Kolekcja Pakoska | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Kolekcja Pakoska

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Kolekcja Pakoska od 2000 r., gdy eksponowana była w Muzeum Okręgowym w Toruniu, zmieniła swój charakter - od dzieł artystów związanych z krakowskim Towarzystwem Artystów Polskich "Sztuka" w kierunku reprezentacji najistotniejszych zagadnień polskiej sztuki współczesnej. Kolekcja obecnie to 130 dzieł wybitnych artystów polskich, m.in. Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego, Jana Stanisławskiego, Olgi Boznańskiej, Juliana Fałata, Bolesława Biegasa, Xawerego Dunikowskiego oraz Jana Cybisa, Artura Nachta-Samborskiego i Andrzeja Wróblewskiego. Wybitne dzieła z Kolekcji reprezentują sztukę polską na wystawach za granicą (np. obrazy Andrzeja Wróblewskiego, Włodzimierza Pawlaka).

Tworzona od wielu lat w regionie kolekcja prywatna zawiera dzieła artystów polskich, których twórczość bardzo dobitnie odzwierciedla złożoną sytuację społeczeństwa polskiego w końcu XX i na początku XXI w. Szczególnie istotne są dzieła sztuki z 2. poł. XX w., które prezentują nurt koloryzmu (m.in. prace J. Cybisa, P. Potworowskiego, A. Nachta-Samborskiego), socrealizmu (Helena i Juliusz Krajewscy), sztuki zaangażowanej (prace Andrzeja Wróblewskiego), artystów Grupy Krakowskiej (m.in. prace Marii Jaremy, Kazimierza Mikulskiego, Jerzego Nowosielskiego), grupy Wprost (prace Leszka Sobockiego), abstrakcji geometrycznej (m.in. prace Henryka Stażewskiego, Stefana Gierowskiego, Wojciecha Fangora), wizualizmu (m.in. prace Jana Berdyszaka), minimalizmu (praca Aleksandry Jachtomy), nowej figuracji (m.in. praca Janusza Przybylskiego), hiperrealizmu (praca Andrzeja Sadowskiego) oraz nowej ekspresji lat 80. (prace Włodzimierza Pawlaka, Jarosława Modzelewskiego). Na szczególną uwagę zasługują obrazy z końca XX i początku XXI w. takich autorów, jak: Beata Ewa Białecka, Leon Tarasewicz, Rafał Bujnowski, Tomasz Tatarczyk i Włodzimierz Jan Zakrzewski. Wymienione malarstwo jest uzupełnione zbiorem rzeźby – m.in. Konstantego Laszczki, Xawerego Dunikowskiego, Katarzyny Kobro, Aliny Szapocznikow.

Data: 
26.04.2013 17:00 — 09.06.2013 00:00
Miejsce: 
Ratusz Staromiejski
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Kultura, Miasto
    27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.