1 września - 7 października 2015 r. w Toruniu odbywa się 8. Art Moves - Międzynarodowy Festiwal Sztuki na Bilbordach.

Po raz kolejny sztuka wyszła w Toruniu na ulicę. Przez ponad miesiąc w różnych punktach miejskiej przestrzeni - na bilbordach, ekranach ledowych i citylight-ach przy przystankach MZK - można oglądać prace 18 artystów z 8 państw. Tegoroczne hasło festiwalu brzmi: „Co ma wartość? Czy wszystko da się kupić za pieniądze?”.

- Staramy się zawsze, żeby hasło było aktualnestwierdza Rafał Góralski z Galerii Rusz. - Pytanie, co dziś ma wartość, wydaje się obecnie zasadniczym. Kiedy w wyniku kryzysu niektórym ludziom zaczęło brakować pieniędzy, zastanawiano się, jaka jest wartość pieniądza i czy jest coś poza nim, co tę wartość posiada.

Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 4 września o godz. 12.00 na placu Rapackiego. Będzie mu towarzyszyła akcja artystyczna Galerii Rusz pt. „Co ma dla mnie wartość?”. Ale już od 1 września w przestrzeni miejskiej można oglądać projekty uczestników konkursu i uznanych twórców zaproszonych do udziału przez organizującą festiwal Galerię Rusz. Na poprzedzajacy festiwal konkurs nadeszło 1017 prac stworzonych przez 587 artystów z 53 krajów świata. Jak zawsze pojawiły się projekty z dalekich zakątków, m.in. Gwatemali, Ghany, Macedonii i Pakistanu. Oczywiście największa była reprezentacja polskich twórców, ale konkurs zainteresował też sporą grupę Amerykanów i Brytyjczyków, gdyż w ich krajach tradycje street-artu są bardzo bogate.

Praca torunianki Joanny Górskiej

Za najlepszą z konkursowych prac jury uznało projekt Lexa Drewinskiego, artysty o dużym dorobku, cenionego na arenie międzynarodowej. Ten znakomity polski plakacista od lat 80. XX w. mieszka w Berlinie. Znany jest z niezwykle oszczędnej formy i umiejętności zaskakującego zestawiania ze sobą elementów, co nadaje im nowych znaczeń. Nie inaczej jest w zwycięskiej pracy, gdzie Drewinski zestawił dwa słowa: „gold” (złoto) i „god” (bóg). Po raz pierwszy zwycięska praca będzie prezentowana nie tylko w Toruniu, ale również na pięciu bilbordach w Warszawie.

Praca Lexa Drewinskiego

Na toruńskim placu Rapackiego ustawionych zostanie dziesięć nośników z najciekawszymi pracami konkursowymi. W finałowej selekcji znalazły się projekty pięciorga polskich twórców oraz artystów z Kanady, Portugalii, Szwajcarii i Niemiec. Do najciekawszych należy bilbord Patricka Baumanna, który narysował dwie identyczne czaszki i opatrzył je podpisem „On był bogaty, a on nie”. Marek Tobolewski i Iga Starowiejska nawiązali do lat 80., kiedy wszystkie towary były na kartki. Do myślenia da też z pewnością praca Aleksandry Leszczyńskiej z rozgwieżdżonym niebem i Wielkim Wozem w kształcie kosza na zakupy (na ilustracji tytułowej).

- Zaprosiliśmy twórców polskich, m.in. po raz kolejny klasyka Jerzego Kosałkę, a także gwiazdę street-artu Mariusza Warasa (m-city) oraz amerykańskiego artystę polskiego pochodzenia Adama Niklewiczawylicza Joanna Górska. - Pokażemy również pracę ubiegłorocznej zwyciężczyni konkursu Moniki Fraile Morisson z Francji.

Nie zabraknie tu także czterech obrazów gospodarzy, Galerii Rusz. Oprócz tego przechodnie zobaczą dwie prace Susan O’Malley, zmarłej w lutym tego roku kalifornijskiej artystki i kuratorki, uczestniczki i jurorki wcześniejszych edycji Art Moves. Organizatorzy dedykowali twórczyni tę edycję festiwalu. 

Praca Susan O’Malley

Przez tydzień od rozpoczęcia Art Moves na placu Rapackiego udostępnione zostaną również dwa bilbordy interaktywne. Na pierwszym mieszkańcy będą mogli wpisywać swoje interpretacje hasła przewodniego, zaś drugi posłuży do przeprowadzenia warsztatów z dziećmi.

Program festiwalu:

  • 1.09 - 30.09 - ekspozycja prac artystów na citylightach, umieszczonych na przystankach MZK (całe miasto)
  • 1.09 - 30.09 - ekspozycja prac artystów na ekranach LED (ul. Czerwona Droga / Cinema City, ul. Lelewela 33 / Galeria Wnętrz AMC, Skrzyżowanie ul. Łódzkiej i ul. Hallera, ul. Żółkiewskiego 15 / Galeria Copernicus)
  • 1.09 - 30.09 - ekspozycja pracy Lexa Drewinskiego na bilbordach (Warszawa, różne punkty miasta)
  • 3.09 - 07.10 - ekspozycja prac artystów na bilbordach (Pl. Rapackiego, ul. Chopina, ul. Wały gen. Sikorskiego 13 / CSW)
  • 3.09 - 09.09 - Art Moves Workshop / warsztaty dla dzieci i młodzieży / interaktywny bilbord dla dzieci, młodzieży i dorosłych (Pl. Rapackiego, Bulwar Sztuki przy CSW Znaki Czasu)
  • 4.09, godz. 12.00 - Otwarcie festiwalu (plac Rapackiego) i akcja artystyczna Galerii Rusz.

Festiwal jest dofinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń i Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Honorowy patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.


Kontakt:
artmoves@o2.pl, tel. 56 6510136
>>> artmovesfestival.org/pl/
>>> Strona festiwalu na Facebooku