Do niedawna na ten festiwal zapraszano wyłącznie muzyków z krajów położonych nad Bałtykiem. Jednak wspólnota kulturowa państw leżących wokół morza obejmuje również te, które nie mają do niego bezpośredniego dostępu. Dlatego na 23. edycji Probaltiki, która odbędzie się 1-15 maja wystąpią również artyści z Białorusi i Ukrainy.
- Zagłębiając się w XIX- i XX-wieczną twórczość muzyczną wschodnich terenów dawnej Rzeczpospolitej, zaczęliśmy dostrzegać nieprzemijające związki, które do dziś można zaobserwować i wręcz usłyszeć w utworach kompozytorów z Litwy, Białorusi i Ukrainy. Dlatego podczas kolejnej edycji Probaltiki będziemy chcieli przedstawić wzajemne wpływy kulturowe, jakie występują w twórczości muzycznej obszaru od brzegów Morza Bałtyckiego, poprzez dorzecze Odry, Wisły i Niemna, po obszar dorzeczy Dniestru i Dniepru – piszą organizatorzy z Fundacji Probaltica.
Właśnie artyści z krajów niepołożonych nad Bałtykiem zainaugurują oraz zakończą tegoroczny festiwal. Jak zawsze muzyczny cykl rozpocznie się 1 maja. Państwowa Orkiestra Symfoniczna Republiki Białorusi wystąpi pod dyrekcją Yriya Karaveva, a partie solowe na cymbałach wykona Aleksandra Dzenisenia. Tradycją festiwalu jest, że podczas koncertów, oprócz utworów uznanych kompozytorów, rozbrzmiewają również dzieła twórców z państw pochodzenia artystów. Pierwszy muzyczny wieczór zdominują utwory kompozytorów rosyjskich (Vladimira Kuryana, Evegeny’a, Vasilija Kalinnikova), ale będzie też akcent polski – polonez Mikołaja Kleofasa Ogińskiego. Probaltikę zakończy 15 maja występ artystów Narodowej Symfonicznej Orkiestry Ukrainy z Kijowa. Przy fortepianie zasiądzie utytułowany solista Gennady Demyanchuk. Tego wieczoru zabrzmią dzieła twórców z Ukrainy (Ivan Karabits), z Polski (Zygmunt Stojowski) i z Rosji (Dmitrij Szostakowicz).
Z okazji 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbędzie się koncert, w którym utwory Bohomolca, Stefaniego, Chopina, Larssona i Karłowicza wykonają wraz z toruńską Multicameratą doskonale znani toruńskiej publiczności szwedzcy artyści z Gotlands Blasarkvintett. Przy fortepianie zasiądzie świetny i wielokrotnie nagradzany muzyk Wojciech Waleczek.
Program festiwalu Probaltica 2016
Na koncerty wstęp jest wolny, za okazaniem bezpłatnych wejściówek dostępnych w Ratuszu Staromiejskim oraz na godzinę przed imprezą. Wydarzenia odbywać się będą w Dworze Artusa, ratuszu, katedrze św. św. Janów oraz w sali na Jordankach.