Michał Zaleski
Prezydent Torunia w latach 2002-2024

Doświadczony, zaangażowany i bezpartyjny samorządowiec. W latach 1994-1998 i 1998-2002 zasiadał jako radny w Radzie Miasta Torunia. W latach 2002-2024 był Prezydentem Miasta Torunia, pięciokrotnie wygrywając bezpośrednie wybory prezydenckie, w tym cztery razy w pierwszej turze. Od roku 2024 ponownie Radny Miasta Torunia w kadencji 2024-2029.

Michał Zaleski urodził się 14 lipca 1952 roku w Kamieniu koło Jabłonowa Pomorskiego. Absolwent geografii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz podyplomowych studiów organizacji i kierowania na Uniwersytecie Warszawskim. Przed objęciem urzędu Prezydenta Torunia przez 16 lat był prezesem Młodzieżowej Spółdzielni Mieszkaniowej - największej w Toruniu. 

W wyborach samorządowych w 2002 roku był kandydatem niezależnego komitetu wyborczego Czas na Gospodarza. W drugiej turze uzyskał poparcie 21.432 torunian, czyli 50,96 proc. wszystkich głosujących. W wyborach w roku 2006 ponownie startował jako kandydat niezależny. Wygrał je w pierwszej turze, z wynikiem 70,6 proc. wyborców (45.412 głosów). Kolejne wybory - w latach 2010, 2014 i 2018 także zwyciężał w I turze, uzyskując odpowiednio 65,6%; 70,27% oraz 55,42% głosów. W roku 2024 został pokonany w II turze wyborów przez Pawła Gulewskiego (Koalicja Obywatelska).

Jako prezydent Torunia współpracował ze wszystkimi samorządowcami, niezależnie od ich poglądów politycznych i konsekwentnie zabiegał o rozwój miasta. W ciągu lat rządów prezydenta Michała Zaleskiego Toruń stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych i najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Polsce, zauważanym i docenianym także poza granicami kraju, uzyskując prestiżowe wyróżnienia i wysokie oceny m.in. w zakresie rozwoju turystyki; poziomu zadowolenia mieszkańców z jakości życia w mieście; architektury miejskiej, iluminacji obiektów zabytkowych, promocji i reklamy; ochrony przyrody; atrakcyjności dla biznesu. Za prezydentury Michała Zaleskiego Toruń został Liderem Polskiej Ekologii 2008, Gminą Fair Play 2008, otrzymał godło promocyjne Teraz Polska, a nocna panorama miasta uznana została za jeden z siedmiu cudów Polski, natomiast Urząd Miasta Torunia uznano kilkakrotnie (2006, 2007, 2010, 2011, 2012) za najtańszy urząd spośród miast wojewódzkich w Polsce.

Okres prezydentury Michała Zaleskiego charakteryzował się wysokim poziomem środków przeznaczanych na inwestycje (zwykle ponad 30% budżetu miasta), a także wysokiego poziomu pozyskiwania środków europejskich na działania prowadzone na terenie miasta. Najwięcej pieniędzy przeznaczano na infrastrukturę drogową, budownictwo mieszkaniowe, obiekty sportowe, sieć wodno-kanalizacyjną i oświatę. Zmodernizowano m.in. większość dróg wylotowych z miasta, pobudowano trasę średnicową Podgórza (ul. gen. Władysława Andersa), a także wybudowano połączenie Torunia z autostradą A1. W 2010 roku rozpoczęła się największa i najważniejsza dla Torunia inwestycja – budowa drugiego mostu drogowego przez Wisłę, który został oddany do użytku w grudniu 2013 roku. W 2013 roku ruszyła także budowa trasy średnicowej północnej. Uruchomiony został m.in. wieloletni program budowy dróg lokalnych oraz program poprawy bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym. W latach 2005-2018 wybudowano 1205 mieszkaniowych lokali gminnych, a do końca 2019 r. Toruń osiągnął liczbę 1337 nowych lokali socjalnych (308 ) i mieszkalnych (1029). Grubo ponad tysiąc mieszkań wybudowało Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W zakresie inwestycji oświatowych, sportowych i kulturalnych, wśród najważniejszych wymienić należy przede wszystkim budowę hali sportowo-widowiskowej na ponad 6 tys. miejsc przy ul. Bema (Arena Toruń), budowę centrum kongresowo-koncertowego na Jordankach (CKK Jordanki), rozbudowę V Liceum Ogólnokształcącego, budowę nowych szkół na osiedlu Koniuchy i Bielawy-Grębocin czy basenu przy szkole nr 14. Zmodernizowano i rozbudowano sztuczne lodowisko Tor-Tor. Zakończono modernizację stadionu miejskiego, a przy IV LO powstała nowoczesna sala gimnastyczna oraz parking podziemny. Z inicjatywy władz miasta powstał również jeden z najnowocześniejszych stadionów żużlowych na świecie - Motoarena, który został oficjalnie otwarty w maju 2009 r. W regionie kujawsko-pomorskim Toruń był niekwestionowanym liderem programu "Moje boisko - Orlik 2012" z oddanymi do użytku 24 takimi obiektami sportowymi. Jedną z wizytówek architektonicznych Torunia stał się przebudowany teatr lalkowy "Baj Pomorski". W czerwcu 2008 r. otwarto Centrum Sztuki Współczesnej, a  w 2013 r. Centrum Nowoczesności "Młyn Wiedzy", Toruński Inkubator Technologiczny oraz Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży w dawnych Młynach Richtera. Przeprowadzono także wielkie i kosztowne projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej związane z renowacją obiektów zabytkowego Torunia (Moja Starówka 1 oraz Moja Starówka 2).

Z inicjatywy Michała Zaleskiego w Toruniu działalność rozpoczęło Centrum Wsparcia Biznesu (wcześniej Biuro Obsługi Inwestora) w którym inwestorzy mogą uzyskać wsparcie i informacje dotyczące możliwości inwestowania w naszym mieście.

W zakresie partycypacji społecznej realizowane były m.in. coroczne cykle spotkań z mieszkańcami wszystkich trzynastu osiedli Torunia, podczas których omawiane były sprawy miasta i zbierane propozycje działań do kolejnych budżetów, wspólnie ze środowiskami miejskimi wypracował regulacje związane prowadzeniem w miecie konsultacji społecznych (od 2013 r.) oraz wprowadził procedurę budżetu obywatelskiego (od 2014 r.).