Data wydarzenia
-
Typ wydarzenia
Opis wydarzenia

Pretekstem zorganizowania Festiwalu Młodej Muzyki 2021 jest Jubileusz 100-lecia Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego. To ważne wydarzenie wymaga przypomnienia historii działalności tego kulturotwórczego Towarzystwa, co zrealizowane zostanie dzięki wystawie i okolicznościowej publikacji. Ale ta niezwykle cenna przeszłość stanowi także podstawę do działania Tu i Teraz, by zaprezentować jak najszerszej publiczności osiągnięcia artystów młodego i starszego pokolenia związanych z Kujawsko-Pomorskim. Odbędą się więc wieczory promujące młodych instrumentalistów oraz koncerty z udziałem znakomitych kompozytorów i wybitnych solistów zespołów i orkiestr związanych nie tylko z naszym regionem.

Chodzi o pokazanie różnorodnej muzyki, od klasyki, muzyki nowoczesnej, przez jazz, po piosenkę poetycką, bo w każdej z nich Kujawsko-Pomorskie ma swoich wybitnych i sławnych w całej Polsce artystycznych przedstawicieli. Festiwal rozpocznie się w plenerze koncertami z udziałem największego akustycznego instrumentu, jakim jest carillon. W Toruniu festiwal carillonowy miał już miejsce, tak więc miasto ma wielu miłośników tego instrumentu. Krótkie koncerty w Muzeum Etnograficznym mają zachęcić i promować główne imprezy festiwalowe.

Koncert inauguracyjny podczas którego z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Dainiusa Pavilionisa zagrają najwybitniejsi polscy skrzypkowie, Krzysztof i Kuba Jakowicz, będzie zadedykowany Markowi Wakarecemu. W tym roku mija 10 lat od tragicznej śmierci tego zasłużonego dla Torunia, dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

Z kolei Koncert Finałowy poświecony będzie Piotrowi Perkowskiemu, który był cenionym kompozytorem i wielkim społecznikiem. Za jego czasów Konserwatorium Muzyczne Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego przeżywało swój rozkwit. W tym roku mija 120 rocznica jego urodzin. Podczas tego koncertu Cappella Gedanensis pod batutą Rafała Kłoczko zaprezentuje utwory najważniejszych kompozytorów związanych z Towarzystwem, w tym jego założyciela, Andrzeja Kuryłły. Podczas Festiwalu uczcimy też pamięć wybitnego kompozytora, zmarłego 2 lata temu, Bogusława Schaeffera. Z recitalem złożonym z jego utworów wystąpi wybitna pianistka, Gabriela Szendzielorz.

Podczas koncertu Muzyka Kompozytorów Toruńskich będziemy wspominać urodzonego w Toruniu, a zmarłego 40 lat temu, znakomitego twórcę, Kazimierza Serockiego, a także przypomnimy toruńskich żyjących twórców. Podczas tego koncertu zaprezentowana zostanie specjalnie napisana kompozycja Pomerania2 w wykonaniu poznańskiego zespołu Sepia Ensemble. W koncercie poświęconym muzyce elektroakustycznej pochodzący z Torunia kompozytorzy również przedstawią swoje najnowsze dzieła. Prawykonania zawsze nadają rangę koncertom i są ważnym wydarzeniem.

Z kolei dwa zaplanowane poranki muzyczne: Głos Młodych oraz Wakacje Muzyczne z Pasją będą promocją młodych artystów, pochodzących z naszego regionu. Z repertuarem nieco lżejszym wystąpią nauczyciele podczas wieczoru Vivant Professores. Jak się okazuje, aktywizowanie tego środowiska służy i samym nauczycielom i ich uczniom, którzy mają możliwość posłuchać i zobaczyć swoich pedagogów na scenie. Nie zabraknie też muzyki jazzowej w wykonaniu znakomitej poznańskiej formacji Dixie Company oraz toruńskiego barda Mariusza Lubomskiego, który zaprezentuje swoje piosenki autorskie wykonywane na przestrzeni 40 lat. Oprócz wymienionych koncertów podczas Festiwalu odbędzie się spotkanie z wybitnym kompozytorem pochodzącym z Torunia, Piotrem Mossem oraz warsztaty dla młodzieży dotyczące tworzenia muzyki elektroakustycznej.

Obchody 100-lecia Towarzystwa mają zachęcić do współpracy i przede wszystkim dać szansę udziału w kulturze wysokiej młodemu pokoleniu. Festiwal Młodej Muzyki 2021 nie będzie więc w zamierzeniu organizatorów wydarzeniem jednorazowym tylko corocznym, wychodzącym na przeciw zmieniającym się oczekiwaniom melomanów, którym klasyka nie wystarcza i skupiającym się na prezentacji twórców i artystów związanych z regionem. Ten pierwszy festiwal ma rozpocząć cykliczne, coroczne spotkania z „Młodą Muzyką”, która wyrastając z tradycji, czasami daleko od niej odchodząc, powinna docierać do jak najszerszego kręgu odbiorców, bo to oni weryfikując jej wartość artystyczną zadecydują o tym, czy przetrwa.

Kliknij, aby pobrać afisz festiwalu ze szczegółowym programem - PNG

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Muzeum Etnograficzne, Dwór Artusa, CKK Jordanki, Sala ZSM, Od Nowa
Kategoria wydarzenia
Festiwal
Położenie