ID zawartości
2594

Artus Short Film Festiwal

Opis wydarzenia

Trzy dni z krótkimi metrażami w rolach głównych. Tematyczne pokazy filmowe, spotkania z uznanymi twórczyniami i twórcami, koncert, a także warsztaty dla najmłodszych adeptów kina.

21.03. (piątek)

  • Kino fabularne na krótko

    Sekcja poświęcona filmom, które udowadniają, że mniej niż godzina wystarczy, by zbudować pełnowymiarowe postacie i wciągającą fabułę. W programie znalazły się produkcje reprezentujące różne gatunki i stylistyki – od komedii i dramatu po eksperymentalne formy narracyjne.

    godz. 17.00 blok 1
    „Wyjście robotników z fabryki” (reż. bracia Lumière), „Gorzko” (reż. Marcin Kluczykowski), „Pomarańcza z Jaffy” (reż. Mohammed Almughanni), „Czekaj na mnie we śnie” (reż. Natalia Durszewicz), „Kompozycja z przeżyć istniejących” (reż. Joanna Szlembarska), „Nic poważnego” (reż. Kamil Czudej)

    godz. 20.30 blok 2
    „Siła oporu” (reż. Elżbieta Benkowska), „Ave Eva” (reż. Agnieszka Nowosielska), „Martwa natura” (reż. Małgorzata Paszko), „Polish dream” (reż. Małgorzata Suwała), „Wspaniałe kilka minut” (reż. Hubert Patynowski)
    23.03. (niedziela), godz. 16.30 blok 3
    „Przybieżeli” (reż. Bartosz Brzeziński), „Lament no. 1” (reż. Jakub Jakubik), „Comme des cowboys” (reż. Julia Sadowska), „Leben” (reż. Anna Płonka)
    Bilety: 10 zł/ blok

  • godz. 19.00 Pokaz specjalny: „Justyna Gotowicz. Kobieta odważna”, reż. Józef Herold 12-minutowy dokument, którego bohaterką jest bydgoska wolontariuszka, Justyna Gotowicz. W ostatnich latach poprowadziła ona blisko dwadzieścia konwojów humanitarnych na Ukrainę. Dzięki hojności anonimowych darczyńców i organizacji społecznych na tereny przyfrontowe dotarły leki, sprzęt medyczny, ciepła odzież, żywność. Adresatami tej pomocy są żołnierze ukraińscy i ludność cywilna. Film powstał w ramach projektu „Rok kobiet odważnych" ogłoszonego przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Po seansie spotkanie z reżyserem filmu oraz główną bohaterką dokumentu. Rozmowę poprowadzi Anna Stawowska.
    Bilety: wstęp wolny
     

22.03. (sobota)

  • godz. 14.00 Animowane światy
    W tej sekcji prezentujemy filmy wykonane w klasycznych technikach animacyjnych, a także nowoczesne realizacje cyfrowe. W programie: „Joko” (reż. Izabela Plucińska), „Story” (reż. Jolanta Bańkowska), „III” (reż. Marta Pajek), „The Burden” (reż. Niki Lindroth von Bahr), „Noir-Soleil” (reż. Marie Larrivé).
    Bilety: 10 zł
  • godz. 15.30 Przegląd kina krótkometrażowego Macieja Buchwalda
    W programie: filmy krótkometrażowe „Nie ma o czym milczeć”, „Kac”, „Szczęście” i wybrane teledyski
    Bilety: 10 zł/blok
  • godz. 16.50 Kino od kuchni. Spotkanie autorskie z Maciejem Buchwaldem
    Maciej Buchwald – reżyser filmowy, scenarzysta, aktor, komik, improwizator, performer. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Teatralnej oraz Szkoły Filmowej w Łodzi. Członek grupy teatru improwizowanego Klancyk. Autor nagradzanych filmów niezależnych i teledysków, twórca seriali „1670” i „Gąska”. Rozmowę poprowadzi Piotr Pawłowski. Wstęp wolny
    godz. 18.00 Przegląd kina krótkometrażowego Mariusza Wilczyńskiego 
    W programie: filmy krótkometrażowe „Kizi mizi”, „Niestety”, „Mojej mamie i sobie”, „Wśród nocnej ciszy”, „Szop, szop, szop, szopę”, „Czasy przeszły”, teledyski: Republika – „Śmierć na 5”, Tomasz Stańko – „From the green hill”, O.N.A. – „Nienawidzę”, Tomasz Stańko – „Allegro ma non troppo”
    Bilety: 10 zł/ blok
  • godz. 19.10 Kino od kuchni. Spotkanie autorskie z Mariuszem Wilczyńskim
    Mariusz Wilczyński – polski reżyser animacji, performer, malarz, profesor. Brał udział w licznych festiwalach sztuki i wystawach indywidualnych; swoje prace pokazywał m.in. w Polsce, USA i Japonii. Członek Europejskiej Akademii Filmowej. Prowadzi Pracownię Realizacji Filmu Animowanego w Szkole Filmowej w Łodzi. W 2007 roku New York Times nazwał go „jednym z najważniejszych współczesnych twórców animacji artystycznej”. Rozmowę poprowadzi Anna Stawowska. Wstęp wolny
  • godz. 20.00 Kuba Więcek & Piotr Orzechowski – „Mocny człowiek” z 1929 r. z muzyką na żywo
    Kuba Więcek i Piotr Orzechowski to znakomici instrumentaliści młodego pokolenia. Bohater filmu „Mocny człowiek” za wszelką cenę dąży do sławy i bogactwa. W tym celu podstępnie morduje zapomnianego przez świat pisarza, a następnie fałszuje weksel, chcąc wydać jego rękopisy pod własnym nazwiskiem. Mężczyzna pragnie jednak czegoś jeszcze: wyśnionego ideału ukochanej. Spotkanie z kobietą jego marzeń sprawia, że bohater zaczyna zmieniać swoje życie.
    Kuba Więcek to saksofonista i kompozytor. Mimo młodego wieku stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych muzyków jazzowych w kraju. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, takich jak Fryderyk w kategorii Fonograficzny debiut roku (2018) oraz Paszport Polityki w kategorii Muzyka popularna (2025). Piotr Orzechowski jest pianistą, kompozytorem i improwizatorem, a także laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Krytyka okrzyknęła go najbardziej kreatywnym i bezkompromisowym artystą młodego polskiego jazzu. Po głośnym zwycięstwie na szwajcarskim Montreux Jazz Solo Piano Competition w 2011 roku występuje na całym świecie.
    Bilety: 30 zł

23.03. (niedziela)

  • godz. 14.30 Krótkometrażowa retrospektywa: Wojciech Jerzy Has
    Wojciech Jerzy Has, patron 2025 Roku, to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, który zasłynął filmami pełnometrażowymi, takimi jak „Rękopis znaleziony w Saragossie”. Mniej znaną, ale niezwykle interesującą część jego dorobku stanowią filmy krótkometrażowe. Zaprezentujemy produkcje, które ukazują mistrzostwo Hasa w  skondensowanej formie.
    W programie: „Ulica Brzozowa”, „Harmonia”, „Moje miasto”, „Karmik Jankowy”, „Parowóz PT 47”, „Pierwszy plon”, „Zielarze z kamiennej doliny”.
    Pokazy filmowe poprzedzi prelekcja dr Tomasza Markiewki.
    Bilety: 10 zł
  • godz. 18.30 Oscarowe Shorty 2025
    Przegląd światowego kina krótkometrażowego na najwyższym poziomie. Pasmo obejmuje shorty wyróżnione przez Amerykańską Akademię Filmową podczas tegorocznych nominacji. Wśród projekcji znajdą się krótkometrażowe filmy dokumentalne, fabularne oraz animowane. 
    W programie: Filmy fabularne: „Ten obcy” (reż. Sam Cutler-Kreutz, David Cutler-Kreutz), „Anuja” (reż. Adam J. Graves, Suchitra Mattai), „Nie jestem robotem” (reż. Victoria Warmerdam), „Ostatni strażnik” (reż. Cindy Lee, Darwin Shaw), „Człowiek, który nie mógł milczeć” (reż. Nebojša Slijepčević, Danijel Pek). Filmy animowane: „Piękni mężczyźni” (reż. Nicolas Keppens, Brecht Van Elslande), „W cieniu cyprysu” (reż. Shirin Sohani, Hossein Molayemi), „Magiczne cukierki” (reż. Daisuke Nishio, Takashi Washio), „Bez końca” (reż. Nina Gantz, Stienette Bosklopper), „Fuj!” (reż. Loïc Espuche, Juliette Marquet).
    Bilety: 10 zł
     
Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia
Film
Festiwal
Położenie

„Ale Kosmos! Żuławski!” – przegląd filmów w Domu Mikołaja Kopernika

Opis wydarzenia

Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu wraz z partnerami reprezentującymi miejscowości tworzące kujawsko-pomorski odcinek Szlaku Kopernikowskiego zaprasza na Weekend na Szlaku Kopernikowskim! W ramach tego wydarzenia serdecznie zapraszamy na „Ale Kosmos! Żuławski” – przegląd filmów w Domu Mikołaja Kopernika, który odbędzie się 14 września 2024 r. o godz. 11.00.

W dniach 13-15 września 2024 r. w wielu miejscowościach województwa szykuje się moc atrakcji związanych z kosmosem i postacią jednego z najsłynniejszych astronomów. Pokazy i warsztaty astronomiczne, seanse w planetariach, obserwacje nieba, spacery z przewodnikiem i rajdy rowerowe, wystawy, gry terenowe, kosmiczne pikniki – to wszystko na młodszych i starszych czekać będzie na gwiezdnych nomadów w Brodnicy, Chełmży, Chełmnie, Golubiu-Dobrzyniu, Grudziądzu, Włocławku, Toruniu, Brzoziu, Wielkim Głęboczku i Nawrze. Poznajcie zakamarki nieba i tajemnice Kopernika, a przede wszystkim – odkryjcie uroki Kujaw i Pomorza: ich historię, zabytki i wyjątkowy klimat!

Przegląd „Ale Kosmos!” jest kolejną odsłoną cyklu zapoczątkowanego w 2019 roku, mającą na celu prezentację różnego rodzaju form wypowiedzi artystycznych, odwołujących się do twórczości fantastyczno-naukowej. Miejsce do tego rodzaju prezentacji jest nietuzinkowe, gdyż to sam Dom Mikołaja Kopernika. Jednym zdaniem – to doskonałe okoliczności do spotkań i rozmów o Wszechświecie, kondycji i przyszłości człowieka w nierozpoznanym do końca uniwersum.  

W tym roku odwołujemy się do najlepszych źródeł i początków polskiej fantastyki naukowej. Będziemy wspominać Jerzego Żuławskiego (1874–1915) – autora Trylogii księżycowej (Na srebrnym globie. Rękopis z Księżyca, Lwów 1903; Zwycięzca, Kraków 1910; Stara Ziemia, Kraków 1911), pisarza, którego uznaje się za nestora polskiej fantastyki. 70 lat później wnuk Żuławskiego – Andrzej – podjął się przeniesienia utworu dziadka na ekran. Co z tego wynikło?  
Wstęp na seans jest bezpłatny.
Ilość miejsc jest ograniczona, zapisy w kasie Domu Mikołaja Kopernika.
_________
Wydarzenie: Ale Kosmos! Żuławski! – przegląd filmów w Domu Mikołaja Kopernika
Termin: 14 września 2024 r., godz. 11.00
Miejsce: Dom Mikołaja Kopernika

 

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Dom Mikołaja Kopernika
Organizator
Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa w Toruniu
Kategoria wydarzenia
Inne
Film
Spotkanie
Położenie

"Nieme Kadry. Żywe Dźwięki"

Opis wydarzenia

5-8 września 2024 r. Kino CAMERIMAGE zaprasza na unikalny cykl seansów filmowych z muzyką na żywo "Nieme Kadry. Żywe Dźwięki".

Wydarzenie to łączy klasyczne i awangardowe kino nieme z nowoczesną muzyką na żywo, wykonywaną przez utalentowanych artystów z Torunia i Berlina. Każdego wieczoru o godz. 19:00 widzowie będą mogli doświadczyć, jak dźwięki stają się integralną częścią filmowego świata, tworząc nowe interpretacje znanych dzieł.

 

 

 

Pierwszego wieczoru, 5 września 2024 r. zaprezentowany zostanie film "Młody Sherlock Holmes" Bustera Keatona z 1924 roku. Oprawę muzyczną do tego pełnego humoru dzieła stworzą Michał Mike, utalentowany trębacz i współzałożyciel duetu Mamjazza, oraz Piotr Komosiński, doświadczony basista i kompozytor. Ich współpraca obiecuje dostarczyć widzom wyjątkowych wrażeń, łącząc jazz z elementami muzyki elektronicznej.

Kolejny wieczór, 6 września, poświęcony będzie francuskiemu filmowi surrealistycznemu "Muszelka i Pastor" z 1928 roku. Ścieżkę dźwiękową na żywo wykona Toruńska Orkiestra Improwizowana (TOI), dynamiczna grupa muzyczna, która od 2019 roku z powodzeniem eksperymentuje z improwizacją pod kierunkiem Macieja Karmińskiego. Ich oryginalne podejście do muzyki, bazujące na sygnałach dyrygenckich, idealnie współgra z awangardowym charakterem filmu.

W sobotę, 7 września, cykl "Nieme Kadry. Żywe Dźwięki" przeniesie widzów w świat japońskiego kina grozy dzięki projekcji filmu "A Page of Madness" z 1926 roku. Oprawę muzyczną zapewni Marc Houle, kanadyjski producent muzyki elektronicznej znany z dynamicznych kompozycji techno. Houle, który zyskał międzynarodową sławę dzięki współpracy z wytwórnią M-nus, połączy pulsujące rytmy z eterycznymi dźwiękami, tworząc atmosferę doskonale oddającą mroczny i halucynacyjny charakter filmu. Ten wieczór obiecuje być wyjątkowym połączeniem wizualnej i dźwiękowej awangardy.

Na zakończenie cyklu, 8 września, widzowie zobaczą dwa krótkie metraże: "Sieci popołudnia" i "Pies andaluzyjski". Pierwszy z nich zyska oprawę muzyczną dzięki Łukaszowi Hurricowi, który tworzy kompozycje na bazie syntezatorów i samplerów, eksperymentując z różnorodnymi dźwiękami. Drugi film, dzieło Luisa Buñuela i Salvadora Dalíego, wzbogaci swoją ekspresję dzięki muzyce tworzonej przez grupę Samovolca, łączącą ambient z intensywnymi brzmieniami noise.

Więcej informacji na stronie: https://kinocamerimage.pl


Program Wydarzenia „Nieme kadry. Żywe dźwięki”:

 

5 września 2024 (czwartek), godz. 19:00

„Młody Sherlock Holmes”, reż. Buster Keaton, 1924

Muzyka: Michał Mike i Piotr Komosiński

 

6 września 2024 (piątek), godz. 19:00

„Muszelka i Pastor”, reż. Germain Dulac, 1928

Muzyka: Toruńska Orkiestra Improwizowana

 

7 września 2024 (sobota), godz. 19:00

„A Page Of Madness”, reż. Teinosuke Kinugasa, 1926

Muzyka: Marc Houle

 

8 września 2024 (niedziela), godz. 19:00

„Sieci popołudnia”, reż. Maya Deren i Alexander Hammid, 1943

Muzyka: Łukasz Hurric

„Pies andaluzyjski”, reż. Luis  Buñuel i Salvador Dali, 1929

Muzyka: Samovolca

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Kino Camerimage
Organizator
Kino Camerimage
Kategoria wydarzenia
Film
Spotkanie
Położenie

Kino Rudaczek – kino nie tylko dla dzieci: Opowieści dla mamy

Opis wydarzenia

Niedzielny poranek z kultową animacją oraz kreatywnymi warsztatami. Starsi odbędą podróż do czasów dzieciństwa, a młodsi poznają bajkowych towarzyszy swoich rodziców i dziadków. Po seansie przygotujemy upominek dla mam. Na spotkanie zapraszamy dziadków, rodziców oraz opiekunów z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Zapewniamy niezbędne materiały. Grupa: międzypokoleniowe. Prowadzenie: Karolina Król-Buczko, Joanna Łagan

Bilety: 10 zł

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Filia Dom Muz Rudak, Okólna 169
Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia
Film
Położenie

Filmowe poniedziałki

Opis wydarzenia

Film, który pojawi się na ekranie, pozostaje tajemnicą aż do momentu, gdy usiądziecie w naszej kameralnej sali kinowej. W maju powrócimy do czasów dzieciństwa. Obejrzymy filmy buzujące młodzieńczą energią i zostawiające w widzu poczucie nostalgii. W końcu nie każda podróż śladami pamięci kończy się radośnie…

Jako dzieci byli nierozłączni; potem rozdzieliła ich emigracja i czas. Po latach spotykają się znów – ona żyje w Nowym Jorku, on przyjeżdża z Seulu. W ich rozmowach odbijają się pytania, których nie zadaje się wprost: kim byliby, gdyby losy potoczyły się inaczej? Czy uczucie, które nie miało szansy dojrzeć, wciąż może coś znaczyć?

Wstęp wolny
 

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia
Film
Położenie

Filmowe poniedziałki

Opis wydarzenia

Film, który pojawi się na ekranie, pozostaje tajemnicą aż do momentu, gdy usiądziecie w naszej kameralnej sali kinowej. W maju powrócimy do czasów dzieciństwa. Obejrzymy filmy buzujące młodzieńczą energią i zostawiające w widzu poczucie nostalgii. W końcu nie każda podróż śladami pamięci kończy się radośnie…

W Kalifornii lat 70., gdzie wszystko pachnie nowym początkiem, rodzi się niezwykłe uczucie. On – pewny siebie nastolatek z głową pełną planów. Ona – trochę starsza, trochę zagubiona, balansująca między dorosłością a nostalgiczną młodością. Ich relacja to ciągła gra, w której tle przewija się świat pełen absurdów, marzeń i przypadkowych spotkań.

Wstęp wolny
 

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia
Film
Położenie

Filmowe poniedziałki

Opis wydarzenia

Film, który pojawi się na ekranie, pozostaje tajemnicą aż do momentu, gdy usiądziecie w naszej kameralnej sali kinowej. W maju powrócimy do czasów dzieciństwa. Obejrzymy filmy buzujące młodzieńczą energią i zostawiające w widzu poczucie nostalgii. W końcu nie każda podróż śladami pamięci kończy się radośnie…

W cieniu kolorowego parku rozrywki grupa dzieciaków odkrywa świat na własnych zasadach. Ich codzienność to motelowe korytarze, lody na śniadanie i wyprawy bez celu. Los jednak nie szczędzi im też niepewności, biedy i dorosłych, którzy nie zawsze potrafią być dla nich oparciem.

Wstęp wolny
 

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Dwór Artusa, Rynek Staromiejski 6
Organizator
Centrum Kultury Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia
Film
Położenie

Dzieci Szmalcówki – premiera filmu

Opis wydarzenia

Fabularyzowany dokument opowiada o tragicznych losach polskich rodzin więzionych w czasie okupacji niemieckiej w UWZ Thorn – obozie przesiedleńczym urządzonym w budynkach fabryki smalcu przy ul. Grudziądzkiej w Toruniu, potocznie zwanym „szmalcówką”. 

  • 9.04. (środa) CKK Jordanki
  • 12.04. (sobota) Muzeum Pamięć i Tożsamość

Wejściówki dystrybuowane były przez organizatora: Instytut Filmowy Unisławskiego Towarzystwa Historycznego

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
CKK Jordanki, al. Solidarności 1-3, Muzeum Pamięć i Tożsamość, ul. Droga Starotoruńska 3
Kategoria wydarzenia
Film
Położenie