Trwają konsultacje społeczne trzech istotnych miejskich dokumentów: Programu współpracy z NGO, Strategii rozwiązywania problemów społecznych oraz Programu działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Wkrótce rozpoczną się kolejne konsultacje.

Obecnie w Toruniu konsultowane są trzy dokumenty:
Program Działań Miasta Torunia na rzecz Osób Niepełnosprawnych na lata 2014-2012

Konsultacje społeczne trwają do 4 października

Program składa się z części diagnostycznej i programowej, w której określono działania na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z otoczeniem oraz czynnego udziału osób niepełnosprawnych w życiu publicznym oraz zawodowym. W programie mowa jest także o potrzebie wspierania rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży niepełnosprawnej wraz z optymalizacją warunków edukacji.

Program współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2014 r
Konsultacje zakończą się 8 października

Program określa formy współpracy samorządu z podmiotami III sektora, zarówno finansowe, jak i pozafinansowe oraz priorytetowe zadania publiczne realizowane przy współudziale organizacji pozarządowych w 2014 r.

Strategia rozwiązywania problemów społecznych dla Miasta Torunia na lata 2014 – 2020
Konsultacje trwają do 15 października

Strategia zawiera ocenę sytuacji społecznej i prognozę zmian problemów społecznych oraz opisuje  obszary problemowe, na których powinna skupić się miejska polityka społeczna. Przedstawia też cele i kierunki poszczególnych działań oraz ich wykonawców.

Zgłoś nam swoje uwagi. Pomóż znaleźć jak najlepsze, optymalne rozwiązania. Szczegółowy harmonogram konsultacji każdego z dokumentów w naszym serwisie konsultacyjnym

W tym roku planujemy jeszcze przeprowadzić konsultacje dotyczące Programu Ochrony Środowiska 2013-2016 Trasy Wschodniej - III etapu, rekreacji na Starówce, budżet partycypacyjnego na rok 2014 oraz Programu opieki nad zabytkami. Więcej na konsultacje.torun.pl
***

Konsultacje społeczne to pozyskiwanie od mieszkańców, instytucji czy organizacji opinii na temat proponowanych przez urzędników aktów prawnych, inwestycji lub innych przedsięwzięć. Konsultacje społeczne przeprowadza się w celu zapewnienia mieszkańcom uczestnictwa w procesie podejmowania rozstrzygnięć bezpośrednio wpływających na sposób i jakość ich życia. Konsultacje prowadzi się również po to, aktywizować środowiska lokalne, rozwijać samorządność i polepszać współpracę organów gminy z mieszkańcami dla realizowania idei leżącej u podstaw tworzenia wspólnoty samorządowej.