ID zawartości
131

Christmas Time! Concert

Opis wydarzenia

Koncert świąteczny z udziałem gwiazd polskiej sceny muzycznej, oraz orkiestry Royal Symphony Orchestra. Orkiestra, Tancerze, Niezwykła scenografia, Multimedia 4K Najsłynniejsze bożonarodzeniowe utwory. Wystąpią: Beata Kozidrak, Justyna Steczkowska, Natalia Kukulska, Andrzej Piaseczny, Kuba Badach, Michał Szpak, Royal Symphony Orchestra.

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Hala Widowiskowo - Sportowa, Toruń, Bema 73-89
Organizator
Arena Toruń
Kategoria wydarzenia
Koncert
Położenie

Koncert finałowy VII Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego

Opis wydarzenia

Koncert finałowy VII Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Piotra Perkowskiego

Przedmiotem Konkursu było napisanie utworu przeznaczonego na klawesyn oraz na orkiestrę smyczkową, który miał nawiązywać do jednej z części dawnej suity barokowej. Przeznaczony był dla młodych kompozytorów do 23. roku życia i przebiegał w dwóch etapach. We wrześniu Jury spośród 17 nadesłanych prac wybrało siedem utworów, które wykonane zostaną podczas finałowego koncertu. Po wysłuchaniu tych kompozycji Jury podejmie decyzje o przyznaniu nagród. W prezentacjach utworów bierze udział Szkolna Orkiestra Smyczkowa pod batutą Piotra Dołęgowskiego oraz soliści uczniowie i nauczyciele. Kompozytorzy oprócz nagród Jury mają szansę na Nagrodę Publiczności. Oprócz zaprezentowanych utworów konkursowych, w drugiej części koncertu ze swoimi kompozycjami wystąpią uczniowie i absolwenci ZSM w ramach stałego cyklu koncertowego Szkolna Partytura.

Wstęp wolny

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych, Szosa Chełmińska 224/226
Organizator
Zespół Szkół Muzycznych
Kategoria wydarzenia
Koncert
Położenie

25-lecie Chóru Astrolabium

Opis wydarzenia

Koncert złoży się z dwóch części. W pierwszej żeńska część Astrolabium wykona antyfony maryjne młodego kompozytora muzyki chóralnej Jana Krutula. Głosom towarzyszyć będzie fortepian (Marek Kamola) i perkusja (Paweł Witulski). W drugiej części chórzyści zaśpiewają z zaprzyjaźnioną Capellą Bydgostiensis. Zabrzmią utwory młodej zdolnej toruńskiej kompozytorki Zuzanny Koziej: „Arion” i napisane specjalnie na jubileusz „Plejady”. 

Miejsce: Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych. Bezpłatne wejściówki do odbioru w Zespole Szkół Muzycznych od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-19.00 oraz przed koncertem. Rezerwacja: astrojubileusz@gmail.com

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych, Szosa Chełmińska 224/226
Organizator
Stowarzyszenie Muzyki Chóralnej Astrolabium
Kategoria wydarzenia
Koncert
Położenie

X Dni Grzegorza Ciechowskiego

Opis wydarzenia

Cykl wydarzeń upamiętniających zmarłego w 2001 r. charyzmatycznego muzyka, autora tekstów, wokalistę i producenta Grzegorza Ciechowskiego, lidera legendarnej formacji Republika.

12.12. (czwartek) Pokaz filmów z muzyka skomponowaną przez Grzegorza Ciechowskiego

  • godz. 18.00 Śmierć na 5 (2002), reż. Mariusz Wilczyński 
    Teledysk w postaci krótkometrażowego filmu animowanego, zrealizowany po śmierci Grzegorza Ciechowskiego do utworu o tym samym tytule. 
  • godz. 18.04 Obywatel świata (1991), reż. Roland Rowiński 
    Film opowiada historię kilku znajomych, m.in. księdza, byłego agenta SB i rockmana, których losy potoczyły się w nieoczekiwany sposób. Każdy z nich chciał zostać kimś wielkim, jednak nie wszystkim był pisany sukces. 
  • godz. 20.00 Stan strachu (1989), reż. Janusz Kijowski 
    Jest grudzień 1981 roku. Młody aktor teatralny, Jan Małecki, ma wcielić się w rolę Hamleta. Choć wydaje się zdystansowany wobec polityki, film wypełniają retrospekcje jego udziału w zamieszkach studenckich i strajkach. 
    Wstęp wolny. Miejsce: Dwór Artusa

13.12. (piątek) 

  • godz. 19.00 koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej „Ciechowski Symfonicznie”
    Za wybór piosenek, ich aranżacje, próby i scenariusz odpowiadać będzie Krzysztof Herdzin. Koordynacją i organizacją koncertu zajmie się Toruńska Orkiestra Symfoniczna. Solowe partie koncertu wykonają artyści polskich scen muzycznych: Piotr Cugowski, Maciej Balcar, Mateusz Sójka, Bela Komoszyńska, Anna Lasota oraz Sara Pach. 
    Bilety: 109/99/79 zł. Miejsce: CKK Jordanki
  • godz. 20.00 Ciechowski w Kombinacie Kultury
    W programie: Karaoke z Republiką - śpiewajmy wspólnie ich największe hity. Dla najlepszych niespodzianki; Galeria Toruńskiego Rocka w której znajdziecie pamiątki związane również z Republiką.
    Wstęp wolny. Miejsce: Kombinat Kultury

14.12. (sobota) 

  • godz. 20.00 22. edycja Koncertu Specjalnego Pamięci Grzegorza Ciechowskiego oraz wręczenie Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego
    Miejsce: Klub Od Nowa 

Wydarzenia towarzyszące, 12-14.12.

  • Muzyka Grzegorza Ciechowskiego oraz Republiki w tramwajach MZK; 
  • Muzyka Grzegorza Ciechowskiego w pomieszczeniach Zamku Krzyżackiego i Krzywej Wieży; 
  • Na ekranach multimedialnych wyświetlimy teksty wyjątkowych utworów muzycznych, napisanych przez legendarnego artystę w Dworze Artusa
     
Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Różne miejsca w Toruniu
Organizator
Urząd Miasta Torunia
Kategoria wydarzenia
Inne
Koncert
Położenie

Wielkie otwarcie Kulturalnego hubu Bydgoskiego Przedmieścia

Opis wydarzenia

Już niedługo, w dniach 11-13 października 2024 r., Toruń będzie świadkiem niezwykłego wydarzenia kulturalnego – otwarcia Kulturalnego hubu Bydgoskiego Przedmieścia.

To nowa przestrzeń w sercu tej historycznej dzielnicy. Jest to miejsce nowoczesne, przystosowane, by oferować szeroki zakres wydarzeń. Jego celem jest integrowanie lokalnej społeczności oraz stwarzanie warunków do twórczej ekspresji, edukacji i rozwoju sztuki.

Niedawno wyremontowany budynek położony przy ulicy Bydgoskiej 50 to miejsce pełne możliwości. Powstałe tam pomieszczenia będą mogły służyć szerokorozumianemu rozwojowi kulturalnemu. Wśród dostępnych sal są m.in. studio nagrań, studio fotograficzne, sala wielofunkcyjna bądź pracownia komputerowa.

W ramach otwarcia Kulturalnego hubu Bydgoskiego Przedmieścia, przez trzy dni mieszkańcy oraz goście będą mogli uczestniczyć w szerokim wachlarzu wydarzeń kulturalnych, które podkreślą potencjał nowego miejsca. W programie przewidziano między innymi koncerty, warsztaty, spektakle oraz spotkanie autorskie.

Piątek 11 października

Pierwszy dzień zapowiada się wyjątkowo. Oficjalne otwarcie rozpocznie się o godzinie 16:30 w sali wielofunkcyjnej.  Zaraz po nim odbędzie się koncert Jerzego Mazzolla. Tego samego dnia, o godzinie 18:00 w sali bibliotecznej, zaplanowana jest atrakcja dla koneserów sztuki – wystawa prac Andrzeja Poprostu.

Sobota, 12 października

Drugi dzień otwarcia rozpocznie się spotkaniem autorskim z Piotrem Jaconiem – autorem książki „Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko”. Będzie to okazja, aby porozmawiać z nim o najnowszej publikacji oraz sytuacji osób transpłciowych w Polsce. Tego dnia wystartuje również Festiwal Liści, czyli wyjątkowa, jesienna propozycja na spędzanie czasu. W programie m.in. wykład o perfumach, warsztaty fotograficzne czy warsztaty zatytułowane „Twórcza Jesień” – na wszystkie obowiązują wcześniejsze zapisy. Na koniec dnia, o godzinie 18:00, odbędzie się koncert Kamila Czeszela.

Niedziela, 13 października

Ostatni dzień to ciąg dalszy Festiwalu Liści. Od godziny 11:00 aż do wieczora odbywać się będą różnorodne warsztaty. Organizatorzy zaplanowali zajęcia z bębnami afrykańskimi, perfumiarskie, sensoryczne, literackie oraz wiele więcej (na wszystkie z nich obowiązują wcześniejsze zapisy). Zakończeniem tego dnia, jak i całego otwarcia Kulturalnego hubu Bydgoskiego Przedmieścia, będzie koncert Joanny Żmijewskiej.

Zapisy na warsztaty

Część wydarzeń, takich jak koncerty czy spotkanie autorskie, to wydarzenia otwarte. Na warsztaty jednak obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: a.grodzka@tak.torun.pl lub numerem telefonu: +48 538 489 887.

Szczegółowy program pod linkiem: https://www.tak.torun.pl/co-robimy/wydarzenia-2024/otwarcie-kulturalneg…

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Kulturalny hub bydgoskiego Przedmieścia
Organizator
Toruńska Agenda Kulturalna
Kategoria wydarzenia
Wystawa
Warsztaty
Koncert
Położenie

Toruń na Jazzowo – wyjątkowe święto jazzu

Opis wydarzenia

Już w październiku miłośnicy jazzu i muzyki na żywo będą mieli okazję wziąć udział w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym – „Toruń na Jazzowo”. 

Będą to trzy jesienne popołudnia, w których na pierwszy plan wyłoni się jazz. W ramach tego wyjątkowego wydarzenia 8, 10 oraz 12 października 2024 r. będą dniami, w czasie których toruńskie ulice ożyją dźwiękami jesiennego jazzu.

Wydarzenie to stanie się niepowtarzalną okazją, by zetknąć się z muzyką jazzową w nietypowej formie, otoczonej malowniczą scenerią miejską. Toruń, ze swoją unikalną architekturą i bogatą historią, stanie się idealnym tłem dla koncertów plenerowych.

Organizatorzy zadbali o to, by rozlokować muzyków w różnych punktach miasta, co pozwoli na spontaniczne odkrywanie jazzowych brzmień w trakcie codziennych spacerów.

8 października

Pierwszy dzień „Toruń na Jazzowo” to otwarcie festiwalu w samym sercu miasta. Zespół Wah-wah Brass wystąpi o godzinie 16:00 na mobilnej scenie, podróżującej między Rynkiem Staromiejskim a Nowomiejskim. Wah-wah Brass to wyjątkowy kwintet dęty blaszany, specjalizujący się w muzyce rozrywkowej, filmowej oraz klasycznej. W ich repertuarze będzie można usłyszeć klasyki, jak i nowoczesne aranżacje.

10 października

Drugi dzień festiwalu to kontynuacja muzycznej uczty. Kwartet jazzowy Igora Nowickiego rozbrzmiewać będzie przy jednej z głównych atrakcjach turystycznych Torunia – pomniku Mikołaja Kopernika. Koncert rozpocznie się o godzinie 16:00.

12 października

Fantastyczne święto jazzu zakończy koncert wspaniałych muzyków – pianisty Bogdana Hołowni oraz kontrabasisty Pawła Pańty. Zaprezentują się o godzinie 14:00 w otoczeniu zabytkowych kamienic przy rozwidleniu ulic Wielkie Garbary i Królowej Jadwigi. W czasie występu będzie można usłyszeć utwory z ich ostatniej płyty „To nie przypadek”

„Toruń na Jazzowo” to doskonała okazja, aby spędzić czas w miłej, kreatywnej atmosferze i odkryć jazz na nowo. Wydarzenie pozwala na chwilę wytchnienia w czasie jesiennych dni. Warto wybrać się na te koncerty, niezależnie czy jest się zagorzałym fanem, czy przeciętnym słuchaczem.

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Różne miejsca w Toruniu
Organizator
Toruńska Agenda Kulturalna
Kategoria wydarzenia
Impreza plenerowa
Koncert
Festiwal
Położenie

Życie i twórczość Karola Lipińskiego. Wykład z recitalem

Opis wydarzenia

25 września 2024 r. wspólnie z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną zapraszamy na wykład połączony z recitalem - "Życie i twórczość Karola Lipińskiego". 

W Książnicy Kopernikańskiej wystąpią: Paweł Szukiewicz - skrzypce oraz dr hab. Barbara Mielcarek-Krzyżanowska, teoretyk muzyki i muzykolog. Wydarzenie odbędzie się w ramach 6. Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego im. Karola Lipińskiego. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

W trakcie spotkania usłyszymy następujące utwory:

  •    Karol Lipiński - Polonez op. 29 nr 1
  •    Karol Lipiński - Polonez op. 29 nr 3
  •    Niccolo Paganini - Kaprys op. 1 nr 1
  •    Niccolo Paganini - Kaprys op. 1 nr 17

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1558597158343958

Karol Lipiński to postać wielowymiarowa - wirtuoz skrzypiec, kompozytor, dyrygent, pedagog. Podczas jednej ze swoich licznych podróży artystycznych, w 1817 r., poznał Niccolò Paganiniego, który zaproponował Lipińskiemu wspólne występy. Polak lubił włoskiego skrzypka, jednak nie bezkrytycznie - nigdy nie pozwolił zdominować się "diabelskiej" wirtuozerii Paganiniego, zachował swój styl. Z kolei Paganini pytany o to, kto jest pierwszym skrzypkiem Europy, miał odpowiedzieć: "Kto jest pierwszym - nie wiem, ale drugim jest z pewnością Lipiński". Po śmierci Paganiniego Polak otrzymał jedne z jego najlepszych skrzypiec. Jak spotkanie Lipińskiego i Paganiniego wpłynęło na życie i twórczość polskiego wirtuoza? Jakie miejsce na muzycznej mapie europejskiego romantyzmu zajmuje jego artystyczne dziedzictwo? Między innymi o tym opowie dr hab. Barbara Mielcarek-Krzyżanowska. Wykład zilustruje recital w wykonaniu Pawła Szukiewicza.

Dr hab. Barbara Mielcarek-Krzyżanowska - teoretyk muzyki, muzykolog, dr nauk humanistycznych, dr hab. sztuki. Od 2001 r. związana z Akademią Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie realizuje różnorodne projekty badawcze oraz prowadzi Pracownię Kultury Muzycznej i Folklorystyki działającą przy Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku. Jej zainteresowania naukowe obejmują kulturę muzyczną XX i XXI wieku, w szczególności twórczość Zygmunta Mycielskiego oraz działalność Marii Modrakowskiej. Jest autorką m.in. książki "Folklor muzyczny w twórczości kompozytorów polskich XX wieku" (Bydgoszcz 2021). W latach 2001–2015 współpracowała z Pałacem Młodzieży w Bydgoszczy jako wykładowca i juror szeregu imprez. Od 2011 r. jest jurorem Konkursów Wiedzy Muzycznej, które organizuje Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

Paweł Szukiewicz ukończył Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu w klasie mgr Anny Fiedeń. Obecnie odbywa studia magisterskie na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Pawła Radzińskiego. Swoje umiejętności doskonalił u pedagogów takich jak: Bartosz Bryła, Małgorzata Skorupa, Maurizio Sciaretta. Uczestniczył w konkursach muzycznych w Bałoszycach oraz w Łańcucie. Brał udział w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. w V Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie (nagroda specjalna), X Międzynarodowym Turnieju Kameralnym w Trzech Odsłonach w Bydgoszczy (III nagroda) oraz w konkursie i festiwalu muzycznym Muzika be sienų na Litwie (I nagroda).

Czas trwania wykładu z recitalem: ok. 50 min.

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Książnica Kopernikańska
Organizator
Książnica Kopernikańska
Kategoria wydarzenia
Koncert
Spotkanie
Położenie

Odkrycia. Sztuka Kobiet

Opis wydarzenia

W pierwszej połowie października odbędzie się nietuzinkowe wydarzenie będące platformą do podjęcia szerokiego dialogu na temat twórczości kobiet, ich inspiracji, trudów, ale i sukcesów. Odkrycia. Sztuka Kobiet nie tylko będzie celebracją osiągnięć kobiet, ale także stanie się przestrzenią do refleksji nad ich rolą oraz inspiracją do dalszej twórczości.

Wydarzenie przeniesie wszystkich w interdyscyplinarną podróż po różnych dziedzinach sztuki. W programie znajdą się między innymi: wystawa Polish Women Photographers, klimatyczny koncert Moniki Borzym, pokaz filmu autorstwa Kingi Dębskiej towarzyszący wizycie reżyserki w Dworze Artusa, spotkanie z Miką Urbaniak, którego pretekstem jest jej książka a także rozmowa z psycholożką o samorozwoju, warsztaty relaksacyjne i jogi.

 

PROGRAM

10.10.2024 (czwartek)

19:00, Monika Borzym „Kołysanki dla dorosłych” | koncert + spotkanie z artystką (wstęp biletowany)

10 października w ramach wydarzenia „Odkrycia. Sztuka Kobiet” na scenie Dworu Artusa wystąpi Monika Borzym razem ze swoim najnowszym albumem „Kołysanki dla dorosłych”. Przybyli goście będą mieli okazję usłyszeć znane, jazzowe standardy w intymnych i sensualnych aranżacjach oraz spotkać się z artystką.

Monika Borzym – charyzmatyczna wokalistka soulowo-jazzowa młodego pokolenia. Współpracowała z ikonami polskiego i światowego jazzu, takimi jak: Gil Goldstein, Matt Pierson, Aaron Parks, John Scofield, Randy Brecker, Robert Kubiszyn, Paweł Dobrowolski czy Krzysztof Herdzin.

„Kołysanki dla dorosłych” są szóstym albumem artystki, który zawiera piosenki idealne na randkę. Wokalistce na scenie towarzyszyć będzie trio wybitnych muzyków: Krzysztof Dys (fortepian), Michał Bryndal (perkusja) oraz Max Mucha (kontrabas). W repertuarze koncertu znajdą się między innymi takie kompozycje jak: „Blame it on my youth”, „It amazes me”, „Old devil moon” czy pełen zmysłowości „Kiss” z repertuaru Prince’a.

11.10.2024 (piątek)

18:00, Polish Women Photographers – wernisaż wystawy „Rok 2023 w obiektywach polskich fotografek”

Wystawa prezentuje fotografie stworzone przez członkinie stowarzyszenia Polish Women Photographers, które ukazują miniony rok z perspektywy zarówno doświadczonych, jak i początkujących autorek. Po raz czwarty artystki z różnych zakątków świata dzielą się kluczowym dla nich kadrem, w którym uchwyciły momenty istotne dla ich osobistego i twórczego rozwoju. Ekspozycja stanowi nie tylko przegląd ich artystycznych osiągnięć, ale także głos w dyskusji na temat równouprawnienia w świecie fotografii.

19:00, „Będzie lepiej”, spotkanie autorskie z Miką Urbaniak

Piosenkarka, autorka tekstów i muzyki – Mika Urbaniak – zajmuje się muzyką odkąd pamięta. Swój pierwszy utwór skomponowała mając 11 lat! Od tamtej pory tworzy i koncertuje. Wychowana przez dwie legendy muzyki jazzowej, pionierów fusion jazz – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka – wyrastała w świecie muzyki i sztuki. Pop, jazz, hip-hop, rap, soul, RnB i blues były podstawą jej muzycznego rozwoju. Ma bardzo ekspansywną, twórczą i bogatą wyobraźnię, która pozwala jej eksperymentować w różnych stylach. Unikalny, aksamitny i pełen melancholii głos Miki hipnotyzuje słuchaczy. A jej rytmiczny, osobliwie poetycki i porywający styl rapowy, dodaje muzyce ekspresji i jest nieodłącznym składnikiem oryginalnego stylu.

22 marca 2023 roku ukazała się książka będąca wywiadem-rzeką Magdaleny Adaszewskiej z Miką Urbaniak pt. „Będzie lepiej”. Opowiada w niej szczerze o swoim uzależnieniu od alkoholu, o chorobie afektywnej dwubiegunowej, ale też i o sile miłości.

12.10.2024 (sobota)

16:00, Malowane Kawą | warsztaty z arteterapeutką (obowiązują zapisy)

Kawa pięknie barwi papier na różne odcienie beżu i brązu, ale nasze kuchnie skrywają wiele innych surowców o właściwościach barwierskich! Podczas warsztatów samodzielnie zaprojektujemy naturalną gamę kolorystyczną i stworzymy małe dzieła sztuki przy pomocy znanych nam produktów. Podczas twórczego spotkania odetchniemy od zgiełku tygodnia przy aromatycznych zapachach.

Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy mailowe na adres edukacja@artus.torun.pl

18:00, Sztuka samorozwoju, czyli jak się realizować i nie zwariować – spotkanie z psychoterapeutką Joanną Dardzińską i kulturoznawczynią oraz fotografką Joanną Piecyk

Samorozwój odgrywa w dzisiejszym świecie kluczową rolę. Pozwala nam realizować swoje marzenia, cele i plany, odkrywać potrzeby, talenty oraz odnosić sukcesy i rozwijać kompetencje. Co jednak, gdy wewnętrzny krytyk wciąż nie pozwala nam działać, a nasze przekonania biorą górę nad faktami? Jak pokonywać perfekcjonizm i pozwalać dochodzić do głosu dojrzałemu dorosłemu? I wreszcie – jaki wpływ na nasze poczucie spełnienia mają media społecznościowe i czy można się od nich uzależnić? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź. Dowiemy się także, dlaczego właściwie samorozwój jest aż tak ważny dla współczesnego człowieka, czy wolny wybór rzeczywiście daje szczęście i czy w konsumpcyjnym świecie, zdominowanym przez sprzedażowe narracje, jest miejsce na głębokie refleksje i pracę nad sobą.

Joanna Dardzińska – certyfikowana psychoterapeutka CBT, mediatorka, edukatorka. Od 17 lat wspiera dorosłych w rozumieniu siebie i świadomym życiu. Prowadzi autorskie warsztaty rozwojowe, Kręgi Kobiet, grupy rozwojowe, a także psychoterapię indywidualną (terapia schematów i behawioralno–poznawcza). Wspólnym mianownikiem jej wszystkich działań jest tworzenie przestrzeni do zatrzymania się i spotkania z samym sobą. Prowadzi w social mediach profil Zacznij blisko, w którym namawia do większej łagodności wobec siebie i odwagi życia w zgodzie ze swoimi wartościami. Jest fanką małych kroków, prostych patentów i psychologii blisko życia.

Joanna Piecyk – kulturoznawczyni, fotografka i animatorka kultury. Prowadzi warsztaty indywidualne i grupowe, organizuje wystawy, konsultuje. Zajmuje się fotografią portretową, dokumentalną, biznesową i eventową. Wraz z mężem prowadzi agencję CYK media, w ramach której tworzą materiały brandingowe dla biznesu: zdjęcia, video i strony internetowe. Wielokrotnie dokumentowała też projekty realizowane w ramach programów EtnoPolska czy Kultura — Interwencje Narodowego Centrum Kultury. Miłośniczka antropologii, etnografii i filozofii.

13.10.2024 (niedziela)

12:00, Joga w Artusie | warsztaty (obowiązują zapisy)

Sesja łagodnej jogi, podczas której w duchu uważności i koncentracji będziemy dążyć do wzmocnienia osłabionych mięśni, pobudzenia energii życiowej, ale też głębokiego odprężenia i rozluźnienia na wszystkich poziomach. Poprzez praktykę asan, ćwiczenia oddechowe i techniki relaksacyjne będziemy uczyć się komunikacji ze swoim ciałem, aby – odzyskując z nim kontakt – zbliżać się do stanu naturalnej równowagi i harmonii. W zajęciach można wziąć udział niezależnie od wieku, poziomu sprawności fizycznej i dotychczasowego doświadczenia na macie.

Zajęcia poprowadzi Magdalena Janowska – instruktorka hatha jogi, jogi powięziowej oraz onkojogi. Od początku swojej ścieżki związana z Domem Jogi Winnica, gdzie obecnie prowadzi zajęcia jogi relaksacyjnej. Joga jest dla niej przestrzenią do czułego i uważnego spotkania ze sobą, dzięki któremu może odkrywać i uwalniać swoje supermoce, a ograniczenia przyjmować z szacunkiem i wyrozumiałością, by w pełni czerpać radość z bycia sobą i w sobie.

Prosimy o zabranie ze sobą swoich mat. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy mailowe na adres marta.ryhanycz@artus.torun.pl

17:00, spotkanie z Kingą Dębską i pokaz filmu „Święto Ognia”

Kinga Dębska jest polską reżyserką i scenarzystką. Za swoje filmy otrzymała wiele nagród filmowych, w tym dwóch Orłów. Jej filmy fabularne: „Moje córki krowy”, „Zabawa zabawa” i „Zupa nic” prócz zdobytych licznych nagród i wyróżnień, odniosły także duży sukces frekwencyjny. Po spotkaniu z artystką odbędzie się pokaz najnowszego jej filmu „Święto Ognia”, który opowiada o zmaganiach z ograniczeniami fizycznymi.

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Dwór Artusa
Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia
Wystawa
Warsztaty
Koncert
Spotkanie
Położenie

Festiwal Młodej Muzyki 2024

Opis wydarzenia

Czwarta edycja Festiwalu Młodej Muzyki będzie ponownie promocją polskiej twórczości współczesnej skupiającą się na prezentacji młodych kompozytorów i artystów związanych z regionem kujawsko-pomorskim oraz na pielęgnowaniu pamięci o toruńskich twórcach kultury. 

W tym roku większość festiwalowych wydarzeń wpisuje się w obchody Roku Flisactwa w związku z 110. rocznicą odsłonięcia pomnika flisaka w Toruniu. Usłyszymy utwory zainspirowane dawną pieśnią flisaczą Hej flisacza dziatwo, która niegdyś rozbrzmiewała w formie kuranta z toruńskiej ratuszowej wieży.  

Zabrzmi przede wszystkim muzyka nowa, klasyczna, elektroakustyczna i jazzowa. Nie zabraknie prawykonań i współpracy z artystami i kompozytorami z innych ośrodków muzycznych w Polsce. Usłyszymy nowe kompozycje: Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej, Magdaleny Cynk, Adama Falenty, Marii Krzemień, Macieja Jabłońskiego, Mateusza Ryczka, Jędrzeja Rocheckiego, Michała Ossowskiego, Agnieszki Zdrojek-Suchodolskiej

Oprócz koncertów odbędzie się spotkanie z dyrygentką, Agnieszką Franków-Żelazny, warsztaty muzyki jazzowej, wystawa poświęcona pamięci znanej w Toruniu fotografki, Alicji Piotrowskiej oraz II Konkurs Młodych Talentów, który ma wyłonić ciekawe osobowości muzyczne z regionu Kujawsko-Pomorskiego.  

Festiwal będzie trwał od 15 do 25 października 2024 r. Uroczysta inauguracja odbędzie się z udziałem Orkiestry i Chóru Cappella Gedanensis  pod batutą Rafała Kłoczko. Z kolei finałowy koncert uświetni Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą Wojciecha Rodka

Podczas koncertów wspomnimy niezwykle charyzmatyczną animatorkę kultury, Agnieszkę Dąbrowską, nieodżałowanego wiolonczelistę, Pawła Pędrasika i niezapomnianego nauczyciela waltorni, Ksawerego Walaszka. Zagrają wspaniali soliści i zespoły, ale przede wszystkim swoje talenty i pasje pokaże młodzież oraz dzieci zainspirowane do twórczej pracy podczas warsztatów oraz  II Konkursu Młodych Talentów. 

Wydarzenia odbywać się będą w Centrum Kultury Dwór Artusa, Akademickim Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa,  Zespole Szkół Muzycznych , w CKK Jordanki oraz w Diecezjalnym Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim.

Wtorek, 15 października 2024 godz. 17.00
Wakacje Muzyczne z Pasją
Wykonawcy: laureaci II Konkursu Młodych Talentów, zespoły i orkiestry złożone 
z uczestników warsztatów pn. Wakacje Muzyczne z Pasją 
Dyrygent: Jakub Zmysłowicz
Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego

Środa, 16 października 2024 godz. 17.00
Vivant Professores 
Wykonawcy: Magdalena Cynk, Jacek Cichocki, Waldemar Franczyk, Ewa Drzewiecka-Mistrzak, Wojciech Jachna, Robert Matusiak, Magdalena Miszewska-Zasadna, Piotr Pokutycki, Mateusz Sobiechowski, Paweł Witulski, Andrzej Wyrwicki, Dariusz Zaleśny, Marta Zawadzka. Prowadzenie: Magdalena Miszewska-Zasadna
Sala Koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego

Czwartek, 17 października 2024 godz. 18.00
Miniatura kameralna XXI wieku
Wykonawcy: Sepia Ensamble
Kompozytorzy: Cynk, Fabiańska-Jelińska, Godziemba-Trytek, Hendrich, Janocha, Komorowski 
Prowadzenie: Aleksandra Lisecka 
Centrum Kultury Dwór Artusa  

Piątek, 18 października 2024 godz. 18.00 Inauguracja Festiwalu
Flisacze opowieści 
Wykonawcy: Chór i Orkiestra Cappella Gedanensis
Dyrygent: Rafał Kłoczko
Kompozytorzy: Cynk, Fabiańska-Jelińska, Kłoczko, Krzemień, Moniuszko, Zdrojek-Suchodolska
Prowadzenie: Justyna Sawicka
Centrum Kultury Dwór Artusa  

Sobota, 19 października 2024 godz. 18.00
Z muzyką chóralną przez wieki
Wykonawcy: Jan Kiernicki – lutnia, Chór SKAN Wokalnej Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu
Dyrygent: Agnieszka Franków-Żelazny
Kompozytorzy: Cynk, Falenta, Koziej, Krzemień, Piotr z Grudziądza, Antoine Busnoys, Loyset Compere, Johannes Ghiselin
Prowadzenie: Gabriela Ułanowska
Po koncercie spotkanie z dyrygentką
Diecezjalne Centrum Kultury w Zamku Bierzgłowskim

Niedziela, 20 października 2024 godz. 18.00
Głos Młodych dla Agnieszki Dąbrowskiej 
Wykonawcy: Maria Cynk-Mikołajewska, Marta Cynk-Mikołajewska, Martyna Dąbrowska, Dominik Gawarkiewicz,  Ada Lewczak, Miłosz Rządkiewicz, Wiktor Woszczyna, Krzysztof Wysłouch, Robert Matusiak, Paweł Witulski,  Andrzej Wyrwicki
Prowadzenie: Dominika Drąg, Julia Wronkowska     
Centrum Kultury Dwór Artusa  

Poniedziałek, 21 października  2024  godz. 18.00 
W stronę elektroniki
Wykonawcy: Adam Falenta – skrzypce, Mateusz Ryczek – elektronika
Kompozytorzy: Jabłoński, Ossowski, Rochecki,  Ryczek  
Akademickie Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa

Wtorek, 22 października 2024 godz. 18.00
W stronę jazzu
Wykonawcy: Dixie Company - Poznański Zespół Jazzu Tradycyjnego
Centrum Kultury Dwór Artusa  

Środa, 23 października 2024 godz. 18.00
Wirtuozi Klasyki dla Ksawerego Walaszka
Wykonawcy: Copernicus Brass
Prowadzenie: Robert Matusiak, Magdalena Miszewska-Zasadna
Centrum Kultury Dwór Artusa  

Czwartek, 24 października 2024 godz. 18.00
Muzyka Kompozytorów Toruńskich 
Wykonawcy: Fantasy Trio 
Kompozytorzy: Cichocki, Cynk, Jabłoński, Krzemień, Sterniewski
Prowadzenie: Michał Ossowski
Centrum Kultury Dwór Artusa  

Piątek , 25 października 2024, godz. 19.00
Paweł Pędrasik in Memoriam Koncert Finałowy
Wykonawcy: Toruńska Orkiestra Symfoniczna,  Chóry Akademickie SWPS, UMK i UTP
Dyrygent: Wojciech Rodek
Soliści: Alicja Różycka – wiolonczela, Karol Wroniszewski – wiolonczela, Małgorzata Grzegorzewicz-Rodek – sopran,  Magdalena Kulig – mezzosopran, Tomasz Tracz – tenor,  
Piotr Lempa - bas
Kompozytorzy: Jabłoński, Mozart, Lutosławski, Wieczorek
Prowadzenie: Gabriela Ułanowska
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki

Wstęp wolny. Na koncert inauguracyjny 18 października 2024 r. z udziałem Chóru i Orkiestry Cappella Gedanensis obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odbierać w kasie Dworu Artusa od 30 września 2024 r. Na koncert finałowy 25 października 2024 r. z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej obowiązują bilety, które można kupić w kasie CKK Jordanki.

 

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Centrum Kultury Dwór Artusa
Organizator
Pomorskie Towarzystwo Muzyczne
Kategoria wydarzenia
Koncert
Spotkanie
Festiwal
Położenie

Toruńska Gala XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga

Opis wydarzenia

W swojej 21-letniej tradycji, Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro zagości w Toruniu po raz pierwszy.

Wpatrując się w tego, któremu dedykowana jest idea Festiwalu – Mieczysława Fogga – powrócimy jak za dawnych lat do świata pełnego elegancji i szyku, wyższych uczuć i niekrytych wzruszeń, historii międzywojennej Polski, a nade wszystko ówczesnej kultury zapisanej w sławnych szlagierach sprzed stu lat, barwnych opowieści o ich powstaniu, życiu na czarnych płytach i nie tylko, o ich Twórcach i Wykonawcach.

Galę poprowadzi Michał Fogg, Patron Festiwalu i prawnuk Mieczysława Fogga. W repertuarze muzyki dwudziestolecia międzywojennego wystąpi Jakub Gawrysiak, popularyzator polskiej twórczości muzycznej lat 20. i 30. ubiegłego stulecia w województwie Kujawsko-Pomorskim.

Wydarzenie dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Sponsorem wydarzenia jest FST Grupa MAK

Patronat medialny sprawują TVP3 Bydgoszcz oraz Polskie Radio PiK

Organizatorami wydarzenia są Fundacja Retro im. Mieczysława Fogga oraz Fogg-Record.


 

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Dwór Artusa
Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia
Koncert
Spotkanie
Festiwal
Położenie