Majowemu festiwalowi przyświeca idea prezentowania dorobku kulturalnego biorących w nim udział wszystkich państw położonych nad Morzem Bałtyckim. Jest on organizowany w Toruniu od 1994 r. W dotychczasowych edycjach imprezy brały udział dziesiątki profesjonalnych zespołów, znakomitych artystów muzyków i plastyków z 10 krajów bałtyckich. Pomysł na festiwal zrodził się na początku lat 90., w momencie odradzania się krajów bałtyckich. Wówczas okazało się, jak mało mieszkańcy tych krajów wiedzą o kulturze sąsiednich narodów, mimo geograficznej bliskości. Festiwal ma to zmienić, dlatego jego kolejne edycje uwzględniały potrzebę prezentacji polskiej publiczności dorobku kulturalnego wszystkich krajów bałtyckich.
Organizatorzy są przekonani, że poznanie często nieznanej kultury uczestniczących krajów zmniejsza uprzedzenia i antagonizmy istniejące pomiędzy różnymi narodami i prowadzi do porozumienia i współpracy w ramach integrującej się Europy. Najpełniej tą współpracę można zaobserwować w świecie wykreowanym przez muzykę i sztuki piękne, zarówno pomiędzy twórcami a odtwórcami, czy pomiędzy twórcami a publicznością. Niejednokrotnie pokazywano na festiwalu, że mimo trudności w komunikacji werbalnej, muzycy siadają razem i wykonują wspólnie dzieła kompozytorów z różnych krajów, bo muzyka jest językiem uniwersalnym.
Festiwal Probaltica został kilkakrotnie wysoko oceniony przez Komisję Europejską w Brukseli jako jeden z najlepszych pomysłów na integrację europejską.
Organizatorzy: Fundacja Europejskiej Akademii Sztuki, Zespół Kameralny Multicamerata
>>> Strona internetowa festiwalu: www.probaltica.art.pl