Tytuł projektu:
Modernizacja oświetlenia ulicznego przy drogach wojewódzkich w Toruniu

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014 -2020
Oś priorytetowa 13 „Wspieranie kryzysowych działań naprawczych w kontekście pandemii COVID-19 i jej skutków społecznych oraz przygotowanie do ekologicznej i cyfrowej odbudowy gospodarki zwiększającej jej odporność”
Działanie 13.3 „Efektywność energetyczna w sektorze publicznym”

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
29.06.2023 r.

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 501 077,95 zł
Koszty kwalifikowane: 501 077,95 zł
Kwota dofinansowania: 501 077,95 zł 
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Termin realizacji: 
1.09.2023 r. – 31.12.2023 r.

Opis projektu:
Przedmiotem projektu była modernizacja oświetlenia ulicznego przy drogach wojewódzkich w Toruniu. W ramach przedsięwzięcia zdemontowano 529 przestarzałych i energochłonnych opraw sodowych i metalohalogenkowych i zastąpiono je nowoczesnymi oprawami oświetleniowymi, wykonanymi w technologii LED. 

Zakres modernizacji obejmował punkty oświetleniowe istniejące przy drogach wojewódzkich, zlokalizowanych w granicach administracyjnych miasta na następujących odcinkach: ul. Szosa Chełmińska na odcinku od ul. Polnej do granicy miasta, ul. Skłodowskiej-Curie na odcinku od ul. Równinnej do ul. Olsztyńskiej, ul. Olimpijska na odcinku od ul. Szosa Lubicka do ul. Olsztyńskiej oraz ul. Ligi Polskiej od ul. Turystycznej do ul. Konstytucji 3 Maja. 

Zastąpienie tradycyjnych nieefektywnych opraw o dużej mocy energooszczędnymi diodami LED umożliwi wielokrotne zmniejszenie poboru energii elektrycznej i uzyskanie większej trwałości źródła światła. Wdrożenie rozwiązań opartych na nowej technologii znacznie wydłuży czas pracy lamp, co przełoży się na dużą oszczędność i wysoką niezawodność. 

Celem głównym było ograniczenie emisji CO2 oraz negatywnego wpływu na środowisko na obszarze Gminy Miasta Toruń poprzez poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Poprawa efektywności energetycznej systemów oświetlenia ulicznego będzie mieć pozytywny wpływ na klimat i zmniejszenie efektu cieplarnianego poprzez redukcję dwutlenku węgla do atmosfery. Realizacja projektu, polegająca na wdrożeniu ekologicznych i przyjaznych środowisku rozwiązań wykorzystujących technologię LED, znacząco wpłynie na poprawę jakości środowiska naturalnego i ochronę klimatu.

Projekt zakończono pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania
Okres programowania 2014-2020
Fundusz
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Program
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu
Projekt konkursowy
Tematyka projektu
Infrastruktura drogowa
Realizator
Miejski Zarząd Dróg