Tablica informacyjna. Flaga i herb Polski. Napis: Dofinansowano ze środków rządowego programu Odbydowy zabytków. Kwoty dofinansowania i wartości projektu..


 

Tytuł projektu:
Konserwacja i restauracja kruchty północnej (Białej Kruchty) oraz wnętrza kaplic: Różańcowej i Ogrójcowej kościoła p.w. Św. Jakuba w Toruniu

Program:
Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 - Rządowy Program Odbudowy Zabytków, na podstawie otrzymanej przez Gminę Miasta Toruń promesy Banku Gospodarstwa Krajowego nr Edycja2RPOZ/2023/1568/Polski Ład z dnia 20.03.2024 r.

Beneficjent:
Gmina Miasta Toruń

Realizator:
Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 3 448 397,89 zł
Kwota dofinansowania: 3 379 429,93 zł

Termin realizacji:
Maj 2024 – październik 2025

Opis projektu:
Kościół pw. Św. Jakuba Apostoła w Toruniu wzniesiony w latach 1309-1368 służy wiernym od ponad 700 lat. Położony jest na terenie zespołu staromiejskiego uznanego z Pomnik Historii i wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, na Europejskim Szlaku Kulturowym św. Jakuba, Pomorskim Szlaku Cysterskim i Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. 25 lipca 2021 r. świątynia została podniesiona do rangi sanktuarium na szlaku jakubowym.

Pracom poddane zostaną partie wnętrza ważne dla kościoła jako miejsca sprawowania liturgii, koncertów i obiegu turystycznego.

Zarówno kruchta północna jak i Kaplica Ogrójcowa są elementami widocznymi od razu po wejściu na teren obiektu. Stopień ich zniszczenia wymaga niezwłocznego podjęcia prac by zahamować dalszą destrukcję zabytku. Konserwacji zostaną poddane również elementy wyposażenia kościoła, w tym m.in. boazeria z Kaplicy Różańcowej (z wyłączeniem obrazu na płótnie) wraz obrazami olejnymi na desce umiejscowionymi w przedpiersiach, konfesjonał z obrazem nad nim, obraz "Narodziny Dzieciątka" ze ściany zachodniej kaplicy oraz rokokowy ołtarz Matki Boskiej (bez figury gotyckiej Madonny) z obrazami i srebrnymi wotami.