Jesteśmy aktywni - działamy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jesteśmy aktywni - działamy

Tytuł projektu:
Jesteśmy aktywni - działamy 


Jesteśmy aktywni - działamy


Dane na rok 2014

Tytuł projektu:
Jesteśmy aktywni - działamy

Program Operacyjny:
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Priorytet VI "Rynek pracy otwarty dla wszystkich"
Działanie 6.1 "Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie"
Poddziałanie 6.1.3 "Poprawa zdolności do zatrudnienia oraz podnoszenie poziomu aktywności zawodowej osób bezrobotnych"

Realizator:
Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia

Dane finansowe:
Wartość projektu: 8 434 949,82 zł
Kwota dofinansowania: 8 434 949,82 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Społeczny (85%), Fundusz Pracy (15%)

Termin realizacji:
01.01.2014 r. – 31.12.2014 r.

Opis projektu:

Cel główny:
Podniesienie aktywności zawodowej oraz poprawa zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Miasta Torunia w 2014 r.

Cele szczegółowe:

  • Nabycie doświadczenia zawodowego przez uczestników poprzez udział w stażach zawodowych w 2014 roku;
  • Dostosowanie i podwyższenie kwalifikacji zawodowych uczestników do potrzeb rynku pracy poprzez udział w szkoleniach zawodowych w 2014 roku;
  • Wzrost samozatrudnienia wśród uczestników poprzez udzielenie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej w 2014 roku;
  • Zmiana postawy wśród uczestników w poszukiwaniu pracy z biernej na aktywną oraz wyposażenie uczestników w umiejętności przydatne na rynku pracy (motywacja do poszukiwania pracy, budowanie umiejętności w zakresie autoprezentacji, umiejętności komunikacyjne) poprzez rozmowy z doradcą zawodowym, pośrednikiem pracy w 2014 roku.   

Grupa docelowa:
W projekcie udział wzięły:

  • osoby, które nie ukończyły 25 roku życia, w tym osoby, które nie miały zatrudnienia, nie uczestniczyły w kształceniu lub szkoleniu i otrzymały wsparcie w okresie 4 miesięcy od dnia ostatniej rejestracji,
  • osoby powyżej 50 roku życia,
  • osoby, które uprzednio utraciły zatrudnienie w instytucjach sektora oświaty,
  • osoby niepełnosprawne,
  • osoby długotrwale bezrobotne,
  • osoby bez kwalifikacji zawodowych,
  • osoby bez doświadczenia zawodowego.

Główne działania:
Przez okres od stycznia do grudnia 2014 r. prowadzona była rekrutacja uczestników projektu. Z osobami spełniającymi kryteria udziału w projekcie przeprowadzono rozmowy indywidualne z doradcą zawodowym. Kompleksowe wsparcie zaplanowane w projekcie opierało się na działaniach pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, organizowaniu szkoleń indywidualnych i grupowych, staży oraz udzieleniu wsparcia osobom zamierzającym rozpocząć własną działalność gospodarczą - wypłacie jednorazowych środków finansowych poprzedzone szkoleniem „ ABC biznesu”. Wszyscy uczestnicy projektu objęci zostali wsparciem finansowym w postaci stypendium szkoleniowego lub stażowego. Projekt był realizowany zgodnie z polityką równości szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Osiągnięte rezultaty:
W projekcie wzięło udział 1116 osób. 660 osób podjęło zatrudnienie, w tym 113 osób samozatrudnienie.
118 osób skorzystało ze szkoleń grupowych. Oferowane szkolenia to „Fakturzysta z obsługą kas fiskalnych i komputerowych programów sprzedaży”, „Kadry i płace z obsługą programu PŁATNIK I SYMFONIA”, „Kierowca-operator wózków jezdniowych wraz z bezpieczną wymianą butli gazowych i uprawnieniami elektrycznymi do 1 kV”, „Operator maszyn do robót ziemnych i drogowych”, „Pracownik ochrony osób i mienia”, „Pracownik techniczno-magazynowy z uprawnieniami na wózki jezdniowe i uprawnieniami elektrycznymi do 1 kV”, „Prawo jazdy kat. C z kwalifikacją wstępną przyspieszoną”, „Prawo jazdy kat. D z kwalifikacją wstępną przyspieszoną”, „Spawanie blach i rur spoinami pachwinowymi metodą MAG i TIG”. Tematy powyższych szkoleń zostały wybrane w oparciu o Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych w Toruniu za 2013 r. i wg potrzeb zgłaszanych przez bezrobotnych.

58 osób wykazujących celowość odbycia szkolenia w postaci uprawdopodobnienia zatrudnienia lub chęci rozpoczęcia działalności gospodarczej w kierunku ukończonego kursu, zostało skierowanych na szkolenie indywidualne, które pozwoliło im na podjęcie ww. form zatrudnienia poprzez nabycie lub poszerzenie posiadanych już kwalifikacji.

113 osób podpisało umowy i uzyskało jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej w kwocie ok. 21.000 zł. Wypłatę środków poprzedzało szkolenie „ABC biznesu”, w którym udział wzięło 113 osób. Jedna osoba została zwolniona ze szkolenia - odbyła szkolenie we własnym zakresie, inna zaś ukończyła szkolenie i przed podpisaniem umowy o wypłatę jednorazowych środków wycofała się z udziału w projekcie.

826 osób odbyło staże, które trwały średnio 5-6 miesięcy. Uczestnicy za okres odbywania stażu otrzymali stypendium w wysokości 120% wysokości zasiłku dla bezrobotnych.

718 osób określiło, iż nastąpiła u nich zmiana postawy w poszukiwaniu pracy z biernej na aktywną. Zostały wyposażone w umiejętności przydatne na rynku pracy m.in. motywacja do poszukiwania pracy, umiejętności w zakresie autoprezentacji, umiejętności komunikacyjne.

Realizacja projektu przyczyniła się m.in. do:

  • nabycia przez uczestników doświadczenia zawodowego poprzez udział w stażach;
  • dostosowania lub podwyższenia kwalifikacji zawodowych uczestników do potrzeb rynku pracy poprzez udział w szkoleniach zawodowych;
  • wzrostu samozatrudnienia poprzez udzielenie uczestnikom jednorazowych środków finansowych na rozpoczęcie działalności gospodarczej;
  • zmiany u uczestników postawy w poszukiwaniu pracy z biernej na aktywną,
  • wyposażenia uczestników w umiejętności przydatne na rynku pracy (motywacja do poszukiwania pracy, umiejętności w zakresie autoprezentacji, umiejętność przygotowania dokumentów aplikacyjnych).

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Dane za rok 2013

Dane finansowe:
Wartość projektu: 5 253 300,76 zł
Kwota dofinansowania: 5 253 300,76 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Społeczny (85%), Fundusz Pracy (15%)

Termin realizacji:
01.01.2013 r. – 31.12.2013 r.

Opis projektu:

Cel główny:

Podniesienie aktywności zawodowej oraz poprawa zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Miasta Torunia w 2013 roku.

Grupa docelowa:
W projekcie udział wzięły:

  • osoby do 30 roku życia, w tym osoby do 12 miesięcy od dnia określonego w dyplomie, świadectwie lub innym dokumencie poświadczającym ukończenie szkoły,
  • osoby powyżej 50 roku życia,
  • osoby niepełnosprawne,
  • osoby długotrwale bezrobotne,
  • osoby bez kwalifikacji zawodowych,
  • osoby bez doświadczenia zawodowego.

    Projekt był realizowany zgodnie z polityką równości szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Cele szczegółowe:

  • Nabycie doświadczenia zawodowego przez uczestników poprzez udział w stażach.
  • Dostosowanie i podwyższenie kwalifikacji zawodowych uczestników do potrzeb rynku pracy poprzez udział w szkoleniach zawodowych.
  • Wzrost samozatrudnienia wśród uczestników poprzez udzielenie jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej.
  • Zmiana postawy wśród uczestników w poszukiwaniu pracy z biernej na aktywną oraz wyposażenie uczestników w umiejętności przydatne na rynku pracy (motywacja do poszukiwania pracy, budowanie umiejętności w zakresie autoprezentacji, przygotowanie dokumentów aplikacyjnych) poprzez rozmowy z doradcą zawodowym, pośrednikiem pracy.

Główne działania:
Przez okres od stycznia do grudnia 2013 r. prowadzona była rekrutacja uczestników projektu. Z osobami spełniającymi kryteria udziału w projekcie przeprowadzono rozmowy indywidualne z doradcą zawodowym. Kompleksowe wsparcie zaplanowane w projekcie opierało się na działaniach pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, organizowaniu szkoleń indywidualnych i grupowych, staży oraz udzieleniu wsparcia osobom zamierzającym rozpocząć własną działalność gospodarczą - wypłacie jednorazowych środków finansowych poprzedzone szkoleniem „ABC biznesu”. Wszyscy uczestnicy projektu objęci zostali wsparciem finansowym w postaci stypendium szkoleniowego lub stażowego.

Osiągnięte rezultaty:
W projekcie udział wzięły 732 osoby (405 kobiet, 327 mężczyzn). 477 osób podjęło zatrudnienie, w tym 81 osób samozatrudnienie.

  • 101 osób skorzystało ze szkoleń grupowych. Oferowane szkolenia to „Kierowca-operator wózków jezdniowych wraz z bezpieczną wymianą butli gazowych”, „Kompleksowa obsługa biura”, „MS Excel - poziom średniozaawansowany”, „Obsługa kas fiskalnych i terminali płatniczych z fakturowaniem”, „Pracownik gastronomii z obsługa kas fiskalnych”, „Pracownik magazynu i hurtowni z uprawnieniami na wózki jezdniowe”, „Spawanie blach i rur spoinami pachwinowymi metodą MAG i TIG”. Tematy powyższych szkoleń zostały wybrane w oparciu o Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych w Toruniu za 2012 rok i wg potrzeb zgłaszanych przez bezrobotnych.
  • 53 osoby wykazujące celowość odbycia szkolenia w postaci uprawdopodobnienia zatrudnienia lub chęci rozpoczęcia działalności gospodarczej w kierunku ukończonego kursu, zostały skierowane na szkolenie indywidualne, które pozwoliło im na podjęcie ww. form zatrudnienia poprzez nabycie lub poszerzenie posiadanych już kwalifikacji.
  • 81 osób podpisało umowy i uzyskały jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej w kwocie ok. 20.000 zł. Wypłatę środków poprzedzało szkolenie „ABC biznesu”, w którym udział wzięło 76 osób. 8 osób zostało zwolnionych ze szkolenia. 6 osób odbyło to szkolenie ze środków Funduszu Pracy. Jedna kobieta odbyła szkolenie we własnym zakresie. Jedna osoba ukończyła szkolenie z tego zakresu w ramach innego projektu, w ramach którego również ubiegała się o przyznanie środków, a ich nie otrzymała. 3 osoby po ukończeniu szkolenia „ABC biznesu” zrezygnowały z ubiegania się o przyznanie środków.
  • 494 osoby odbyły staże, które trwały średnio 5-6 miesięcy. Uczestnicy za okres odbywania stażu otrzymali stypendium w wysokości 120% wysokości zasiłku dla bezrobotnych.
  • 362 osoby określiły, iż nastąpiła u nich zmiana postawy w poszukiwaniu pracy z biernej na aktywną. Zostały one wyposażone w umiejętności przydatne na rynku pracy m.in. autoprezentacja, przygotowywanie dokumentów aplikacyjnych.

Realizacja projektu przyczyniła się m.in. do:

  • nabycia przez uczestników doświadczenia zawodowego poprzez udział w stażach;
  • dostosowania lub podwyższenia kwalifikacji zawodowych uczestników do potrzeb rynku pracy poprzez udział w szkoleniach zawodowych;
  • wzrostu samozatrudnienia poprzez udzielenie uczestnikom jednorazowych środków finansowych na rozpoczęcie działalności gospodarczej;
  • zmiany u uczestników postawy w poszukiwaniu pracy z biernej na aktywną,
  • wyposażenia uczestników w umiejętności przydatne na rynku pracy (motywacja do poszukiwania pracy, umiejętności w zakresie autoprezentacji, umiejętność przygotowania dokumentów aplikacyjnych).

Projekt zakończony pod względem merytorycznym i finansowym.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Dane za rok 2012

Dane finansowe:
Wartość projektu: 2 451 953,55 zł
Kwota dofinansowania: 2 451 953,55 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Społeczny (85%), Fundusz Pracy (15%)

Cel główny:
Podniesienie poziomu aktywności zawodowej oraz poprawa zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Miasta Torunia.

Grupa docelowa:
W projekcie udział wzięły:

      • osoby w wieku 50-64 lata,
      • niepełnosprawni,
      • osoby do 25 roku życia,
      • osoby długotrwale bezrobotnie,
      • osoby bez kwalifikacji zawodowych.

Projekt był realizowany zgodnie z polityką równych szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Główne działania:
Przez okres od marca do grudnia 2012 r. była prowadzona rekrutacja uczestników projektu. Z osobami spełniającymi kryteria udziału w projekcie przeprowadzono rozmowy indywidualne z doradcą zawodowym. Kompleksowe wsparcie zaplanowane w projekcie opierało się na działaniach pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, organizowaniu szkoleń indywidualnych i grupowych, staży oraz udzieleniu wsparcia osobom zamierzającym rozpocząć własną działalność gospodarczą - wypłacie jednorazowych środków finansowych poprzedzone szkoleniem „ ABC biznesu”.
Wszyscy uczestnicy projektu objęci zostali wsparciem finansowym w postaci stypendium szkoleniowego lub stażowego.

Termin realizacji:
od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2012 r.

Osiągnięte rezultaty:
Udział w projekcie wzięły 372 osoby. 184 osoby podjęły zatrudnienie, w tym 46 osób samozatrudnienie.

95 osób skorzystało ze szkoleń grupowych. Oferowane szkolenia to „Fakturzysta z obsługą kas fiskalnych”, „Kierowca-operator wózków jezdniowych wraz z bezpieczną wymianą butli gazowych oraz uprawnieniami elektroenergetycznymi w zakresie eksploatacji do 1 kV”, „Kierowca-operator wózków jezdniowych z elementami gospodarki magazynowej”, „Obsługa sprzedaży”, „Operator koparko-ładowarki”, „Pracownik ds. kadrowo-płacowych z obsługą programu Symfonia i Płatnik”, „Spawanie blach i rur spoinami pachwinowymi metodą MAG”, „Spawanie blach i rur spoinami pachwinowymi metodą MAG i TIG”. Tematy powyższych szkoleń zostały wybrane w oparciu o Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych w Toruniu za 2011 r. i wg potrzeb zgłaszanych przez bezrobotnych.

36 osób wykazujących celowość odbycia szkolenia w postaci uprawdopodobnienia zatrudnienia lub chęci rozpoczęcia działalności gospodarczej w kierunku ukończonego kursu, zostało skierowanych na szkolenie indywidualne, które pozwoliło im na podjęcie ww. form zatrudnienia poprzez nabycie lub poszerzenie posiadanych już kwalifikacji.

46 osób podpisało umowy i uzyskało jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej w kwocie ok. 20.000 zł. Wypłatę środków poprzedzało szkolenie „ABC biznesu”, w którym udział wzięły 43 osoby. 3 osoby zostały zwolnione ze szkolenia, gdyż posiadały doświadczenie, bądź kwalifikacje zawodowe w kierunku ekonomicznym.

195 osób odbyło staże, które trwały średnio 5-6 miesięcy. Uczestnicy za okres odbywania stażu otrzymali stypendium w wysokości 120% wysokości zasiłku dla bezrobotnych.

250 osób określiło, iż nastąpiła u nich zmiana postawy w poszukiwaniu pracy z biernej na aktywną. Zostały wyposażone w umiejętności przydatne na rynku pracy m.in. autoprezentacja, przygotowywanie dokumentów aplikacyjnych.

Realizacja projektu przyczyniła się m.in. do:

      • nabycia przez uczestników doświadczenia zawodowego poprzez udział w stażach,
      • dostosowania lub podwyższenia kwalifikacji zawodowych uczestników do potrzeb rynku pracy poprzez udział w szkoleniach zawodowych,
      • wzrostu samozatrudnienia poprzez udzielenie uczestnikom jednorazowych środków finansowych na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
      • zmiany postawy w poszukiwaniu pracy z biernej na aktywną,
      • wyposażenia uczestników w umiejętności przydatne na rynku pracy (motywacja do poszukiwania pracy, umiejętności w zakresie autoprezentacji, umiejętność przygotowywania dokumentów aplikacyjnych).

Projekt zakończony pod względem merytorycznym i finansowym.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Dane za rok 2011

Wartość projektu:
1 908 934,48 zł

Kwota dofinansowania:
1 908 934,48 zł

Źródła finansowania:
Europejski Fundusz Społeczny (85%), Fundusz Pracy (15%)

Cel główny:
Podniesienie poziomu aktywności zawodowej oraz poprawa zdolności do zatrudnienia osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Miasta Torunia.

Grupa docelowa:
W projekcie udział wzięły:

      • osoby powyżej 50 roku życia,
      • osoby niepełnosprawne,
      • osoby bezrobotne do 25 roku życia,
      • osoby długotrwale bezrobotne,
      • osoby bez kwalifikacji zawodowych.

Projekt był realizowany zgodnie z polityką równych szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Główne działania:
Przez okres od kwietnia do grudnia 2011 r. była prowadzona rekrutacja uczestników projektu. Z osobami spełniającymi kryteria udziału w projekcie przeprowadzono rozmowy indywidualne z doradcą zawodowym. Kompleksowe wsparcie zaplanowane w projekcie opierało się na działaniach pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, organizowaniu szkoleń indywidualnych i grupowych, staży oraz udzieleniu wsparcia osobom zamierzającym rozpocząć własną działalność gospodarczą - wypłacie jednorazowych środków finansowych poprzedzone szkoleniem „ ABC Biznesu”.
Wszyscy uczestnicy projektu objęci zostali wsparciem finansowym w postaci stypendium szkoleniowego lub stażowego.

Termin realizacji:
od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2011 r.

Osiągnięte rezultaty:
Udział w projekcie wzięło 266 osób (7 osób kontynuujących z edycji 2010 roku oraz 259 osób, które przystąpiły w 2011 roku). 147 osób podjęło zatrudnienie, w tym 59 samozatrudnienie.

20 osób skorzystało ze szkoleń grupowych. Oferowane szkolenia to „Fakturowanie z obsługą kas fiskalnych, terminalem kart płatniczych oraz podstawami higieny (HACCP)” oraz „Pracownik magazynu i hurtowni z uprawnieniami na wózki podnośnikowe (łącznie ze specjalizowanymi ze zmiennym wysięgnikiem) oraz uprawnieniami elektrycznymi SEP w zakresie eksploatacji do 1 kV”. Tematy powyższych szkoleń zostały wybrane w oparciu o Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych w Toruniu za 2010 r. i wg potrzeb zgłaszanych przez bezrobotnych.

15 osób wykazujących celowość odbycia szkolenia w postaci uprawdopodobnienia zatrudnienia lub chęci rozpoczęcia działalności gospodarczej w kierunku ukończonego kursu, zostało skierowanych na szkolenie indywidualne, które pozwoliło im na podjęcie ww. form zatrudnienia poprzez nabycie lub poszerzenie posiadanych już kwalifikacji.

7 osób kontynuujących udział z edycji 2010 roku rozpoczęło prowadzenie działalności gospodarczej. 59 osób podpisało umowy i uzyskało jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej w kwocie ok. 20.600 zł. Wypłatę środków poprzedzało szkolenie „ABC biznesu”, w którym udział wzięło 56 osób.

163 osoby odbyły staże, które trwały 4 miesiące. Uczestnicy za okres odbywania stażu otrzymali stypendium w wysokości 120% wysokości zasiłku dla bezrobotnych.

173 osoby określiły, iż nastąpiła u nich zmiana postawy w poszukiwaniu pracy z biernej na aktywną. Zostały wyposażone w umiejętności przydatne na rynku pracy, m.in. autoprezentacja, przygotowywanie dokumentów aplikacyjnych.

Realizacja projektu przyczyniła się m.in. do:

      • nabycia przez uczestników doświadczenia zawodowego poprzez udział w stażach,
      • dostosowania lub podwyższenia kwalifikacji zawodowych uczestników do potrzeb rynku pracy poprzez udział w szkoleniach zawodowych,
      • wzrostu samozatrudnienia poprzez udzielenie uczestnikom jednorazowych środków finansowych na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
      • zmiany postawy w poszukiwaniu pracy z biernej na aktywną,
      • wyposażenia uczestników w umiejętności przydatne na rynku pracy (motywacja do poszukiwania pracy, umiejętności w zakresie autoprezentacji, umiejętność przygotowywania dokumentów aplikacyjnych).

Projekt zakończony pod względem merytorycznym i finansowym.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Dane za rok 2010

Wartość projektu:
4 919 912,30 zł

Kwota dofinansowania:
4 919 912,30 zł

Źródła finansowania:
Europejski Fundusz Społeczny (85%), Fundusz Pracy (15%)

Cel:
Celem głównym projektu była aktywizacja osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Miasta Torunia (PUP) oraz pomoc w zwiększeniu i wykorzystaniu ich potencjału poprzez osiągnięcie następujących celów szczegółowych:

      • dostosowanie i podwyższenie kwalifikacji zawodowych do potrzeb rynku pracy przez osoby bezrobotne,
      • nabycie doświadczenia przez osoby bezrobotne,
      • zwiększenie zatrudnienia wśród osób bezrobotnych,
      • zmianę postawy z biernej na aktywną w poszukiwaniu pracy oraz praktyczna umiejętność poruszania się po rynku pracy przez osoby bezrobotne.

Grupa docelowa:
Grupę docelową projektu stanowiło 725 uczestników. Struktura uczestników wynikała z analizy bezrobocia oraz z informacji płynących z Wydziałów Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Zawodowego.
Osoby biorące udział w projekcie to:

      • do 25 lat,
      • długotrwale bezrobotni,
      • powyżej 50 lat,
      • niepełnosprawni,
      • pow 45 lat,
      • bez kwalifikacji zawodowych,
      • kobiety.

Główne działania:
Przez cały okres realizacji projektu prowadzona była rekrutacja. Z osobami spełniającymi kryteria udziału w projekcie przeprowadzano rozmowy dotyczące przystąpienia do projektu. Doradcy zawodowi po przeprowadzeniu dyskusji i głębokiej analizy sytuacji, predyspozycji, i oczekiwań poszczególnych osób oraz opracowaniu IPD i podpisaniu umów ostatecznie opiniowali uczestników do projektu.

239 osób skorzystało z grupowych szkoleń zawodowych. Oferowane szkolenia to: „Prawo jazdy kat. C”; „Pozyskiwanie i rozliczenie funduszy unijnych”; „Operator maszyn do robót ziemnych”; „Spawanie MAG i TIG”; „Asystent rachunkowości z elementami kadr”; „Kierowca operator wózków jezdniowych”; „Kurs komputerowy ECDL-CORE”; „Grafika komputerowa i projektowanie stron www”, „ABC obsługi komputera i Internetu”; „Obsługa kas fiskalnych z terminalem kart płatniczych”; „Bukieciarstwo, aranżacje roślinne technika decoupage”. Tematy pow. szkoleń zostały wybrane w oparciu o Monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych w Toruniu za 2009 r. i wg potrzeb zgłaszanych przez bezrobotnych. Dostępne były one na stronie internetowej PUP.

25 osób wykazujących celowość odbycia szkolenia w postaci uprawdopodobnienia zatrudnienia lub chęci rozpoczęcia działalności gospodarczej w kierunku ukończonego kursu, zostało skierowanych na szkolenie indywidualne, które pozwoliło im na podjęcie ww. form zatrudnienia poprzez nabycie lub poszerzenie posiadanych już kwalifikacji.

87 osób przed uzyskaniem jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej uczestniczyło w szkoleniu „ABC biznesu”. Po pozytywnym zakończeniu szkolenia zostały im wypłacone środki w wysokości ok. 19 400 zł.
Staże zawodowe dla 372 osób trwały 6 miesięcy. Uczestnicy za okres odbywania stażu uzyskali stypendium w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych.

Wszyscy uczestnicy projektu objęci zostali wsparciem finansowym w postaci stypendiów czy też jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Przez cały okres realizacji projektu przeprowadzana była kontrola wydatków pod względem zgodności z budżetem. Ponadto prowadzono szeroką kampanię informacyjno-promocyjną.

Termin realizacji:
od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2010 r.

Rezultaty:
Realizacja projektu przyczyniła się m.in. do:

      • zdobycia umiejętności praktycznych i doświadczenia zawodowego przez uczestników projektu,
      • uaktualnienia lub podwyższenia kwalifikacji zawodowych,
      • zdobycia wiedzy niezbędnej do prowadzenia działalności gospodarczej,
      • podjęcia pracy lub samozatrudnienia,
      • zwiększenia motywacji do poszukiwania pracy
      • wzrostu poziom samooceny
      • zdobycia umiejętności komunikacyjnych
      • podwyższenia umiejętności pracy w zespole
      • zwiększenia umiejętności w zakresie autoprezentacji
      • nabycia umiejętności w zakresie przygotowywania CV i innych dokumentów aplikacyjnych
        Miernik: IPD
      • zwiększenia mobilności zawodowej (rozumianej jako zmiana zawodu, poszukiwanie pracy poza miejscem zamieszkania).

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Dane za rok 2009

Wartość projektu:
3 357 152,86 zł

Kwota dofinansowania:
3 357 152,86 zł

Źródła finansowania:
Europejski Fundusz Społeczny (85%), Fundusz Pracy (15%)

Cel:
Podniesienie poziomu aktywności zawodowej osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Miasta Torunia oraz zmniejszenie zjawiska bezrobocia wśród osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Wsparcie skoncentrowało się na grupach, które doświadczały najwięcej trudności związanych z wejściem na rynek pracy. Uczestnicy projektu należeli zgodnie z definicją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy do grupy osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy.

Projekt miał na celu przyczynić się do zmniejszenia udziału kobiet w liczbie bezrobotnych ogółem w PUP dla Miasta Torunia, a także zmniejszenia udziału osób młodych w wieku 15-24 lata, osób powyżej 45 roku życia, osób powyżej 50 roku życia, długotrwale bezrobotnych, niepełnosprawnych, bez kwalifikacji zawodowych w liczbie bezrobotnych ogółem zarejestrowanych w Toruniu.

Grupa docelowa:
W grupie docelowej znalazło się 831 osób znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy się tj. osoby bezrobotne w wieku 15-24 lata, osoby powyżej 45 roku życia, osoby powyżej 50 roku życia, bez kwalifikacji zawodowych, długotrwale bezrobotne, niepełnosprawne oraz kobiety.

Główne działania i rezultaty:
W ramach projektu zrealizowano następujące formy aktywizacji osób bezrobotnych: staże zawodowe (229 osób) mające na celu zdobycie praktycznego doświadczenia, szkolenia grupowe (508 osób), które pozwoliły uczestnikom projektu na zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych lub poszerzenie już posiadanych, szkolenia indywidualne (36 osób) realizowane w przypadku nietypowych zagadnień czy wypłaty jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej (58 osób).
Wszelkie formy aktywizacji poprzedzone były procesami doradczymi, a uczestnicy objęci opieką pośredników pracy i doradców zawodowych. Dodatkowo 89 osób biorących udział w projekcie podjęło zatrudnieni.

Termin realizacji:
od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2009 r.

Wartość dodana projektu:

      • poprawa nastrojów społecznych w grupie docelowej i jej otoczeniu,
      • zwiększenie motywacji do samodzielnego poszukiwania pracy, zwiększenie poczucia własnej wartości, samooceny oraz umiejętności interpersonalnych beneficjentów, zwiększenie gotowości do podejmowania pracy w oparciu o różne formy.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Dane za rok 2008

Wartość projektu:
2 661 288,85 zł

Kwota dofinansowania:
2 661 288,85 zł

Źródła finansowania:
Europejski Fundusz Społeczny (85%), Fundusz Pracy (15%)

Cel:
Ograniczenie zjawiska długotrwałego bezrobocia, podniesienie poziomu aktywności zawodowej i zdolności do zatrudnienia osób pozostających bez pracy oraz stworzenie warunków dla rozwoju aktywności zawodowej osób zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Miasta Torunia.

Wsparcie w ramach projektu koncentrowało się na grupach, które doświadczają najwięcej trudności związanych z wejściem na rynek pracy. Grupami docelowymi były: osoby bezrobotne poniżej 25 roku życia, osoby powyżej 50 roku życia, bez kwalifikacji zawodowych, długotrwale bezrobotne, niepełnosprawne oraz kobiety. Beneficjenci ostateczni należeli zgodnie z definicją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy do grupy osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy.

Projekt przyczynił się do zmniejszenia udziału kobiet w liczbie bezrobotnych ogółem w PUP dla Miasta Torunia, a także zmniejszenia udziału osób młodych do 25 roku życia, osób powyżej 50 roku życia, długotrwale bezrobotnych, niepełnosprawnych bezrobotnych bez kwalifikacji w liczbie bezrobotnych ogółem zarejestrowanych w Toruniu.

Grupa docelowa:
W grupie docelowej stanowiącej 702 osoby bezrobotne 24,64% były to osoby poniżej 25 roku życia, 66,52% - kobiety, 31,10% - długotrwale bezrobotni oraz 5,27% to osoby niepełnosprawne. Projekt był realizowany zgodnie z polityką równych szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Główne działania:
Zgodnie z wypracowanym standardem pracy Urzędu w dotychczasowych projektach, bezrobotni byli kierowani kolejno do doradców zawodowych i pośredników pracy. Następnie po przeprowadzeniu rozmowy i głębokiej analizie sytuacji, predyspozycji, opracowaniu IPD i oczekiwań poszczególnych osób oraz podpisaniu umów byli oni obejmowani określoną formą wsparcia. Dzięki nawiązaniu kontaktów z pracodawcami i pozyskaniu ofert pracy przez pośredników pracy nastąpił dobór i wydawanie skierowań na staże dla 144 osób i przygotowania zawodowe w miejscu pracy dla wybranych w drodze rekrutacji 91 beneficjentów.

Tematyka szkoleń zawodowych została indywidualnie dobrana dla 415 uczestników w oparciu o przeprowadzony monitoring zawodów deficytowych i nadwyżkowych, a także z uwzględnieniem potrzeb lokalnego rynku pracy i możliwości lokalnych firm szkoleniowych. 51 osób, które chciały założyć własną działalność gospodarczą zostały wsparte szkoleniem z zakresu ABC przedsiębiorczości.

Wszyscy uczestnicy projektu objęci zostali wsparciem finansowym w postaci stypendiów, dodatków szkoleniowych, czy też jednorazowych środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Przez cały okres realizacji projektu była przeprowadzana kontrola wydatków pod względem zgodności z budżetem. Ponadto prowadzona była kampania informacyjno-promocyjna.

Termin realizacji:
od 1 stycznia 2008 r. do 31 grudnia 2008 r.

Rezultaty:
Realizacja projektu przyczyniła się do pozyskania zatrudnienia przez 27,78% beneficjentów, pozyskania przeszkolonej i wykwalifikowanej kadry przez pracodawców jak również do osiągnięcia planowanych wskaźników efektywności zatrudnieniowej wśród osób: do 25 roku życia – 33,2% (w tym udział osób, które podjęły samozatrudnienie – 4,2%); niepełnosprawnych - 12%; długotrwale bezrobotnych – 11,6%; powyżej 50 roku życia – 22,5% (w tym udział osób, które podjęły samozatrudnienie – 4,3%.

Spodziewaną wartością dodaną była:

      • poprawa nastrojów społecznych w grupie docelowej i jej otoczeniu,
      • zwiększenie motywacji do samodzielnego poszukiwania pracy, zwiększenie poczucia własnej wartości, samooceny oraz umiejętności interpersonalnych beneficjentów, zwiększenie gotowości do podejmowania pracy w oparciu o różne formy,
      • pozyskanie nowych umiejętności, kwalifikacji w ramach szkoleń, staży, przygotowań zawodowych i w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2007-2013
Fundusz: 
Europejski Fundusz Społeczny
Program: 
Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Typ projektu: 
Projekt systemowy
Grupa docelowa: 
Osoby dorosłe podnoszące kwalifikacje zawodowe
Osoby zagrożone wykluczeniem społecznym
Tematyka projektu: 
Podniesienie kwalifikacji zawodowych
Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu
Realizator: 
Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.