiej, począwszy od kompozycji Mikołaja Zieleńskiego, po utwory Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara i Pawła Szymańskiego. Zabrzmi też „Miserere” Gregorio Allegriego.

Na zakończenie festiwalu, 13 września o godz. 20.00, tym razem w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, odbędzie się koncert zatytułowany tak jak festiwal: „Per Musicam Ad Astra”. Wystąpi w nim Chór Kameralny Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu pod dyrekcją Krzysztofa Szydzisza. Wykonane zostaną hymny z cyklu „Gloria Patri” Urmasa Sisaska. Inspiracją dla kompozytora był ruchu planet, dlatego koncert będzie miał także  oprawę wizualną nawiązującą do kosmosu.

Pozostałe koncerty festiwalowe wypełnią występy chórów – uczestników warsztatów. Te spotkania w większości będą miały nieco lżejszy, jazzowy charakter. Od 11 do 13 września o godz. 18.00 każdego dnia chórów będzie można posłuchać w Dworze Artusa oraz 12 września o godz. 20.00 w kościele św. Jakuba. W tym roku zaplanowano również dwa koncerty w Inowrocławiu i po jednym w Bydgoszczy i w Lubiczu. Zainteresowanych następną edycją festiwalu już dziś informujemy, że muzyką sięgać będziemy do gwiazd nie we wrześniu, a w czerwcu 2015 r.

- Każda pasja, którą człowiek realizuje, pozwala mu sięgać gwiazd. Dla nas ten rodzaj intensywności przeżycia emocjonalnego, jaki wiąże się z wykonywaniem muzyki, jest czymś wyjątkowympuentuje Kinga Litowska.

Na koncerty odbywające się w Toruniu obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać w kasie Dworu Artusa, w godzinach od 12:00 do 18:00 w dni powszednie, oraz w miejscu, gdzie odbywa się dany koncert, godzinę przed rozpoczęciem.

Najczęściej czytane aktualności

  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Fiolki z krwią w stacji krwiodawstwa
    Miasto
    9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.
  • Miasto
    W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.
  • Seniorzy podczas wycieczki do Kamienicy Pod Gwiazdą, fot. Marzena Sobiecka von Brandt
    Miasto
    Czytają, grają w gry planszowe, zajmują się rękodziełem, spędzają wspólnie czas - seniorzy w toruńskich Dziennych Domach Pobytu nie narzekają na nudę. Lato w pełni, dlatego seniorzy z DDP przy ul. Mickiewicza wykorzystują panującą słoneczną pogodę. Częste spacery, spędzanie wolnego czasu w ogrodzie - to ostatnio ich ulubione aktywności. Na...
  • Kultura, Miasto
    Kolejna edycja Bella Skyway Festival już niedługo ponownie zawita do Torunia.
  • Na Olęderskiej prace na ukończeniu
    Drogi, Miasto
    Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • 8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Podglądamy, co się dzieje przy ul. Srebrnego 4. Od kilku dni, na odcinku prawie 280 metrów, trwa remont istniejącej tam drogi rowerowej.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.