J. Riegel jest niekwestionowanym autorytetem jako klasyk polskiej fotografii artystycznej, zajmujący się czarno-białą fotografią srebrową. Najbardziej znane i rozpoznawalne w kraju i na świecie są jego izohelie – specjalna, słusznie jeszcze niedawno nazywana szlachetną, tonorozdzielcza technika fotografii pozytywowej. W swoim dorobku ma J. Riegel nie tylko fotografie architektury i pejzaże, godne podziwu są jego portrety zarówno te bromosrebrowe, jak i wykonane izohelią. Chętnie stosuje tonowanie fotogramów, najczęściej jest to sepia o ciepłych odcieniach, upodobniająca wielkoformatowe powiększenia wystawowe do grafiki warsztatowej.
Jerzy Riegel urodził się 10 stycznia 1931 r. w Bydgoszczy i mieszka tam do dnia dzisiejszego. Tu ukończył szkołę powszechną, uczył się Publicznej Średniej Szkole Zawodowej nr 1, pracując jednocześnie w Zakładach Graficznych Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Po 3 latach nauki na Wydziale Poligraficznym uzyskał kwalifikacje fotochemigrafa i na takim stanowisku pracował w Zakładach Graficznych do 1962 r. W latach 1962-1972 był zatrudniony w Drukarni Map Pomorskiego Okręgu Wojskowego w Bydgoszczy, w 1965 r. otrzymał dyplom mistrza fotografii reprodukcyjnej. W 1972 r. powrócił do Zakładów Graficznych, gdzie pracował do czasu przejścia na emeryturę w 1988 r.
W 1951 r. kupił pierwszy aparat fotograficzny Agfa Synchro Box i zaczął swoją przygodę z fotografią. Na początku lat 60. poligraficzny profesjonalizm i fotograficzna pasja Jerzego Riegla znalazły uznanie w oczach wybitnego artysty grafika i poligrafika Zygfryda Gardzielewskiego oraz jego żony Janiny, artysty fotografika. J. Riegel został przyjęty do ZPAF w 1967 r. i zaczął częściej bywać w Toruniu. Uczestniczył we wszystkich wystawach okręgowych ZPAF po 1967 r. w Toruniu. W 1987 r. uzyskał uprawnienia Ministerstwa Kultury i Sztuki rzeczoznawcy dzieł sztuki współczesnej w zakresie fotografii. Zaprezentował kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych krajowych i zagranicznych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych oraz prywatnych w kraju i zagranicą. Był wielokrotnie nagradzany i odznaczany za twórczość fotograficzną i poligraficzną. (tekst Stanisław Jasiński)
Wstęp wolny



















