Marsz Białej Wstążki | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Marsz Białej Wstążki

Pod hasłem "Niealimentacja to HAŃBA!" we wtorek, 8 grudnia ulicami starówki przejdzie marsz międzynarodowej kampanii „Biała wstążka”.

"Biała Wstążka" to międzynarodowa kampania przeciw przemocy wobec kobiet, zainicjowania w 1991 r. w Kanadzie po tragicznych wydarzeniach z 6 grudnia 1989 r. w Montrealu. 25-letni Marc Lepine zastrzelił wówczas 14 kobiet w budynku montrealskiej politechniki, a jako uzasadnienie swojej nienawiści do nich podał, że uważa za niewłaściwe, aby kobiety kończyły studia techniczne i zabierały miejsca mężczyznom. Na masakrę zareagowało około stu tysięcy mężczyzn, którzy na znak sprzeciwu wobec jakiejkolwiek przemocy wobec kobiet przypięli do ubrań białą wstążkę.

Co roku w rocznicę tych wydarzeń w ponad pięćdziesięciu krajach świata odbywają się symboliczne marsze "Białej Wstążki", których uczestnicy przypominają o wciąż zdarzających się przypadkach przemocy wobec kobiet i apelują o reagowanie na przemoc w otoczeniu.

Także i Toruń włącza się od lat w tę kampanię, poświęconą w tym roku problemowi niepłacenia alimentów na dzieci, będącego formą przemocy ekonomicznej wobec kobiet.

We wtorek, 8 grudnia ulicą Szeroką przejdzie marsz „Białej Wstążki” z udziałem przedstawicieli miejskich instytucji pomocowych, Policji i Straży Miejskiej i uczniów toruńskich szkół. Uczestnicy wyruszą o godz. 13.00 spod zegara przy EMPiK-u i przejdą pod pomnik Mikołaja Kopernika. Organizatorem marszu jest Miejski Ośrodek Edukacji i Profilaktyki Uzależnień w Toruniu.

Kobiety, które doświadczają przemocy, mogą liczyć w Toruniu na wsparcie Działu Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa Specjalistycznego MOPR przy ul. M. Skłodowskiej- Curie 82-84. Co roku pracownicy tej placówki podejmują kilka tysięcy działań, których celem jest pomoc osobom w sytuacjach kryzysowych: rozmów indywidualnych, konsultacji, terapii, wizyt w środowisku zamieszkania podopiecznych, kontaktów z różnymi instytucjami pomocowymi: sądami, kuratorami sądowymi, pracownikami socjalnymi, psychologiem, policją i prokuraturą. Dział dysponuje też kilkudziesięcioma miejscami hotelowymi dla kobiet doznających przemocy domowej i dla kobiet bezdomnych z dziećmi.

Osoby szukające wsparcia i pomocy w trudnych sytuacjach życiowych, a chcące zachować anonimowość, mogą skorzystać z Telefonu Zaufania o numerze 56-622-00-00.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Miasto
    W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.
  • Kultura, Miasto
    Kolejna edycja Bella Skyway Festival już niedługo ponownie zawita do Torunia.
  • Fiolki z krwią w stacji krwiodawstwa
    Miasto
    9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.
  • Seniorzy podczas wycieczki do Kamienicy Pod Gwiazdą, fot. Marzena Sobiecka von Brandt
    Miasto
    Czytają, grają w gry planszowe, zajmują się rękodziełem, spędzają wspólnie czas - seniorzy w toruńskich Dziennych Domach Pobytu nie narzekają na nudę. Lato w pełni, dlatego seniorzy z DDP przy ul. Mickiewicza wykorzystują panującą słoneczną pogodę. Częste spacery, spędzanie wolnego czasu w ogrodzie - to ostatnio ich ulubione aktywności. Na...
  • Błękitne niebo nad ratuszem i Kopernikiem, fot. Sławomir Kowalski
    Eko, Miasto
    8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • 8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Podglądamy, co się dzieje przy ul. Srebrnego 4. Od kilku dni, na odcinku prawie 280 metrów, trwa remont istniejącej tam drogi rowerowej.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.