FANGOR - wystawa w CSW | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

FANGOR - wystawa w CSW

Data wydarzenia
-
Plakat wystawy Fangor z jedną z prac artysty
Opis wydarzenia: 

Od 20 maja do początku września 2022 r. Centrum Sztuki Współczesnej zaprasza na wystawę twórczości Wojciecha Fangora (1922-2015), wybitnego polskiego malarza, rzeźbiarza i plakacisty.

Fangor urodził się w Warszawie w 1922 r. W czasie wojny studiował prywatnie u Tadeusza Pruszkowskiego i Felicjana Szczęsnego Kowarskiego. W 1946 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, z którą współpracował w latach 1953–1961 jako docent. W 1961 opuścił socjalistyczną Polskę, by powrócić do kraju po 38 latach i brać czynny udział w życiu artystycznym ojczyzny. Mieszkał w Wiedniu, Francji, Berlinie Zachodnim, Anglii i Stanach Zjednoczonych. Zmarł w Warszawie w 2015 r.

Był jednym z najbardziej odkrywczych malarzy drugiej połowy XX wieku. Jego prace znajdują się w muzeach, galeriach i kolekcjach prywatnych na całym świecie. W latach 1949–2015 zrealizował przeszło pięćdziesiąt wystaw indywidualnych, głównie w USA i Europie. Jako jedyny Polak miał indywidualną wystawę w Solomon Guggenheim Museum w Nowym Jorku w 1970 r., prezentującą 37 płócien prekursorskich dla zachodnich op-artowskich poszukiwań – obrazy te stały się swoistymi symbolami tego nurtu.

Zadebiutował tuż po II wojnie światowej i przez cały okres swojej twórczości często zmieniał styl – malował zarówno figuratywnie, jak i abstrakcyjnie. W latach 50. namalował kanoniczne obrazy w konwencji realizmu socjalistycznego, jak Postaci z 1950 r., który do dziś jest jednym z najbardziej znanych obrazów w sztuce polskiej XX wieku czy Matka Koreanka – obraz antywojenny z 1951, który przyniósł mu popularność i pozycję w świecie sztuki. W 1954 r. powstało także największe powierzchniowo dzieło Fangora pt. Kucie kos, które dopiero w 2013 r. zaprezentowano publicznie po latach zapomnienia. Obrazy powstające od końca lat 50. cechował charakterystyczny efekt wibracji kolorystycznej, który artysta uzyskiwał poprzez płynne przejście pomiędzy barwami nanoszonymi w układzie koncentrycznym bądź falistym. Abstrakcyjne obrazy, dające wrażenie ruchu, były prekursorskie nie tylko w polskiej, ale i w światowej sztuce. Od tego czasu twórczość Fangora sytuuje się w międzynarodowym nurcie minimal artu i sztuki optycznej (op-art).

Od połowy lat 70. do połowy lat 80. Fangor powrócił do malarstwa figuratywnego Namalował wtedy serie obrazów „międzytwarzowych” i „telewizyjnych”. W tym okresie tworzył także kolaże, będące świadectwem jego fascynacji kulturą masową. 

Wojciech Fangor to także wybitny rzeźbiarz i plakacista. W swoim dorobku ma wiele prac rzeźbiarskich, przestrzennych i scenograficznych, powstałych w okresie od 1948 do 2015. W plakatach, które tworzył między 1950 a 1961, odnaleźć można niemal wszystkie wątki, próby, pytania i odkrycia uważane za esencję Polskiej Szkoły Plakatu. Mało kto wie, że Fangor jest autorem mozaik zdobiących dworzec Warszawa Śródmieście. Abstrakcyjne kompozycje z różnokolorowych, ceramicznych płytek od ponad 60 lat zdobią ściany i sufity podziemnej części dworca przy Alejach Jerozolimskich 50.

W hołdzie dla Mikołaja Kopernika namalował dwa portrety wybitnego astronoma – w 1948 i 1949. Na wystawie w CSW dzięki uprzejmości Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku prezentowany bedzie wcześniejszy z nich.

Wystawa, na której zostanie zaprezentowanych m.in. 130 rysunków Fangora, zrealizowana została dzięki uprzejmości muzeów, instytucji, galerii i kolekcjonerów prywatnych. Towarzyszyć jej będzie przegląd filmów o artyście.

Otwarcie wystawy: 20 maja 2022, godz. 18.00
Kuratorzy: Krzysztof Stanisławski, Renata Sargalska
Produkcja wystawy: Wojciech Ruminski

Data: 
20.05.2022 18:00 — 04.09.2022 08:00
Miejsce: 
Centrum Sztuki Współczesnej
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: ludzie idą ulicą Szeroką
    Kultura, Miasto, Sport
    Ostatni weekend czerwca pod znakiem X Muzy - w Toruniu trwa Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Mamy też wyjątkowe wydarzenie w CSW, gdzie nastąpi otwarcie wystawy prezentującej kolekcję sztuki współczesnej należącą do Wojciecha Fibaka. A dla sprawgnionych ochłody w te gorące dni - pełne atrakcji imprezy na basenach letnich oraz w Aqua Toruń.
  • Nowe pokolenie, klasycy i Wojciech Fibak w CSW
    Kultura, Miasto
    "Nowe pokolenie i klasycy z Kolekcji Wojciecha Fibaka" to nazwa wystawy obrazów, i nie tylko, która 28 czerwca 2024 r. została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej. Już mówi się, że ekspozycja ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych sezonu letniego 2024 w kraju. Jest to pierwsza odsłona nowego oblicza jednej z...
  • 29 czerwca 2024 r., Smocza Łódź wypłynęła z Przystani Toruń w kierunku Gdańska.
    Eko, Miasto
    Toruń był jednym z przystanków akcji „Wspólnie dla Wisły” organizowanej przez Fundację Biznes dla Klimatu.
  • Nowa stacja roweru miejskiego
    Drogi, Miasto
    Ma już ponad tydzień, pomieści dwanaście rowerów i cieszy się zainteresowaniem. Mowa o nowej stacji roweru miejskiego Torvelo, która znajduje się nad Wisłą..
  • Dodają skrzydeł od 50 lat
    Miasto
    Żłobek Miejski nr 1 w Toruniu świętuje swoje 50-lecie. Z tej okazji na fasadzie placówki odsłonięto tablicę pamiątkową. Nie zabrakło tortu, prezentów, odznaczeń i występów dzieci!
  • Dagmara Zielińska i zwyciężczynie Mistrzostw Polski w klasyfikacji Open Kobiet
    Miasto
    Strażacy z całej Polski rywalizowali w Mistrzostwach Polski o tytuł „Najtwardszego strażaka” - The FireFit Champoinships. KM PSP w Toruniu zajęła 3. miejsce w w rywalizacji drużynowej.
  • "Nowe pokolenie i klasycy z Kolekcji Wojciecha Fibaka" to nazwa wystawy obrazów, i nie tylko, która 28 czerwca 2024 r. została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej. Już mówi się, że ekspozycja ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń wystawienniczych sezonu letniego 2024 w kraju. Jest to pierwsza odsłona nowego oblicza jednej z...
  • Dobiega końca remont ulicy Przy Skarpie. Obecnie trwają roboty wykończeniowe i porządkowe, a ruch odbywa się w tym rejonie bez przeszkód.
  • Tak wygląda w czerwcu 2024 roku, ponad rok od powstania, park kieszonkowy "Litewska Ojczyzna" w Toruniu.
  • Otwarcie minitężni było 28 czerwca 2024 r. główną atrakcją pikniku dla podopiecznych Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego przy ul. Ligi Polskiej.
  • 28 czerwca 2024 roku Gmina Miasta Toruń powołała Pana Jacka Smulskiego na stanowisko Przewodniczącego Rady Nadzorczej KS Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna. Podjęto również decyzję o powołaniu na członka Rady Nadzorczej Pana Jacka Kannenberga. Nowy Przewodniczący Rady Nadzorczej Pan Jacek Smulski jest absolwentem Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu na...
  • W Toruniu odbywa się XI Okręgowy Zjazd Delegatów Rodzinnych Ogródków Działkowych. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • Szukasz miejsca dla swojej firmy w Toruniu? Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ma ciekawą ofertę lokali na działalność gospodarczą. Do 12 lipca 2024 r. można składać oferty na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych i garaży.