Mistrzowie klasyki TOSoliści #2 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Mistrzowie klasyki TOSoliści #2

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Wystąpią:

Mateusz Kubański — obój
Marta Wroniszewska — altówka
Karol Piechowiak — altówka
Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Dainius Pavilionis (Litwa) — dyrygent

W programie:

R. Strauss — Koncert na obój i małą orkiestrę TrV 292
J.S. Bach — VI Koncert brandenburski B-dur BWV 1051
R. Schumann — I Symfonia B-dur op. 38 „Wiosenna”

 

Podczas drugiego koncertu z cyklu „TOSoliści” ponownie zapoznamy się bliżej z indywidualnymi talentami muzyków Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Tym razem zdolni soliści wykonają dla publiczności trzy utwory słynnych, europejskich kompozytorów. Wierzymy, że silnie zakorzeniona w niemieckich tradycjach twórczość Richarda Straussa, barokowy geniusz Jana Sebastiana Bacha i na skroś romantyczna, pełna głęboko osobistych motywów muzyka Richarda Straussa zagwarantuje słuchaczom wspaniałe, artystyczne widowisko dla oczu i duszy. 
Pojawi się słynny Koncert na obój i małą orkiestrę Richarda Straussa z 1945 roku, jedno z ostatnich dzieł tego wiekowego kompozytora. Koncert charakteryzuje się znaczną oszczędnością środków i prostotą formalną, szczególnie w porównaniu do wcześniejszych okresów twórczości niemieckiego twórcy. Niezwykle żwawe i lekkie w brzmieniu części zewnętrzne okalają powolny, pełny subtelnej melodyki środek wprowadzający do utworu sielską, pogodną nastrojowość. Ważną rolę kompozytor powierzył obojowi, przeobrażając go w zaskakująco bogaty brzmieniowo instrument, który zachwyca odbiorców ogromem możliwości technicznych. Spokojnym tłem dla partii solowej oboju jest niewielka orkiestra składająca się z instrumentów dętych drewnianych, dwóch rogów i smyczków. 
Nie zabraknie także VI Koncertu brandenburskiego B-dur należącego do cyklu słynnych koncertów brandenburskich, które Jan Sebastian Bach podarował margrabiemu Brandeburgii. Utwory te reprezentują gatunek concerto grosso – koncertu barokowego wyróżniającego się współzawodnictwem partii instrumentów solowych z partią orkiestry. Bach, przeciwstawiając całej orkiestrze (grosso) mniejszy zespół instrumentów solowych, sprawia, że komponenty te podczas koncertu nieustannie wchodzą ze sobą w dialog. Dzieła te są dowodem polifonicznego kunsztu wielkiego kompozytora i stanowią wspaniały przykład dworskiej muzyki rozrywkowej tchnącej lekkością i muzyczną fantazją.  W VI koncercie brandeburskim Bach konfrontuje ze sobą dwa tria smyczkowe o odmiennej barwie. Utwór charakteryzuje się ciemnym, surowym kolorytem brzmieniowym pozbawionym jaśniejszych akcentów, co zdecydowanie wyróżnia go spośród innych dzieł cyklu. 
I Symfoniia B-dur zwana „Wiosenną” Roberta Schumanna doskonale odzwierciedla pełnię szczęścia, które zaledwie chwilę wcześniej zawitało do życia kompozytora. Symfonia powstała bowiem w 1841 roku, niedługo po ślubie Schumanna z Clarą Wieck. Symfonia rozpoczęła zupełnie nowy etap w twórczości romantycznego twórcy. Początek dzieła jest niezwykle pogodny i wyraźnie przepełniony inspiracjami Mozartowskimi. Część środkowa, która prawdopodobnie znajduje się u źródła zwyczajowej nazwy utworu, tchnie spokojem, tworząc zjawiskowy muzyczny pejzaż. W ostatniej części utworu do głosu dochodzi subtelny scherz, bardzo charakterystyczny dla twórczości innego, wybitnego kompozytora – Ludwiga van Beethovena. 

 

Bilety: 45 zł - N, 35 zł - U

Data: 
15.03.2024 19:00
Miejsce: 
Sala Wielka Dworu Artusa
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.