ID zawartości
2594

„Ale Kosmos! Żuławski!” – przegląd filmów w Domu Mikołaja Kopernika

Opis wydarzenia

Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu wraz z partnerami reprezentującymi miejscowości tworzące kujawsko-pomorski odcinek Szlaku Kopernikowskiego zaprasza na Weekend na Szlaku Kopernikowskim! W ramach tego wydarzenia serdecznie zapraszamy na „Ale Kosmos! Żuławski” – przegląd filmów w Domu Mikołaja Kopernika, który odbędzie się 14 września 2024 r. o godz. 11.00.

W dniach 13-15 września 2024 r. w wielu miejscowościach województwa szykuje się moc atrakcji związanych z kosmosem i postacią jednego z najsłynniejszych astronomów. Pokazy i warsztaty astronomiczne, seanse w planetariach, obserwacje nieba, spacery z przewodnikiem i rajdy rowerowe, wystawy, gry terenowe, kosmiczne pikniki – to wszystko na młodszych i starszych czekać będzie na gwiezdnych nomadów w Brodnicy, Chełmży, Chełmnie, Golubiu-Dobrzyniu, Grudziądzu, Włocławku, Toruniu, Brzoziu, Wielkim Głęboczku i Nawrze. Poznajcie zakamarki nieba i tajemnice Kopernika, a przede wszystkim – odkryjcie uroki Kujaw i Pomorza: ich historię, zabytki i wyjątkowy klimat!

Przegląd „Ale Kosmos!” jest kolejną odsłoną cyklu zapoczątkowanego w 2019 roku, mającą na celu prezentację różnego rodzaju form wypowiedzi artystycznych, odwołujących się do twórczości fantastyczno-naukowej. Miejsce do tego rodzaju prezentacji jest nietuzinkowe, gdyż to sam Dom Mikołaja Kopernika. Jednym zdaniem – to doskonałe okoliczności do spotkań i rozmów o Wszechświecie, kondycji i przyszłości człowieka w nierozpoznanym do końca uniwersum.  

W tym roku odwołujemy się do najlepszych źródeł i początków polskiej fantastyki naukowej. Będziemy wspominać Jerzego Żuławskiego (1874–1915) – autora Trylogii księżycowej (Na srebrnym globie. Rękopis z Księżyca, Lwów 1903; Zwycięzca, Kraków 1910; Stara Ziemia, Kraków 1911), pisarza, którego uznaje się za nestora polskiej fantastyki. 70 lat później wnuk Żuławskiego – Andrzej – podjął się przeniesienia utworu dziadka na ekran. Co z tego wynikło?  
Wstęp na seans jest bezpłatny.
Ilość miejsc jest ograniczona, zapisy w kasie Domu Mikołaja Kopernika.
_________
Wydarzenie: Ale Kosmos! Żuławski! – przegląd filmów w Domu Mikołaja Kopernika
Termin: 14 września 2024 r., godz. 11.00
Miejsce: Dom Mikołaja Kopernika

 

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Dom Mikołaja Kopernika
Organizator
Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu
Kategoria wydarzenia
Inne
Film
Spotkanie
Położenie

"Nieme Kadry. Żywe Dźwięki"

Opis wydarzenia

5-8 września 2024 r. Kino CAMERIMAGE zaprasza na unikalny cykl seansów filmowych z muzyką na żywo "Nieme Kadry. Żywe Dźwięki".

Wydarzenie to łączy klasyczne i awangardowe kino nieme z nowoczesną muzyką na żywo, wykonywaną przez utalentowanych artystów z Torunia i Berlina. Każdego wieczoru o godz. 19:00 widzowie będą mogli doświadczyć, jak dźwięki stają się integralną częścią filmowego świata, tworząc nowe interpretacje znanych dzieł.

 

 

 

Pierwszego wieczoru, 5 września 2024 r. zaprezentowany zostanie film "Młody Sherlock Holmes" Bustera Keatona z 1924 roku. Oprawę muzyczną do tego pełnego humoru dzieła stworzą Michał Mike, utalentowany trębacz i współzałożyciel duetu Mamjazza, oraz Piotr Komosiński, doświadczony basista i kompozytor. Ich współpraca obiecuje dostarczyć widzom wyjątkowych wrażeń, łącząc jazz z elementami muzyki elektronicznej.

Kolejny wieczór, 6 września, poświęcony będzie francuskiemu filmowi surrealistycznemu "Muszelka i Pastor" z 1928 roku. Ścieżkę dźwiękową na żywo wykona Toruńska Orkiestra Improwizowana (TOI), dynamiczna grupa muzyczna, która od 2019 roku z powodzeniem eksperymentuje z improwizacją pod kierunkiem Macieja Karmińskiego. Ich oryginalne podejście do muzyki, bazujące na sygnałach dyrygenckich, idealnie współgra z awangardowym charakterem filmu.

W sobotę, 7 września, cykl "Nieme Kadry. Żywe Dźwięki" przeniesie widzów w świat japońskiego kina grozy dzięki projekcji filmu "A Page of Madness" z 1926 roku. Oprawę muzyczną zapewni Marc Houle, kanadyjski producent muzyki elektronicznej znany z dynamicznych kompozycji techno. Houle, który zyskał międzynarodową sławę dzięki współpracy z wytwórnią M-nus, połączy pulsujące rytmy z eterycznymi dźwiękami, tworząc atmosferę doskonale oddającą mroczny i halucynacyjny charakter filmu. Ten wieczór obiecuje być wyjątkowym połączeniem wizualnej i dźwiękowej awangardy.

Na zakończenie cyklu, 8 września, widzowie zobaczą dwa krótkie metraże: "Sieci popołudnia" i "Pies andaluzyjski". Pierwszy z nich zyska oprawę muzyczną dzięki Łukaszowi Hurricowi, który tworzy kompozycje na bazie syntezatorów i samplerów, eksperymentując z różnorodnymi dźwiękami. Drugi film, dzieło Luisa Buñuela i Salvadora Dalíego, wzbogaci swoją ekspresję dzięki muzyce tworzonej przez grupę Samovolca, łączącą ambient z intensywnymi brzmieniami noise.

Więcej informacji na stronie: https://kinocamerimage.pl


Program Wydarzenia „Nieme kadry. Żywe dźwięki”:

 

5 września 2024 (czwartek), godz. 19:00

„Młody Sherlock Holmes”, reż. Buster Keaton, 1924

Muzyka: Michał Mike i Piotr Komosiński

 

6 września 2024 (piątek), godz. 19:00

„Muszelka i Pastor”, reż. Germain Dulac, 1928

Muzyka: Toruńska Orkiestra Improwizowana

 

7 września 2024 (sobota), godz. 19:00

„A Page Of Madness”, reż. Teinosuke Kinugasa, 1926

Muzyka: Marc Houle

 

8 września 2024 (niedziela), godz. 19:00

„Sieci popołudnia”, reż. Maya Deren i Alexander Hammid, 1943

Muzyka: Łukasz Hurric

„Pies andaluzyjski”, reż. Luis  Buñuel i Salvador Dali, 1929

Muzyka: Samovolca

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Kino Camerimage
Organizator
Kino Camerimage
Kategoria wydarzenia
Film
Spotkanie
Położenie

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze

Opis wydarzenia

Wieczna miłość i „Dracula” Francisa Forda Coppoli z Garym Oldmanem w roli głównej będą motywem przewodnim 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze!

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze odbędzie się w dniach 25–30 czerwca 2024 r. w Toruniu. Projekcje odbędą się w Centrum Festiwalowym w CKK Jordanki, Cinema City oraz kinie plenerowym.

- Dzieło Coppoli jest dowodem na to, że o miłości można opowiadać na rozmaite sposoby, nie tylko komediowe i obyczajowe, ale także baśniowe i dramatyczne. Twórcy kina wykorzystują ku temu cały wachlarz gatunkowych możliwości. Dlatego tegoroczny MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze opowie o Everlasting Love — miłości wiecznej i ponadczasowej — w sposób przewrotny. Przez filmowe okulary Gary’ego Oldmana widzowie będą mogli podziwiać świat pełen mitycznych stworzeń i gorących uczuć. Mam nadzieję, że taka kinowa wariacja spodoba się naszej publiczności. Dzieło Coppoli pokażemy oczywiście na dużym ekranie podczas festiwalu — mówi Katarzyna Jaworska, dyrektorka MFF Tofifest.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze to festiwal, który wyróżniają oryginalność i niepokorność. W czym przejawia się niepokorność? To słowo-klucz, które otwiera (i zawiera w sobie) całe bogactwo festiwalowego programu, funkcjonowania imprezy w przestrzeni, a nawet jego identyfikację wizualną.

Niepokorność to kręgosłup ideologiczny festiwalu, to odwaga pokazywania dorobku nieszablonowych twórców, wciąż niepoznanych kinematografii, zaskakującego łączenia w programie różnych esencji X Muzy. To właśnie magnetyzujący, twórczy niepokój powoduje, że festiwal jest niepowtarzalny.

- Mówimy „nie” maszynowej produkcji festiwali. To festiwal bez czerwonych dywanów, lawiny błyskających fleszy. Potrafi z wdziękiem i profesjonalizmem dozować dawki kinowego aromatu i z naturalną dla siebie nonszalancją zapewniać niezapomniane wrażenia zarówno wybitnym gościom, jak i samej publiczności. Tofifest. Kujawy i Pomorze to festiwal frapujących seansów filmowych, długich rozmów, nawiązywania kontaktów i nieszablonowej edukacji. To festiwal otwierania horyzontów sztuki filmowej na każdego, nie tylko na wybranych - wyliczają organizatorzy.

Więcej na temat festiwaly >>>TUTAJ

------------------
Mecenasem MFF TOFIFEST Kujawy i Pomorze jest Gmina Miasta Toruń, Partnerem Głównym Województwo Kujawsko-Pomorskie, Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza. Dofinansowano ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Sponsorem Głównym jest TZMO SA i Marka Bella, Sponsorami ONDE SA, PGE Toruń S.A., Apator S.A., Studio Podłóg Ablux, Apro Investment, Urbitor Sp. z o. o., Konsulat Finlandii w Toruniu oraz marka Freixenet. Partner oficjalny - Cinema City Poland. Oficjalny hotel – Hotel Bulwar.

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
CKK Jordanki
Kategoria wydarzenia
Festiwal
Film
Inne
Położenie

I Toruńska Noc Muzeów 2024

Opis wydarzenia

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.

Z tej okazji Muzeum przygotowało wiele dodatkowych atrakcji, które pozwolą Państwu odkryć fascynującą historię i kulturę naszego miasta i nie tylko. Przez całą noc wstęp do naszych oddziałów oraz uczestnictwo w dodatkowych wydarzeniach jest bezpłatne.

PROGRAM:

RATUSZ STAROMIEJSKI

(Rynek Staromiejski 1)

18.15 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie plakatu kopernikańskiego „KOPERNIK 550+1”, II p., Mała Galeria (A. M. Lubowicka)

18.30 – Z modą przez wieki – zajęcia edukacyjne dla dzieci, parter (M. Białkowska-Stenka)

19.30 – Tajemnice toruńskiego ratusza – oprowadzanie, parter (P. Pietrucki)

20.00 – spotkanie przy wystawie „Barbara Steyer (1925–1988) – malarstwo”, Ratusz Staromiejski (A. Kroplewska-Gajewska)

20.30 – oprowadzanie po Galerii Sztuki Gotyckiej, parter (dr M. Kurkowski)

DOM MIKOŁAJA KOPERNIKA

(ul. Kopernika 15/17)

20.00 – Horoskopy Kopernika – prelekcja z pokazem, piwnica (M. Kłosiński)

MUZEUM HISTORII TORUNIA w DOMU ESKENÓW

(ul. Łazienna 16)

18.30 – O królach, którzy Toruń odwiedzali – prelekcja, I p. (K. Pietrucka)

19.00, 20.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, II p. (M. Gordon – współkurator wystawy z ramienia MZK w Toruniu)

19.30 – Gdy kapłan nie patrzy… Pogańska rzeczywistość w dobie chrześcijaństwa, prelekcja z pokazem, parter (J. Dzieruk)

20.30, 21.30 – projekcja filmów dokumentalnych „Dzieła Utracone” (wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych) o stratach w czasie II wojny światowej, odnalezieniu i powrocie zabytków do macierzystych kolekcji. Projekcja poprzedzona zostanie krótką prezentacją na temat zabytków z kolekcji toruńskiego muzeum, III p. (dr I. Markowska)

Współpraca z Departamentem Restytucji Dóbr Kultury

Ponadto:

18.00–22.00 – stoiska Miejskiego Zakładu Komunikacji oraz Toruńskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, II p.

– quiz z nagrodami

– modele autobusów i tramwajów do samodzielnego składania

– promocja najnowszej publikacji MZK „Przystanek 100-lecie. Autobusy toruńskiej komunikacji miejskiej 1924-2024” w opracowaniu M. Gordona

– prezentacja kolekcji wyświetlaczy i biletów

– symulator kierowania autobusem

MUZEUM PODRÓŻNIKÓW IM. TONY’EGO HALIKA

(ul. Franciszkańska 9/11)

20.00 – Z piór, kamieni i metalu – czyli z czego powstaje biżuteria. Na przykładzie kolekcji Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika (dr M. Nierzwicka)

MUZEUM SZTUKI DALEKIEGO WSCHODU W KAMIENICY POD GWIAZDĄ

(Rynek Staromiejski 35)

18.30, 19.30 – Czarki, misy i wazy – o ceramice dalekowschodniej ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu, prelekcja z pokazem, piwnica (K. Paczuska)

MUZEUM TORUŃSKIEGO PIERNIKA

(ul. Strumykowa 4)

19.00, 20.00, 21.00, 22.00 – I Ty możesz zostać piernikarzem, warsztaty wypieku pierników, parter (Prowadzenie: Edukatorzy z Muzeum Toruńskiego Piernika)

19.00 – Formy piernikarskie w polskich kolekcjach muzealnych. Projekt badawczy, prelekcja, I p. (M. Mikulska-Wernerowicz)

20.00 – Dawne i współczesne przepisy na pierniki, prelekcja, I p. (K. Lewandowski)

Ponadto:

Współczesne formy do pierników – wystawa czasowa prezentująca formy przygotowane w ramach realizacji zadania „Formy piernikarskie w polskich kolekcjach muzealnych. Projekt badawczy”, I p.

PiernikoBus. Komiksowe impresje z piernikiem w tle. Wystawa czasowa, I p. (prace przygotował M. Bus)

oraz:

– Wirtualna przebieralnia

– Piernikowa Chatka – Sala legend

– Piernikowy plac zabaw

– Piernikowy mapping – seans świetlny na fasadzie budynku (projekcja po godz. 22.00)

MUZEUM TWIERDZY TORUŃ

(ul. Wały Generała Sikorskiego 23)

19.00, 21.00 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie stałej (P. Zieliński, A. Kowalkowski)

Ponadto:

–Nocna panorama Torunia – wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego (od 18.00 do 23.30)

–Kiermasz książek muzealnych (Ratusz Staromiejski)

Przedsięwzięcie wsparte finansowo przez Gminę Miasta Toruń.

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Różne miejsca w Toruniu
Kategoria wydarzenia
Warsztaty
Film
Wystawa
Spotkanie
Położenie

22. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie

Opis wydarzenia

WATCH DOCS to festiwal filmowy poświęcony budowaniu świadomości społecznej. Nazwa inicjatywy pochodzi od angielskich terminów „watchdogs” (instytucje, które patrzą władzy na ręce) i „watch docs” (oglądanie filmów dokumentalnych). Co roku, pod okiem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w wielu miastach Polski odbywają się projekcje, warsztaty i spotkania z osobami działającymi w organizacjach pozarządowych.

W tym roku to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych poświęconych prawom człowieka po raz pierwszy odbędzie się w Centrum Kultury Dwór Artusa. Publikujemy program wydarzenia.

22. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie | Program

16 kwietnia (wtorek)

17:00 Otwarcie festiwalu: Toruńska Orkiestra Improwizowana (start: Rynek Staromiejski między Dworem Artusa a Ratuszem)
18:00 – Granica, reż. Joshua Neubert, Niemcy 2023 (CK Dwór Artusa), film po polsku z angielskimi napisami, 20 minut
18:30 – Granica jako narzędzie i mechanizm wykluczenia – wykład dr Michała Bomastyka (CK Dwór Artusa)
19:15 – Ukraina w obliczu wojny – spotkanie z Heleną Krajewską z Polskiej Akcji Humanitarnej (CK Dwór Artusa)
20:00 – 20 dni w Mariupolu, reż. Mstyslav Chernov, Ukraina 2023 (CK Dwór Artusa), napisy polskie, angielskie i ukraińskie, 94 minuty

17 kwietnia (środa)

17:00 – Pegasus. Szpieg w moim telefonie, reż. Anne Poiret, Arthur Bouvart, Francja, Wielka Brytania 2023 (CK Dwór Artusa), lektor polski, 52 minuty
18:00 – Obywatele na podsłuchu – spotkanie z udziałem Anny Błaszczak-Banasiak – dyrektorki Amnesty International Polska, Doroty Brejzy – prawniczki, Zbigniewa Lewczyka – sędziego, przedstawiciela Stowarzyszenie Iustitia oraz dr Patryka Tomaszewskiego – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (CK Dwór Artusa)
19:30 – Czarna owca, reż. Ed Perkins, Wielka Brytania 2018 (CK Dwór Artusa), film po angielsku z polskimi napisami, 27 minut
20:00 – Prawdziwsze od prawdy, reż. Daniel Andreas Sager, Niemcy 2023 (CK Dwór Artusa), polsko-angielskie napisy, 93 minut

18 kwietnia (czwartek)

17:00 – Film okresowy, reż. Lina Plioplyte, USA 2023 (CK Dwór Artusa), film po angielsku z polskimi napisami dla osób niesłyszących i słabo słyszących, 93 minuty
18:30 – Dostęp do podpasek prawem nie luksusem! O konieczności walki z wykluczeniem menstruacyjnym – spotkanie z działaczką Fundacji Różowa Skrzyneczka, Martyną Baranowicz (CK Dwór Artusa)
19:30 – Moja siostra, reż. Mariusz Rusiński, Polska 2023 (CK Dwór Artusa), film po polsku z angielskimi napisami, 30 minut
20:00 – Tokio Uber Blues. Samotność kuriera, reż. Taku Aoyagi, Japonia 2022 (CK Dwór Artusa), polsko-angielskie napisy, 93 minuty

19 kwietnia (piątek)

17:00 – Ambasadorka z TikToka, reż. Nicola Fegg, Niemcy 2022 (CK Dwór Artusa), polsko-angielskie napisy, 33 minut
17:30 – Młodzi aktywiści z Torunia – spotkanie z zaangażowaną społecznie młodzieżą (CK Dwór Artusa)
18:30 – 7-My Sierpnia: film + dyskusja z Arturem Eichhorstem
20:00 – Mur, reż. Kasia Smutniak, Włochy 2023, (CK Dwór Artusa), film z polskimi napisami dla osób niesłyszących i słabo słyszących, 107 minut

Festiwalowi będą towarzyszyć warsztaty:

18.04.2024, godzina 17:00 (CK Dwór Artusa) Kolaż Różnorodności – warsztaty dla dzieci
19.04.2024, godzina 17:00 (CK Dwór Artusa) Warsztaty relaksacyjne dla dorosłych – Naturalnie Malowane

Liczba miejsc na warsztaty jest ograniczona, obowiązują zapisy (edukacja@artus.torun.pl)

Dodatkowo w trakcie festiwalu odbędzie się happening „Namaluj z nami prawa Człowieka”.
Sztuka i aktywizm społeczny są Wam bliskie? Chcielibyście wzbogacić Festiwal WATCH DOCS swoją artystyczną wypowiedzią? Happening „Namaluj z nami prawa człowieka” będzie doskonałą okazją, do zamanifestowania ważnych idei poprzez stworzenie wspólnej instalacji graficznej.
Happening „Namaluj z nami prawa człowieka” to symboliczna przestrzeń do rozmowy o społecznej sprawiedliwości. Na specjalnej, wielkoformatowej tablicy osoby przychodzące na festiwal będą mogły w twórczy sposób wyrazić swoje myśli związane z szerokim tematem praw człowieka. Efekty naszej wspólnej pracy zostaną opublikowane w mediach społecznościowych.

Tablica będzie dostępna w holu głównym Dworu Artusa przez cały czas trwania Festiwalu.

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Centrum Kultury Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia
Film
Festiwal
Położenie

Pokaz krótkich metraży Ryszarda Kruka

Opis wydarzenia

Zapraszamy na pokaz trzech filmów i spotkanie z Ryszardem Krukiem, Torunianinem, reżyserem, scenarzystą, autorem zdjęć, producentem filmowym i absolwentem AMA Film Academy na kierunku reżyseria.

Po projekcji filmów spotkanie z Ryszardem Krukiem poprowadzi dr Radosław Osiński.

Pierwsze dwa projekty to film dokumentalny o najstarszym toruńskim taksówkarzu oraz inspirowana nim, zrealizowana po 13 latach fabuła z Janem Nowickim w roli głównej.

Taksówkarz

Nagradzany w kraju i poza granicami niezależny dokument Ryszarda Kruka jest piękną, nostalgiczną opowieścią o nieuchronnym przemijaniu, samotności i wielkim zaangażowaniu w swoją pracę. Nakręcony w 2008 roku dokument wyróżniają znakomite zdjęcia i muzyka.

W czasie realizacji filmu Henryk Janicki miał 77 lat i obchodził pięćdziesięciolecie pracy zawodowej. To postać kultowa dla każdego, kto znał taksówkarza. Zawsze schludnie ubrany, o nienagannych manierach, sypiący dowcipami. W jego taksówce nie było widać dyndających breloczków, nie słyszało się głośnej muzyki, a pasażer nigdy nie doświadczał nerwowej czy brawurowej jazdy.

Taksiarz

„Taksiarz” to krótkometrażowy film fabularny Ryszarda Kruka inspirowany jego filmem dokumentalnym „Taksówkarz”. W roli tytułowego taksiarza wystąpił Jan Nowicki.

To opowieść o panu Staszku, który pracuje i mieszka w Toruniu. Jego życie jest na pozór zwyczajne. Jako taksówkarz z kilkudziesięcioletnim stażem jest dobrze znany mieszkańcom miasta i ma wielu stałych klientów. Na co dzień jego czas wypełnia praca. Ma również starego przyjaciela, z którym często się spotyka. Mimo to doskwiera mu samotność.

„Taksiarz” to opowieść o ludzkim losie i przemijaniu, o starości i samotności we współczesnym świecie, problemach zerwanych więzi rodzinnych.

Czy mamy prawo po swojemu przeżywać starość? Reżyser pragnie tym filmem rozpocząć dyskusję o sensie i jakości życia.

Trzeci film, to zrealizowana na ukończenie AMA film Academy, dyplomowa etiuda fabularna, pt. „Wystawka”. Film miał swoją premierę na zeszłorocznym Festiwalu EnergaCamerimage.

Wystawka

 – zdrobniale o wystawie sztuki

 – wyniesione przed dom, zwykle meble i inne rzeczy dla kogoś nieużyteczne i niechciane, a poszukiwane i wartościowe dla tego, kto da im drugie życie

– wprowadzenie kogoś w błąd, wystawienie kogoś do wiatru

Film „Wystawka” – opowieść o młodym malarzu Jerzym poszukującym życiowej i artystycznej drogi, o parze zakochanych ludzi kończących studia w Toruniu, o dorastaniu, które weryfikuje postawy życiowe.

Bezpłatne wejściówki na seans do odbioru w kasie Kina CAMERIMAGE, codziennie od godziny 16:30.

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Kino Camerimage
Kategoria wydarzenia
Film
Spotkanie
Położenie

Filmowe poniedziałki | Dwór Artusa

Opis wydarzenia

Filmowe poniedziałki to cykl dla kinomaniaków i zwykłych laików, podczas których pojawiający się na ekranie film, pozostaje tajemnicą, aż do momentu, gdy usiądziecie w kameralnej sali kinowej Dworu Artusa.

Wakacje często oznaczają podróże także kulinarne. Dla jednych wyznacznikiem przyjemności podniebienia będzie wykwintna uczta, dla innych – prosty burger. Nic zatem dziwnego, że całą paletę emocji towarzyszących tak gotowaniu, jak i konsumpcji, wykorzystują twórcy filmowi. Bon appétit!

Co tym razem obejrzymy? Dwójka płatnych zabójców dostaje dwa zadania od swojego szefa: odzyskanie tajemniczej walizki oraz umilenie czasu jego żonie. Oba zadania na pozór łatwe, nie mogą obyć się bez poważnych kłopotów. Niełatwą sytuację ma również znany bokser, który przez wygranie opłaconej walki, spotyka ich na swojej drodze. Amerykański film kryminalny charakteryzuje się połączeniem ironicznego humoru oraz bardzo wyrazistych scen, które przeszły do historii popkultury.

Seans, jak zwykle poprzedzi krótka prelekcja przedstawiająca historię powstawania filmu oraz kinowe ciekawostki z nim związane.

Kiedy?

17.07.2023
poniedziałek | godz. 16:30

Gdzie?

Artus Cinema
Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Centrum Kultury Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia
Film
Położenie

Filmowe poniedziałki | Dwór Artusa

Opis wydarzenia

Filmowe poniedziałki to cykl dla kinomaniaków i zwykłych laików, podczas których pojawiający się na ekranie film, pozostaje tajemnicą, aż do momentu, gdy usiądziecie w kameralnej sali kinowej Dworu Artusa.

Wakacje często oznaczają podróże także kulinarne. Dla jednych wyznacznikiem przyjemności podniebienia będzie wykwintna uczta, dla innych – prosty burger. Nic zatem dziwnego, że całą paletę emocji towarzyszących tak gotowaniu, jak i konsumpcji, wykorzystują twórcy filmowi. Bon appétit!

Co tym razem obejrzymy? W nadmorskiej, duńskiej osadzie żyją pobożnie dwie córki pastora. Pewnego dnia zjawia się w ich domu uciekinierka z Francji, która przez swoje doskonałe zdolności kulinarne zostaje ich kucharką. Kobiety spędzają razem kilka lat. Kiedy służąca wygrywa na loterii niemałą sumę franków, postanawia urządzić wykwintną kolację z okazji setnej rocznicy urodzin zmarłego pastora. Dramat szczególnie propaguje szczególne wartości religijne, moralne i artystyczne.

Seans, jak zwykle poprzedzi krótka prelekcja przedstawiająca historię powstawania filmu oraz kinowe ciekawostki z nim związane.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Kiedy?

10.07.2023
poniedziałek | godz. 16:30

Gdzie?

Artus Cinema
Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Centrum Kultury Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia
Film
Położenie

Filmowe poniedziałki | Dwór Artusa

Opis wydarzenia

Filmowe poniedziałki to cykl dla kinomaniaków i zwykłych laików, podczas których pojawiający się na ekranie film, pozostaje tajemnicą, aż do momentu, gdy usiądziecie w kameralnej sali kinowej Dworu Artusa.

Wakacje często oznaczają podróże także kulinarne. Dla jednych wyznacznikiem przyjemności podniebienia będzie wykwintna uczta, dla innych – prosty burger. Nic zatem dziwnego, że całą paletę emocji towarzyszących tak gotowaniu, jak i konsumpcji, wykorzystują twórcy filmowi. Bon appétit!

Co tym razem obejrzymy?

Na odludnej wyspie organizowana jest kolacja dla bogaczy, w której bierze udział również młoda dziewczyna — jawna ignorantka w sprawach smaku. Szef wszystkich szefów kuchni przygotował dla smakoszy niezapomniany wieczór pełen niespodzianek. Nie wszystkim jednak przypadną one do gustu. Jak na czarną komedię przystało, akcja już niebawem przybierze mroczny obrót. Seans, jak zwykle poprzedzi krótka prelekcja przedstawiająca historię powstawania filmu oraz kinowe ciekawostki z nim związane.

Wstęp wolny! Zapraszamy!

Kiedy?

03.07.2023
poniedziałek | godz. 16:30

Gdzie?

Artus Cinema
Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Centrum Kultury Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia
Film
Położenie

21. Tofifest. Kujawy i Pomorze

Opis wydarzenia

Tegoroczna 21. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze odbędzie się w dniach  27 czerwca - 2 lipca 2023 r. w Toruniu. Magdalena Zawadzka, Eryk Lubos, Ralph Kamiński i Lena Góra otrzymają Złotego Anioła, a Adrianna Biedrzyńska i Katarzyna Trzaska - Nagrody Prezydenta Torunia "Flisak Tofifest".

27 czerwca 2023 r. w Toruniu rozpocznie się festiwal, który kładzie silny nacisk na promowanie lokalnego środowiska filmowego. Jak twierdzą organizatorzy, polscy twórcy przekraczają granice – nie tylko w przenośni, ale również dosłownie. Pracując poza krajem, wnoszą do kinematografii światowej własny styl, talent i osobowość. Motywem przewodnim tegorocznego 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest będzie kultowa trylogia "Powrót do przyszłości" o naukowcu-wizjonerze. Podczas festiwalu Festiwalu wyświetlone zostaną m.in. takie filmy jak: „Granice miłości” w reż. Tomasza Wińskiego (Czechy, Polska 2022), „Norwegian Dream” w reż. Leiva Igora Devolda (Norwegia, Polska, Niemcy 2023), „Pamfir” w reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuka (Ukraina, Francja, Polska, Chile, Luksemburg 2022) i „Styczeń” w reż. Viestursa Kairissa (Łotwa, Litwa, Polska 2022). Szczegółowy program festiwalu TUTAJ . Projekcje odbędą się w Centrum Festiwalowym w CKK Jordanki, Cinema City oraz w kinie plenerowym na Dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego i Ruinach Zamku Krzyżackiego.

Podczas festiwalu wręczone zostaną statuetki i nagrody pieniężne. Pierwszych laureatów już znamy. W tegorocznej edycji najstarszą festiwalową nagrodę przyznawaną przez Prezydenta Miasta Torunia dla twórcy pochodzącego z regionu - Flisaka Tofifest otrzymają w tym roku dwie utalentowane torunianki — aktorka Adrianna Biedrzyńska i reżyserka Katarzyna Trzaska. Nagrodę Złotego Anioła za niepokorność twórczą odbiorą Ralph Kamiński - wszechstronny artysta, autor tekstów, kompozytor, producent muzyczny, reżyser teledysków i wokalista oraz aktor Eryk Lubos. Złotego Anioła dla Europejskiej Aktorki Bella Women - Lena Góra. Natomiast aktorka Magdalena Zawadzka została lauretką Złotego Anioła dla Damy Polskiego Kina.

Mecenasem MFF TOFIFEST. Kujawy i Pomorze jest Gmina Miasta Toruń, Partnerem Głównym Województwo Kujawsko-Pomorskie, Sponsorem Głównym TZMO S.A. i Marka Bella, Sponsorami ONDE S.A., PGE Toruń S.A., Apator S.A., Urbitor Sp. z o. o., Konsulat Honorowy Finlandii w Toruniu, Studio Podłóg Ablux oraz marka Freixenet. Oficjalny hotel – Hotel Bulwar.

Więcej informacji o nadchodzącym festiwalu można znaleźć na profilu facebookowym.

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Różne miejsca w Toruniu
Kategoria wydarzenia
Film
Kopernik 550
Festiwal
Położenie