Tytuł projektu:
Centra Innowacyjnej Edukacji (tzw. „Minikoperniki”), podprojekt „Adaptacja budynków zlokalizowanych przy ul. W. Łokietka w Toruniu na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, instytucji kultury prowadzącej innowacyjną edukację w regionie kujawsko-pomorskim”
Program Operacyjny:
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020
Oś priorytetowa VIII „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”
Działanie 8.1 „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury”
Beneficjent:
Gmina Miasta Toruń
Realizator:
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia
Dane finansowe:
Koszt całkowity projektu: 17 857 486,01 zł
Kwota wydatków kwalifikowalnych: 14 508 227,92 zł
Poziom dofinansowania wydatków kwalifikowalnych: 85%
Kwota dofinansowania: 12 331 993,73 zł
Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Data podpisania umowy o dofinansowanie:
7.04.2017 r.
Termin realizacji:
18.05.2015 r. – 31.12.2019 r.
Opis projektu:
Celem głównym projektu był wzrost uczestnictwa w kulturze i kompetencji kulturowych społeczeństwa poprzez udostępnienie nowej infrastruktury kultury i oferty kulturalnej oraz poprawa atrakcyjności kulturalno-edukacyjnej miasta, regionu i kraju.
W ramach projektu wyremontowano kolejne budynki Młynów Toruńskich, które w przeszłości pełniły funkcję administracyjno-mieszkalną. Zostały przeznaczone na potrzeby toruńskiej instytucji kultury Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Powstała m.in. interaktywna wystawa stała, dedykowana w szczególności ludziom młodym. Jej celem jest ułatwienie osobie dojrzewającej zrozumienia otaczającego świata, ale przede wszystkim siebie – w okresie burzliwych zmian zachodzących w ciele i umyśle, zidentyfikowanie swoich potrzeb, a także rozpoznanie własnych zainteresowań i pasji.
Utworzono sale modułowe, z możliwością czasowej modyfikacji na powierzchnie warsztatowe, pokazowe, szkoleniowe czy konferencyjne. W odnowionych obiektach znalazło się również miejsce pod dodatkową infrastrukturę w postaci czytelni książek i czasopism popularnonaukowych.
Goście Centrum będą mogli nie tylko zwiedzać ekspozycję czy wziąć udział w warsztatach kulturalno-edukacyjnych, ale również uczestniczyć w spotkaniach, dyskusjach, pokazach oraz innych wydarzeniach kulturalnych, organizowanych także w godzinach wieczornych.
Realizacja projektu przyczyniła się m.in. do:
- wzrostu uczestnictwa w kulturze i kompetencji kulturowych społeczeństwa;
- zwiększenia wykorzystania potencjału kulturowego miasta, regionu i kraju oraz poziomu oferty w zakresie nowoczesnej edukacji kulturalnej w nowoutworzonej przestrzeni;
- wzrostu udziału odbiorców w wydarzeniach kulturalnych poprzez dostosowanie programu kulturalno-edukacyjnego do kompetencji i zainteresowań odbiorców;
- stworzenia nowej oferty w zakresie edukacji kulturalnej, zgodnej z oczekiwaniami odbiorców.
Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.