Lokale gastronomiczno-rozrywkowe na Rynku Nowomiejskim | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Lokale gastronomiczno-rozrywkowe na Rynku Nowomiejskim

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

7 listopada zapraszamy na kolejne - szóste już - spotkanie poświęcone toruńskiemu śródmieściu. Toruńska badaczka historii miasta Katarzyna Kluczwajd opowie o lokalach gastronomiczno-rozrywkowych Rynku Nowomiejskiego. Prelekcja odbędzie się w siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Katarzyna Kluczwajd: Pejzaż przyrynkowych knajp i lokali gastronomiczno-rozrywkowych różnego rodzaju z czasów pruskich oraz okresu Drugiej Rzeczypospolitej jest barwny za sprawą nie tylko znanej powszechnie gospody Pod Modrym Fartuchem, o tradycji sięgającej średniowiecza. Drugą gospodą przy Rynku Nowomiejskim w XIX w. zawiadywali członkowie bractwa czeladzi murarskiej. Oprócz nich torunian i gości spoza miasta zapraszały: wyszynk pobliskiego browaru, cukiernie i kawiarnie, restauracje, jedna z nich przez pewien okres jako hotelowa.

Z tymi miejscami związane są historie właścicieli knajp i dzierżawców, lokatorów kamienic mieszczących lokale, egzotyczne czasem – dziś zapomniane – nazwy owych przybytków, przekształcenia architektury: wnętrz, witryn, fasad, zagadnienia związane z reklamą. Spośród znanych restauratorów wspomnimy Gustava Behrenda, Franza Grześkowiaka, Edmunda Hoffmanna – cukiernię Stefanka prowadzoną przez jego córkę zapewne torunianie jeszcze pamiętają.

Opowieść o Modrym Fartuchu będzie okazją do przedstawienia nieznanych informacji dotyczących wystroju wnętrz przed 1939 rokiem oraz ich modernizacji planowanej przez hitlerowskie władze miasta, także o odbudowie w okresie powojennym. Będą ciekawostki z dziejów przestrzeni Rynku przed ową kamienicą, z historią... publicznej toalety włącznie.

Gdzie działała restauracja Zum Friedensengel (Pod Aniołem Pokoju)? Hotel Europa? Jakie kamienice zajmowały restauracje Monopol, Złoty Róg? Kiedy władze miasta nakazały zmienić nazwę Modrego Fartucha na więcej kulturalną np. Pod gwiazdą lub Pod kotwicą? Kto przy Rynku Nowomiejskim produkował meble między innymi dla restauracji? O tym i o innych historiach będziemy rozmawiać podczas 6. Spotkania cyklu Śródmieście sprzed lat: miejsca i ludzie.

Na zdjęciu: Kamienica przy Rynku Nowomiejskim 5, około 1902 roku. Źródło: Książnica Kopernikańska w Toruniu.

Data: 
07.11.2022 18:00
Miejsce: 
Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
    Kultura, Miasto, Sport
    Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Pracujemy nad Urban Labem
    Miasto
    Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
  • Górale na Placu Dominikańskim
    Kultura, Miasto
    Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
  • Kultura, Miasto
    Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
  • Miasto
    9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
  • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
  • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
  • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
  • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.