Książnica Kopernikańska w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Książnica Kopernikańska w Toruniu

  • We wtorek, 7 marca 2023 r., dr Mariusz Balcerek omówi rolę rzeki Dźwiny jako granicy w czasach nowożytnych (XVI-XVIII w.).
  • Fundacja Szansa dla Niewidomych zaprasza na spotkanie autorskie z Markiem Kalbarczykiem. Pisarz będzie gościem biblioteki przy ul. Jęczmiennej 23. W trakcie spotkania, które odbędzie się we wtorek 21 lutego, zaprezentowany zostanie album w druku transparentnym poświęcony Mikołajowi Kopernikowi. Wydawnictwo zawiera wypukłe grafiki przedstawiające m.in. katedrę we Fromborku, zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku, zamek kapituły warmińskiej w Olsztynie, gwiazdy Trójkąta letniego, pomnik Mikołaja Kopernika. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15.00. Wstęp jest bezpłatny.Marek Kalbarczyk - informatyk i matematyk, działacz społeczny, pisarz i publicysta. Współzałożyciel fundacji "Szansa dla niewidomych". W wyniku choroby genetycznej jako nastolatek stracił wzrok. Nie powstrzymało go to jednak przed ukończeniem studiów. Jest autorem m.in. podręcznika do matematyki dla niewidomych dzieci, twórcą...
  • Od 30 stycznia do 11 lutego 2023 r. Książnica Kopernikańska organizuje w filii przy ul. Łyskowskiego 29/35 w godzinach otwarcia placówki "Zakręcone ferie z Kopernikiem".
  • Książnica Kopernikańska organizuje w dniach 30 stycznia-9 lutego 2023 r. zajęcia na ferie zimowe dla dzieci.
  • Książnica Kopernikańska w Toruniu 24 stycznia zaprezentuje dwa unikatowe pamiętniki z powstania styczniowego znajdujące się w zbiorach Książnicy. Dr Mariusz Balcerek omówi ich treść i postara się zidentyfikować autorów obu sztambuchów. Przedstawi również okoliczności, w jakich jeden z nich trafił do toruńskiej biblioteki. Spotkanie w siedzibie Książnicy przy ul. Słowackiego 8 rozpocznie się o godz. 17.00. Wstęp jest bezpłatny.
  • W środę, 14 grudnia 2022 r. o godz. 17.00 odbędzie się otwarcie wystawy prezentującej wydania "Pana Tadeusza" pochodzące z kolekcji Krystyny Warachowskiej. - Kolekcja obejmuje wydania "Pana Tadeusza" w samodzielnych tomach, w wydaniach zbiorowych, utworach wybranych lub dziełach wszystkich począwszy od pierwszego wydania na ziemiach polskich pod zaborami (Warszawa 1858, Toruń 1858/9) po czasy współczesne. Do mojej kolekcji należą nie tylko książki, ale wszelkie formy, w jakich opublikowano "Pana Tadeusza", w tym na płytach gramofonowych, kasetach, na płytach CD. Zbieram również przeźrocza, filmy, plakaty, a ostatnio również programy teatralne. Kolekcjonuję także literaturę o "Panu Tadeuszu" oraz informacje o niedoszłych wydaniach czy tłumaczeniach. Coraz większą grupę w zbiorze stanowią tłumaczenia na języki obce, dialekty i gwary. Aktualnie mam tłumaczenia na język angielski, francuski...

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: biały rower stoi wśród wysokich traw
    Kultura, Miasto, Sport
    Baseny, rolki, hulajnogi, spacery, rowery – weekend zapowiada się na sportowo. Oddech złapiemy, odwiedzając muzea, targi rękodzieła na Barbarce czy koncerty, np. Kobranocki.
  • Widok na Bulwar Filadelfijski z lotu ptaka
    Drogi, Miasto
    Przypominamy, że od piątku wieczorem 5 lipca aż do niedzieli 7 lipca 2024 r. Bulwar Filadelfijski będzie wyłączony z ruchu kołowego - jak w każdy weekend lata.
  • Na zdjęciu grupa osób stoi, wśród nich kobieta, która trzyma teczkę z umową
    Miasto
    Rozszerzenie obecnej oferty, jak i wprowadzenie nowych usług pomocowych skierowanych do osób potrzebujących wsparcia to zadania zawarte w projekcie Społecznie Odpowiedzialni, jaki będzie realizowany przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych.
  • Dzieci z Ukrainy podczas pikniku na toruńskiej Barbarce, fot. Wojtek Szabelski
    Miasto
    Od 1 września 2024 r. dzieci z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem szkolnym i przedszkolnym w polskim systemie oświaty – analogicznie jak uczniowie polscy.
  • Na zdjęciu: dzieci ubrane na galowo
    Miasto
    Toruńscy uczniowie osiągnęli wyższe wyniki w teście ósmoklasisty niż ich rówieśnicy w kraju i województwie kujawsko-pomorskim.
  • Słoneczna ulica Most Pauliński w Toruniu, fot. Małgorzata Litwin
    Miasto
    Służby zarządzania kryzysowego ostrzegają o upałach prognozowanych w Toruniu na sobotę 6 lipca 2024 r. Temperatura wzrośnie do ponad 30 stopni.
  • Zabawa i liczne atrakcje pod hasłem Oceaniczna Odyseja – tak wyglądało spotkanie toruńskich rodzin zastępczych na Błoniach Nadwiślańskich.
  • Od 1 września 2024 r. dzieci z Ukrainy zostaną objęte obowiązkiem szkolnym i przedszkolnym w polskim systemie oświaty – analogicznie jak uczniowie polscy.
  • Trzecia edycja Speedway Ekstraliga Camp odbywać się będzie od 8 do 11 lipca 2024 roku. Na Motoarenie i toruńskim minitorze żużlowym szkolić będzie się 45 zawodników z 13 krajów - Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji, Australii, Czech, Estonii, Włoch, Holandii, Ukrainy, USA, Finlandii oraz Polski.
  • Prof. UMK dr hab. Michał Białkowski został ustanowiony Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Torunia do spraw Dziedzictwa Kulturowego Torunia.
  • Wiktoria Gołębiowska, zawodniczka UKŻ Wiking, zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Pucharu Europy, zdobywając złoto w olimpijskiej klasie ILCA 6.
  • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W piątek 5 lipca 2024 r. zaplanowano drugie z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2024. Każdorazowo w wydarzeniu bierze udział kilkuset uczestników.
  • Wieczorem w czwartek 4 lipca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
  • W niedzielę, 7 lipca 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.