Data wydarzenia
-
Typ wydarzenia
Opis wydarzenia

Ideą Festiwalu Nauki "Polska Lista Naukowców" jest przedstawienie mieszkańcom Torunia i regionu postaci wybitnych polskich naukowców. Polski dorobek naukowy powiększa się każdego dnia, jednak wciąż kojarzy nam się głównie z osiągnięciami Mikołaja Kopernika czy Marii Skłodowskiej-Curie. Dlatego też, w różnych formach, przedstawieni zostaną polscy odkrywcy i wynalazcy, a także popularyzatorzy nauki i akademicy, w tym związani z naszym miastem i regionem. Mało kto wie, że urodzony w Toruniu Samuel Thomas Soemmerring wynalazł telegraf elektrochemiczny, a inny mieszkaniec naszego miasta Henryk Tilk skonstruował nowatorską sikawkę strażacką, którą nazwał „Słoń”.

  • 3, 6, 17, 20.09 Warsztaty popularnonaukowe "Mamo, Tato, jestem geniuszem!"

Do udziału w warsztatach zapraszamy dzieci w wieku szkolnym wraz z opiekunami. Tematem warsztatów będzie poznanie zasad budowy i stworzenie prostych konstrukcji mechanicznych – uczestnicy będą mieli okazję zbudować swój pierwszy wynalazek. Dowiedzą się także więcej o osiągnięciach polskich wynalazców, np. jak za pomocą kuchennego sitka zapisać się w historii astronautyki.
Wszystkie edycje odbędą się w Domu Harcerza przy ul. Rynek Staromiejski 7. Zajęcia będą rozpoczynały się o godz. 18.00 i potrwają 1,5 godziny.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak obowiązują zapisy – należy przesłać wiadomość na adres: PLN@centrumnowoczesnosci.org.pl, w tytule wpisując WARSZTATY oraz wybraną datę: 03.09, 06.09, 17.09 lub 20.09, w treści podając imię i nazwisko opiekuna, liczbę osób oraz telefon kontaktowy. Zgłoszenia niekompletne nie będą przyjmowane. W odpowiedzi otrzymają Państwo potwierdzenie rejestracji.

  • 14.09 Gra miejska „A jednak się kręci!”

Czy nauka w Toruniu kręci się tylko wokół Kopernika? Zabawa skierowana jest do 2-5 osobowych drużyn, w wieku od 6 do 96 la. Jeśli jesteście gotowi na podjęcie wyzwania Profesora Młynka, czekają na Was zagadki, eksperymenty oraz ciekawostki na temat badaczy i popularyzatorów nauki działających w Toruniu i regionie. Przechodząc kolejne etapy gry uczestnicy będą otrzymywali zadania oraz elementy tajnego, skomplikowanego hasła, które przyda się podczas spotkania z tajemniczym gościem specjalnym na mecie.
Zabawa będzie miała charakter wyścigu – pierwsze 10 drużyn, które najszybciej przejdą wszystkie etapy, oprócz nagrody gwarantowanej otrzyma dodatkowo zestaw upominków. Zapisy drużyn będą prowadzone pod adresem e-mail: PLN@centrumnowoczesnosci.org.pl do 13.09.2013 do godz. 15:00. W tytule wiadomości należy wpisać GRA MIEJSKA, a w treści: nazwę drużyny, jej skład, w tym imię i nazwisko Głównodowodzącego oraz telefon kontaktowy. Zgłoszenia niekompletne nie będą przyjmowane. W odpowiedzi przesłane zostanie potwierdzenie rejestracji oraz pierwsze wskazówki.

  • 15.09. godz. 12.00 Debata „Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy?”

Co jest większą inspiracją – fikcja dla nauki, czy nauka dla fikcji? Aby zostać wynalazcą lub odkrywcą, potrzeba nie tylko wiedzy, ale również nieposkromionej ciekawości i kreatywności. Mieszkańcy Torunia zostaną zaproszeni do dyskusji o związku świata najnowszych technologii ze światem seriali, komiksów, powieści, filmów, reklam, gier! W spotkaniu udział wezmą popularyzatorzy nauki, wykładowcy, ale także pasjonaci – użytkownicy i współtwórcy świata mediów społecznościowych. Postaramy się omówić potencjał, ale i zagrożenia, jakie powstają z połączenia nauki i fikcji. Debata odbędzie się w ramach partnerskiego Festiwalu Copernicon. Copernicon jest wydarzeniem skierowanym do miłośników gier, fantastyki, literatury i nauki w każdej postaci. Festiwal organizowany jest przez działające non-profit Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki „Thorn”. Wstęp na debatę jest wolny.

  • 22.09. godz. 11.00 i 15.00 Widowisko popularnonaukowe science show „Co się TERAZ dzieje na Księżycu, czyli intryga naukowa z miłością w tle”

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy od początku działalności stara się promować połączenie nauki i sztuki. Widowiska popularnonaukowe science show są formą szeroko wykorzystywaną za granicą, jako pokazy eksperymentów czy teatry naukowe. Młyn Wiedzy wciąż eksperymentuje z formą, poruszając się pomiędzy przedstawieniem teatralnym a pokazem naukowym, zawsze jednak stawia na ciekawe efekty wizualne, interesujące eksperymenty oraz dobrą zabawę.
Tym razem widzowie będą mieli okazję zajrzeć do laboratorium Profesora Młynka i obserwować go podczas pracy nad kolejnym wynalazkiem. Dowiemy się między innymi, jakie zwierzątko domowe hoduje Młynek, ale także które osiągnięcia polskich naukowców pomogą mu w zdobyciu ręki ukochanej Wilhelminy Szmeterling, wybitnej pani neurobiolog z Wiednia. Widzowie tradycyjnie zostaną zaproszeni do wspólnej zabawy, a tuż po spektaklu będą mogli poznać szczegóły efektów specjalnych wykorzystanych na scenie.
Przedstawienie zaprezentowane zostanie podczas 2 pokazów na scenie Klubu Studenckiego Od Nowa. Wstęp na show będzie bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na tydzień przed show rozdawane będą wejściówki. Szczegóły dotyczące zgłoszeń już wkrótce pojawią się na stronie Centrum: www.mlynwiedzy.org.pl oraz na Facebooku https://www.facebook.com/MlynWiedzy.

Festiwal „Polska Lista Naukowców” odbywa się we współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, Fundacją Przyjaciół Planetarium i Muzeum Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Stowarzyszeniem Miłośników Gier i Fantastyki „Thorn” – organizatorem partnerskiego Festiwalu Copernicon. Patronat nad impreza objęli: Towarzystwo Naukowe w Toruniu (patronat honorowy), Fundacja Kobiety Nauki oraz portal Kulturalny Toruń.

 

Data wydarzenia
-
Kategoria wydarzenia
Warsztaty
Festiwal
Położenie