ID zawartości
3885

"Nieme Kadry. Żywe Dźwięki"

Opis wydarzenia

5-8 września 2024 r. Kino CAMERIMAGE zaprasza na unikalny cykl seansów filmowych z muzyką na żywo "Nieme Kadry. Żywe Dźwięki".

Wydarzenie to łączy klasyczne i awangardowe kino nieme z nowoczesną muzyką na żywo, wykonywaną przez utalentowanych artystów z Torunia i Berlina. Każdego wieczoru o godz. 19:00 widzowie będą mogli doświadczyć, jak dźwięki stają się integralną częścią filmowego świata, tworząc nowe interpretacje znanych dzieł.

 

 

 

Pierwszego wieczoru, 5 września 2024 r. zaprezentowany zostanie film "Młody Sherlock Holmes" Bustera Keatona z 1924 roku. Oprawę muzyczną do tego pełnego humoru dzieła stworzą Michał Mike, utalentowany trębacz i współzałożyciel duetu Mamjazza, oraz Piotr Komosiński, doświadczony basista i kompozytor. Ich współpraca obiecuje dostarczyć widzom wyjątkowych wrażeń, łącząc jazz z elementami muzyki elektronicznej.

Kolejny wieczór, 6 września, poświęcony będzie francuskiemu filmowi surrealistycznemu "Muszelka i Pastor" z 1928 roku. Ścieżkę dźwiękową na żywo wykona Toruńska Orkiestra Improwizowana (TOI), dynamiczna grupa muzyczna, która od 2019 roku z powodzeniem eksperymentuje z improwizacją pod kierunkiem Macieja Karmińskiego. Ich oryginalne podejście do muzyki, bazujące na sygnałach dyrygenckich, idealnie współgra z awangardowym charakterem filmu.

W sobotę, 7 września, cykl "Nieme Kadry. Żywe Dźwięki" przeniesie widzów w świat japońskiego kina grozy dzięki projekcji filmu "A Page of Madness" z 1926 roku. Oprawę muzyczną zapewni Marc Houle, kanadyjski producent muzyki elektronicznej znany z dynamicznych kompozycji techno. Houle, który zyskał międzynarodową sławę dzięki współpracy z wytwórnią M-nus, połączy pulsujące rytmy z eterycznymi dźwiękami, tworząc atmosferę doskonale oddającą mroczny i halucynacyjny charakter filmu. Ten wieczór obiecuje być wyjątkowym połączeniem wizualnej i dźwiękowej awangardy.

Na zakończenie cyklu, 8 września, widzowie zobaczą dwa krótkie metraże: "Sieci popołudnia" i "Pies andaluzyjski". Pierwszy z nich zyska oprawę muzyczną dzięki Łukaszowi Hurricowi, który tworzy kompozycje na bazie syntezatorów i samplerów, eksperymentując z różnorodnymi dźwiękami. Drugi film, dzieło Luisa Buñuela i Salvadora Dalíego, wzbogaci swoją ekspresję dzięki muzyce tworzonej przez grupę Samovolca, łączącą ambient z intensywnymi brzmieniami noise.

Więcej informacji na stronie: https://kinocamerimage.pl


Program Wydarzenia „Nieme kadry. Żywe dźwięki”:

 

5 września 2024 (czwartek), godz. 19:00

„Młody Sherlock Holmes”, reż. Buster Keaton, 1924

Muzyka: Michał Mike i Piotr Komosiński

 

6 września 2024 (piątek), godz. 19:00

„Muszelka i Pastor”, reż. Germain Dulac, 1928

Muzyka: Toruńska Orkiestra Improwizowana

 

7 września 2024 (sobota), godz. 19:00

„A Page Of Madness”, reż. Teinosuke Kinugasa, 1926

Muzyka: Marc Houle

 

8 września 2024 (niedziela), godz. 19:00

„Sieci popołudnia”, reż. Maya Deren i Alexander Hammid, 1943

Muzyka: Łukasz Hurric

„Pies andaluzyjski”, reż. Luis  Buñuel i Salvador Dali, 1929

Muzyka: Samovolca

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Kino Camerimage
Organizator
Kino Camerimage
Kategoria wydarzenia
Film
Spotkanie
Położenie

Jak zostałam perliczką - film Rungano Nyoni i rozmowa

Opis wydarzenia

Najnowsze dzieło Rungano Nyoni, reżyserki głośnego „Nie jestem czarownicą”. Po seansie odbędzie się rozmowa z psycholożką Martą Białecką: „Społeczne rytuały. Czy na pewno możemy być niezależni?”.

Film przybliża losy pewnej rodziny, której traumy i sekrety wychodzą na jaw, gdy główna bohaterka znajduje na jezdni ciało martwego wuja. To poetycka opowieść balansująca na granicy surrealistycznego, absurdalnego snu i boleśnie prawdziwej rzeczywistości. Jej tłem jest patriarchalna, tradycyjna społeczność, w której przez pokolenia były pozbawione głosu. Wiele jednak może się zmienić, gdy go odnajdą.

„Jak zostałam perliczką” to film wizualnie intrygujący i emocjonalnie rezonujący. Zdobył nagrodę za najlepszą reżyserię w sekcji Un Certain Regard na Festiwalu Filmowym w Cannes 2024. Autorem zdjęć jest David Gallego, który współpracował z Nyoni także przy jej debiucie fabularnym.

Kino CAMERIMAGE prezentuje ten film w ramach przeglądu OBRAZY Z RÓŻNYCH ZAKĄTKÓW ŚWIATA, w którym widzowie zobaczą także:

  • „Tatami” ze zdjęciami Todda Martina –  zwycięzcy zeszłorocznego Konkursu Debiutów Operatorskich na Festiwalu EnergaCAMERIMAGE,
  • „Nasienie świętej figi”,
  • „Wszystkie odcienie światła”,
  •  „Santosh”, nagrodzony Złotą Żabą za Najlepszy Debiut Reżyserski dla Sandhyi Suri – film będzie prezentowany po raz pierwszy w polskich kinach!

Bilety: https://kinocamerimage.pl oraz w kasie kina otwartej codziennie od godz. 16:30 do 15 minut po rozpoczęciu seansu
 

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Rynek Nowomiejski 28
Organizator
Kino Camerimage
Kategoria wydarzenia
Film
Położenie

Pokaz filmu "Pod szarym niebem” i spotkanie z Marą Tamkovich

Opis wydarzenia

Specjalny pokaz filmu „Pod szarym niebem” w reżyserii Mary Tamkovich, a po nim rozmowa z twórczynią zatytułowana „Jaką cenę trzeba zapłacić za wolność?”. Spotkanie poprowadzi filmoznawca Bolesław Racięski.

Film inspirowany jest wydarzeniami z Białorusi w 2020 roku, kiedy po sfałszowanych wyborach prezydenckich reżim Aleksandra Łukaszenki brutalnie tłumił pokojowe protesty obywateli. Główna bohaterka filmu, Lena, transmituje na żywo demonstrację pacyfikowaną przez służby. Gdy zostaje namierzona przez wojskowego drona, dochodzi do jej zatrzymania. W tle dramatycznych wydarzeń toczy się osobista historia – o solidarności, nadziei i miłości, która nie pozwala się poddać.

„Pod szarym niebem” to pełnometrażowy debiut fabularny Mary Tamkovich, który swoją światową premierę miał w konkursie Tribeca Festival w Nowym Jorku. Następnie film został zaprezentowany na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie Tamkovich otrzymała Nagrodę za Najlepszy Debiut Reżyserski. Zdjęcia do filmu, autorstwa Krzysztofa Treli, były prezentowane w Konkursie Filmów Polskich na Festiwalu EnergaCAMERIMAGE.

Mara Tamkovich to polsko-białoruska reżyserka i scenarzystka. Studiowała dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie reżyserię w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz w Szkole Wajdy. Przez blisko dekadę pracowała jako dziennikarka dla niezależnych białoruskich mediów działających z Polski. W swoich filmach porusza tematy zaangażowane społecznie i silnie osadzone w rzeczywistości. Jej krótkometrażowe produkcje były pokazywane i nagradzane na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Chicago, Gdyni, Mińsku, Linzu i Lizbonie. Tamkovich jest członkinią Gildii Reżyserów Polskich oraz Białoruskiej Niezależnej Akademii Filmowej.

Bilety: https://kinocamerimage.pl oraz w kasie kina otwartej codziennie od godz. 16:30 do 15 minut po rozpoczęciu seansu
 

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Rynek Nowomiejski 28
Organizator
Kino Camerimage
Kategoria wydarzenia
Film
Położenie

Pokaz filmu „Siedem” i spotkanie z Robertem Małeckim

Opis wydarzenia

Pierwszy po przerwie pokaz w Kinie CAMERIMAGE! Pokażemy jeden z najmocniejszych thrillerów lat 90., a po seansie porozmawiamy z toruńskim pisarzem Robertem Małeckim o tym, jak budowane jest napięcie – na ekranie i na kartkach powieści.

„Siedem” to kultowy film Davida Finchera, w którym Morgan Freeman i Brad Pitt wcielają się w duet detektywów ścigających seryjnego mordercę, który zabija według klucza siedmiu grzechów głównych. Mroczna stylistyka, ponure miasto, gęsta atmosfera i zakończenie, które do dziś szokuje – to film, który nawet po 30 latach od premiery nie stracłi siły rażenia.

Autorem zdjęć do „Siedem” jest Darius Khondji – operator znany m.in. z “Evity”, “Amour” czy “Bardo”, za który w 2022 roku otrzymał Srebrną Żabę na festiwalu EnergaCAMERIMAGE. Jego praca przy “Siedem” przyniosła mu nagrodę Chicago Film Critics Association i nominację do BAFTA.

Po seansie zapraszamy na spotkanie z Robertem Małeckim - „Zbrodnia na ekranie, krew na kartkach – o różnicach w przedstawianiu historii kryminalnych na potrzeby filmu i powieści”.

Robert Małecki (ur. 1977) – politolog, filozof i dziennikarz, a także nauczyciel kreatywnego pisania i autor poczytnych kryminałów. Uznawany za jednego z najlepszych specjalistów w tej branży. Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru oraz nagrody Kryminalnej Piły za “Skazę”, a także Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru za “Wadę” – obie powieści z cyklu z komisarzem Bernardem Grossem. Kryminalne serca czytelników zdobył świetnie skonstruowaną, mroczną i wciągającą do ostatniej strony trylogią z dziennikarzem Markiem Benerem (“Najgorsze dopiero nadejdzie”, “Porzuć swój strach”, “Koszmary zasną ostatnie”). Jest również autorem znakomicie przyjętych thrillerów: “Żałobnica”, “Zmora” oraz “Wstyd” i “Najsłabsze Ogniwo”, za który otrzymał wyróżnienie jury Nagrody Kryminalnej Piły. Jego powieści “Wada”, “Zadra” i “Zmora”, a także “Wiatrołomy”, “Urwisko” i “Zapadlina” (wszystkie z nowego cyklu o policjantach Archiwum X) były nominowane do nagrody Książka Roku serwisu Lubimyczytac.pl przyznawanej w ramach największego plebiscytu czytelniczego w Polsce. Więcej informacji o naszym gościu znajdziecie na stronie www.robertmalecki.pl

Bilety: http://kinocamerimage.pl oraz od 10 maja w kasie kina otwartej od 16:30 do 15 minut po rozpoczęciu ostatniego seansu.
 

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Rynek Nowomiejski 28
Organizator
Kino Camerimage
Kategoria wydarzenia
Film
Położenie