Lokale gastronomiczno-rozrywkowe na Rynku Nowomiejskim | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Lokale gastronomiczno-rozrywkowe na Rynku Nowomiejskim

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

7 listopada zapraszamy na kolejne - szóste już - spotkanie poświęcone toruńskiemu śródmieściu. Toruńska badaczka historii miasta Katarzyna Kluczwajd opowie o lokalach gastronomiczno-rozrywkowych Rynku Nowomiejskiego. Prelekcja odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Katarzyna Kluczwajd: Pejzaż przyrynkowych knajp i lokali gastronomiczno-rozrywkowych różnego rodzaju z czasów pruskich oraz okresu Drugiej Rzeczypospolitej jest barwny za sprawą nie tylko znanej powszechnie gospody Pod Modrym Fartuchem, o tradycji sięgającej średniowiecza. Drugą gospodą przy Rynku Nowomiejskim w XIX w. zawiadywali członkowie bractwa czeladzi murarskiej. Oprócz nich torunian i gości spoza miasta zapraszały: wyszynk pobliskiego browaru, cukiernie i kawiarnie, restauracje, jedna z nich przez pewien okres jako hotelowa.

Z tymi miejscami związane są historie właścicieli knajp i dzierżawców, lokatorów kamienic mieszczących lokale, egzotyczne czasem – dziś zapomniane – nazwy owych przybytków, przekształcenia architektury: wnętrz, witryn, fasad, zagadnienia związane z reklamą. Spośród znanych restauratorów wspomnimy Gustava Behrenda, Franza Grześkowiaka, Edmunda Hoffmanna – cukiernię Stefanka prowadzoną przez jego córkę zapewne torunianie jeszcze pamiętają.

Opowieść o Modrym Fartuchu będzie okazją do przedstawienia nieznanych informacji dotyczących wystroju wnętrz przed 1939 rokiem oraz ich modernizacji planowanej przez hitlerowskie władze miasta, także o odbudowie w okresie powojennym. Będą ciekawostki z dziejów przestrzeni Rynku przed ową kamienicą, z historią... publicznej toalety włącznie.

Gdzie działała restauracja Zum Friedensengel (Pod Aniołem Pokoju)? Hotel Europa? Jakie kamienice zajmowały restauracje Monopol, Złoty Róg? Kiedy władze miasta nakazały zmienić nazwę Modrego Fartucha na więcej kulturalną np. Pod gwiazdą lub Pod kotwicą? Kto przy Rynku Nowomiejskim produkował meble między innymi dla restauracji? O tym i o innych historiach będziemy rozmawiać podczas 6. Spotkania cyklu Śródmieście sprzed lat: miejsca i ludzie.

Na zdjęciu: Kamienica przy Rynku Nowomiejskim 5, około 1902 roku. Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu.

Data: 
07.11.2022 18:00
Miejsce: 
Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Adam Szponka podczas prezentacji w CKK Jordanki
    Miasto
    Ekonomista, samorządowiec doświadczony w dziedzinie opieki społecznej, procesów inwestycyjnych oraz informatyzacji administracji, będzie trzecim, obok Dagmary Zielińskiej i Rafała Pietrucienia, zastępcą Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Przedstawienie ostatniej osoby, która uzupełniła skład kierownictwa Urzędu Miasta Torunia w kadencji...
  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Eko, Miasto
    Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • Drogi, Inwestycje, Miasto
    W Toruniu rozpoczyna się kolejna ważna inwestycja drogowa. 15 maja 2024 r. drogowcy przekazali teren pod przebudowę drogi krajowej nr 91 w rejonie skrzyżowania z ul. Strobanda.
  • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
    Drogi, Miasto
    Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
  • Prezydent Paweł Gulewski i komendant Sławomir Grudziński
    Miasto
    14 maja 2024 r. Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami toruńskich służb mundurowych.
  • W dniach 18-19 maja 2024 r. w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej 33/35 odbędzie się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców.
  • Na terenie Kopernikańskiego Ośrodka Integracji przy ul. Olszewskiego 16 w Toruniu w środę 15 maja 2024 r. spotkał się zespół roboczy drugiej edycji projektu Green Lab.
  • 15-17 maja 2024 r. w Toruniu przebywa z wizytą studyjną grupa przedstawicieli MSiT, POT oraz miast i miejsc w Polsce noszących miano Polskich Marek Turystycznych. Goście zwiedzają miasto i rozmawiają o najlepszych sposobach na zarzadzanie i promowanie destynacji turystycznych.
  • W kwietniu br. na Podgórzu odbyło się spotkanie ws. komunikacji miejskiej w tej części Torunia. Jeszcze w maju br. poznamy propozycje zmian, które Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia przygotował w oparciu o zgłoszenia mieszkańców. Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia informuje, że propozycje zmian w trasach przejazdu...
  • Już po raz 21. Przedszkole Miejskie nr 1 im. Wandy Szuman w Toruniu zorganizowało Przedszkole Święto Piernika.
  • Woda będzie tematem przewodnim programu atrakcji przygotowanych na sobotę 18 maja 2024 r. przez Muzeum Etnograficzne z okazji Europejskiej Nocy Muzeów.
  • Zakończyły się finały wojewódzkie turnieju piłkarskiego „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, w którym udział wzięły reprezentacje toruńskich szkół podstawowych.
  • Trwa otwarty nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.