Festiwal Teatrów Ulicznych | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Festiwal Teatrów Ulicznych

Po latach nieobecności do Torunia wrócił letni Festiwal Teatrów Ulicznych. W ciągu wakacji widzowie zobaczą pięć przedstawień.

W ostatnich latach toruńska publiczność miała okazję zobaczyć wspaniałe teatry uliczne z różnych zakątków Europy w formie pojedynczych prezentacji. Co roku w czerwcu, niezależnie od pogody, gromadziły one tłumy widzów. W 2012 r. w „Maudits Sonnants” grupy Transe Express, zaś w 2013 r. w „Envolée Chromatique” oglądaliśmy podniebne akrobacje z muzyką na żywo, rok temu zmagania ludzi z gigantyczną maszyną w „Basculoscopii” zaprezentowała grupa Pipototal.

- Duże zainteresowanie widzów tą formą sztuki skłoniło nas do rozszerzenia formuły prezentowania spektakli plenerowych. Toruń zyska w ten sposób nowy festiwal – mówi dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej Krystian Kubjaczyk.

„C'era una volta” włoskiej grupy Ondadurto Teatro

Pierwszą, niezwykle ciekawą odsłonę festiwal miał 26 i 27 czerwca o godz. 22.00. Dwukrotnie na placu przed Halą Sportowo-Widowiskową zaprezentowali się włoscy artyści z Ondadurto Teatro w przedstawieniu „C'era una volta”. Połączyli oni taniec, akrobację i tekst z muzyką na żywo, technologią i ruchomą scenografią. Twórczo przeobrażając baśnie i legendy, w ironiczny sposób odnieśli się do rzeczywistości.

Pozostałe spektakle odbywać się będą na starówce. Na kolejny Toruńska Agenda Kulturalna zaprosi w niedzielę, 26 lipca. Tym razem zobaczymy naszych południowych sąsiadów. Czeski zespół Bratri v Tricku w przedstawieniu „Plavorna” wykorzysta sztuczki cyrkowe, takie jak żonglerka, chodzenie po linie i akrobacje w parach. Jak to u Czechów bywa, poetycki nastrój łączyć się będzie z licznymi elementami humorystycznymi. "Plovarna" to luźno inspirowane nowelą Vladislava Vančury widowisko - tajemnice, humor, odwieczna gra między mężczyznami a kobietami, wreszcie walka o tę jedyną. Grupa Bratři v tricku została założona w 2009 roku, gdy Kristýna Vlčková dołączyła do duetu The Trick Brothers. Przez wiele lat artyści występowali na prestiżowych festiwalach europejskich. Tym razem ta wyjątkowa grupa zaprezentuje się przed toruńską publicznością.

 Bratri v Tricku w przedstawieniu „Plavorna” w Toruniu

Dwukrotnie 8 sierpnia zaprezentuje się znany w Toruniu gdański Teatr Pinezka. To grupa z ogromnym stażem, działa bowiem od 35 lat. Przez ten czas artyści przejechali ze swoimi spektaklami niemal cały świat i zdobyli mnóstwo nagród. Po Pinezce możemy oczekiwać cyrkowej clownady, szczudeł, akrobacji, żonglerki, a także tańca, masek, marionetek i interakcji z publicznością. W wykonaniu gdańszczan zobaczymy dwa przedstawienia: „Marionetarium Klauna Pinezki” oraz „Stary Klaun i morze”. „Teatr uliczny jest dla ludzi w każdym wieku. W każdym z nas jest dziecko, my staramy się przywołać świat dzieciństwa, chwile radości” – mówił w wywiadzie dla kultura.trojmiasto.pl szef teatru Przemysław Grządziela.

Na zakończenie cyklu 21 sierpnia spotkamy się ze stołecznym Teatrem Pijana Sypialnia. „Wsłuchujemy się w gwar miasta, rozmowy ludzi w pociągach, programy telewizyjne i to wszystko przenosimy na scenę. Bawimy się formą i konwencjami, ponieważ chcemy tworzyć spektakle, które są jak drzwi do innego, jeszcze nieodkrytego świata. Przecież warto kochać życie! Po prostu” – piszą o sobie twórcy. Radością życia zarażać będą publiczność w spektaklu „Wodewil Warszawski”, w którym zabiorą nas w sentymentalną podróż do przedwojennej stolicy, choć nie zabraknie także licznych odniesień do współczesności. Będzie mnóstwo piosenek i spora dawka humoru. „To opowieść miła dla ucha, która przywołuje wyjątkowy klimat Warszawy. Spektakl prosty, lecz czarujący i magiczny” – pisano na kochamteatr.info.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny.

Na zdjęciu tytułowym: Fragment toruńskiego spektaklu Teatru Pinezka, fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Miasto
    W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.
  • Kultura, Miasto
    Kolejna edycja Bella Skyway Festival już niedługo ponownie zawita do Torunia.
  • Fiolki z krwią w stacji krwiodawstwa
    Miasto
    9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.
  • Seniorzy podczas wycieczki do Kamienicy Pod Gwiazdą, fot. Marzena Sobiecka von Brandt
    Miasto
    Czytają, grają w gry planszowe, zajmują się rękodziełem, spędzają wspólnie czas - seniorzy w toruńskich Dziennych Domach Pobytu nie narzekają na nudę. Lato w pełni, dlatego seniorzy z DDP przy ul. Mickiewicza wykorzystują panującą słoneczną pogodę. Częste spacery, spędzanie wolnego czasu w ogrodzie - to ostatnio ich ulubione aktywności. Na...
  • Drogi, Miasto
    W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • 8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Podglądamy, co się dzieje przy ul. Srebrnego 4. Od kilku dni, na odcinku prawie 280 metrów, trwa remont istniejącej tam drogi rowerowej.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.