Jestem fachowcem – mogę więcej! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jestem fachowcem – mogę więcej!

Tytuł projektu:
Jestem fachowcem – mogę więcej!

Program Operacyjny:
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Oś Priorytetowa 10 „Innowacyjna edukacja”
Działanie 10.2 „Kształcenie ogólne i zawodowe”
Poddziałanie 10.2.3 „Kształcenie zawodowe”

Realizator:
Gmina Miasta Toruń - Zespół Szkół Ekonomicznych w Toruniu

Dane finansowe:
Koszt całkowity: 2 432 793,72 zł
Kwota dofinansowania: 2 189 514,34 zł
Źródła finansowania: Europejski Fundusz Społeczny (85%), Budżet Państwa (5%), wkład publiczny pieniężny i niepieniężny (10%)

Data podpisania umowy o dofinansowanie:
20.09.2021 r.

Termin realizacji:
2.11.2021 r. – 31.12.2023 r.

Opis projektu:
Celem projektu jest zwiększenie szans na rynku pracy 641 uczniom z 4 toruńskich szkół zawodowych poprzez współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym w zakresie realizacji staży/kursów/zajęć oraz podniesienie kwalifikacji lub kompetencji 43 nauczycieli, a także doposażenie szkół.

Projekt zakładał zdobycie przez uczniów dodatkowych uprawnień, kwalifikacji, kompetencji i doświadczenia na zajęciach szkolnych i pozaszkolnych, a także u pracodawców. Nauczyciele zdobyli lub podwyższyli kwalifikacje lub kompetencje uczestnicząc w kursach, a także w studiach podyplomowych.

W projekcie uczestniczyli:
 •  Zespół Szkół Ekonomicznych – Technikum, Branżowa Szkoła I-go stopnia;
 •  Zespół Szkół Technicznych – Technikum;
 •  Zespół Szkół Inżynierii Środowiska – Technikum;
 •  Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich – Technikum i Branżowa Szkoła I-go stopnia.  

Działania:
•    kursy dla uczniów nadające kwalifikacje;
•    kursy dla uczniów podwyższające kompetencje;
•    staże zawodowe dla uczniów;
•    szkolenia, kursy, studia podyplomowe dla nauczycieli kształcenia zawodowego;
•    wyposażenie pracowni lub warsztatów szkolnych dla zawodów szkolnictwa zawodowego.

Uczniowie odbyli 150-godzinny staż zawodowy w przedsiębiorstwach oraz otrzymali stypendium stażowe w wysokości 2 322 zł. Część kursów prowadzonych była w szkołach uczestniczących w projekcie, a część zlecana podmiotom zewnętrznym.

Kursy dla uczniów:

  1. Zespół Szkół Ekonomicznych – kurs obsługi kasy fiskalnej, prawo jazdy kat. B, kurs operatora wózka widłowego, kurs przedłużania włosów 2/3 metody, kurs barberski.
  2. Zespół Szkół Inżynierii Środowiska – kurs nadający uprawnienia SEP do 1 kV, kurs kosztorysowania, kurs florystyczny, kurs spawalniczy, prawo jazdy kat. B, kurs AutoCAD, kurs operatora wózków jezdniowych (widłowych). 
  3. Zespół Szkół Technicznych – kurs światłowodowy, kursy nadające uprawnienia: elektryczne do 1 kV, operatora wózków jezdniowych, operatora koparko-ładowarek, operatora suwnic, prawo jazdy kat. B, kurs operatora żurawia przeładunkowego HDS, kurs obsługi Excela, kurs ERP, kurs AutoCAD, kurs obsługi drona, kurs z zakresu obsługi programu C-GEO, kurs obsługi WinKalka i Mikromapy, EWmapy, Turbomap, szkolenia ECDL CAD projektowanie komputerowe CAD 2D i 3D.
  4. Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich – kursy: finger food menu, kuchnia wegańska i wegetariańska, kuchnia otwarta: deserowe ABC, desery z owocami w monoporcjach, kurs gotowania metodą sous-vide, kurs „Akademia kulinarna”, kurs stewardesy i stewarda, kurs rezydenta turystycznego, kurs cukierniczy, kurs Carvingu I stopnia, warsztaty kelnerskie z nauką flambirowania, kurs "przewodnik turystyczny", kurs obsługa gościa - aktywna sprzedaż".

W wyniku realizacji projektu uczniowie oraz nauczyciele uzyskali kwalifikacje zawodowe poświadczone świadectwem kwalifikacji lub certyfikatem nadającym uprawnienia oraz nabyli kompetencje, wiedzę lub umiejętności praktyczne. Ponadto szkoły kształcące w zawodach zyskały nowoczesne wyposażenie – sprzęt i pomoce dydaktyczne.

Rezultaty:

  • Liczba nauczycieli kształcenia zawodowego, którzy uzyskali kwalifikacje lub nabyli kompetencje po opuszczeniu programu: 50.
  • Liczba uczniów szkół, którzy podnieśli, nabyli lub uzupełnili kompetencje zawodowe po opuszczeniu programu: 1016
  • Liczba uczniów, którzy nabyli kompetencje kluczowe lub umiejętności uniwersalne po opuszczeniu programu: 578
  • Liczba uczniów, którzy podnieśli, nabyli lub uzupełnili umiejętności praktyczne po opuszczeniu programu: 105
  • Liczba osób objętych szkoleniami / doradztwem w zakresie kompetencji cyfrowych: 161
  • Liczba szkół i placówek kształcenia zawodowego wykorzystujących doposażenie zakupione dzięki EFS: 5

Dane kontaktowe realizatora:
Zespół Szkół Ekonomicznych
ul. Grunwaldzka 39, 87-100 Toruń
www.zse.torun.pl

Projekt zakończony pod względem rzeczowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2014-2020
Fundusz: 
Europejski Fundusz Społeczny
Program: 
Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Grupa docelowa: 
Nauczyciele
Uczniowie
Tematyka projektu: 
Edukacja
Podniesienie kwalifikacji zawodowych
Realizator: 
Zespół Szkół Ekonomicznych
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich
Zespół Szkół Inżynierii Środowiska
Zespół Szkół Technicznych

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.