Od 2 czerwca do 7 lipca w Toruniu gości Świętojański Festiwal Organowy.
Już 27 raz w kościołach diecezji toruńskiej odbywa się Świętojański Festiwal Organowy. To wyjątkowa okazja do poznania dawnych i nowszych utworów muzyki organowej. Kolejny raz w ostatnim czasie – po Probaltice, festiwalu Celtycki gotyk i Święcie Tańca – do Torunia z koncertami przyjeżdżają muzycy z Europy i świata. Tym razem w murach naszego miasta zabrzmi muzyka organowa - 2 czerwca rozpoczyna się Świętojański Festiwal Organowy, który potrwa do 7 lipca.
Początkowo, w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, festiwalowych koncertów słuchać można było tylko w toruńskiej katedrze Św. Janów, w której znajdują się jedne z najstarszych czynnych organów w Polsce. Od 2003 roku muzycy koncertują jednak również poza murami katedry i poza starówką, grając także m.in. w kościele Matki Bożej Królowej Polski na toruńskim Rubinkowie, w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej na ul. Podgórnej czy w kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Kaszczorku. Koncerty odbywają się też w Chełmnie, Grudziądzu i Nowym Mieście Lubawskim.
W tym roku festiwal rozpoczyna się od koncertu w kościele pw. św. Ducha, by wskazać na możliwości techniczne i muzyczne tutejszych organów, które są najmłodszym instrumentem tego typu na toruńskiej starówce. Podczas koncertu inauguracyjnego wystąpi Andrzej Chorosiński, światowej klasy muzyk, pedagog, konsultant i autor licznych projektów w zakresie budownictwa organowego. Początek koncertu o godz. 18.00.
Szczegółowy plan koncertów, sylwetki muzyków oraz opisy instrumentów znajdują się na stronie internetowej Festiwalu.
Świętojański Festiwal Organowy odbywa się pod patronatem Biskupa Toruńskiego Andrzeja Suskiego, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i marszałka województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego.