Tytuł projektu:
Człowiek, środowisko, integracja.
Źródła finansowania:
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Gmina Miasta Toruń.
Wartość projektu:
444 587 euro
Kwota dofinansowania:
EOG (85%): 377 899 euro, wkład własny GMT (15%): 66 688 euro
Realizator:
Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne „Tilia” (obecna nazwa Stowarzyszenie "Tilia")
Beneficjentem końcowym jest Gmina Miasta Toruń.
Termin realizacji:
styczeń 2008 – październik 2010
Cel:
Promocja i wprowadzenie w społeczeństwie zasad zrównoważonego rozwoju oraz poprawa poziomu edukacji ekologicznej poprzez tworzenie dla nauczycieli i uczniów sieci nauczania i szkoleń w Województwie Kujawsko-Pomorskim.
Grupa docelowa:
Placówki oświatowe z terenu Województwa Kujawsko – Pomorskiego. W zajęciach organizowanych na terenie Szkoły Leśnej na Barbarce udział wzięło 32 822 uczniów.
Główne działania:
Projekt „Człowiek, środowiska i integracja” dotyczył promowania i wprowadzania w życie zasady zrównoważonego rozwoju wśród społeczeństwa oraz poprawy poziomu edukacji ekologicznej poprzez tworzenie sieci nauczania i szkoleń w województwie kujawsko-pomorskim dla nauczycieli i uczniów na lata 2008-2010.
W porozumieniu z starostwami i gminami województwa kujawsko-pomorskiego tworzona była sieć "zielonych" szkół służąca podniesieniu świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. Przedsięwzięcie miało służyć społeczeństwu poprzez organizację zajęć, warsztatów, kampanii, konkursów. Edukacja odbywała się zarówno w bazie w Szkole Leśnej na Barbarce, jak i w poszczególnych gminach i szkołach województwa kujawsko-pomorskiego, koordynowana przez przeszkolonych nauczycieli. Koordynatorzy otrzymywali materiały informacyjne i promocyjne. W Szkole Leśnej na Barbarce uczestnicy mogli skorzystać z zajęć realizowanych w oparciu o leśne zasoby przyrodnicze i zaplecze dydaktyczne. Przeszkolony koordynator odpowiadał za realizowanie równoległych kampanii, konkursów działań w szkole. Dzięki utworzeniu sieci „zielonych” szkół oraz popularyzowaniu edukacji ekologicznej została przybliżona społeczeństwu istota i znaczenie problemów ekologicznych.
W ramach przedsięwzięcia zrealizowano kampanie pn. „Posadź drzewo dla wszystkich pokoleń”, „Światowy Dzień Ochrony Środowiska”, „Żyjmy zdrowo na sportowo - rajd rowerowy, bieg przełajowy”, „Sprzątanie Świata” „Grzybobranie na polanie”, konkurs na komiks z cyklu „Historie Leśne”. Zajęcia miały różnorodny charakter: przyrodniczo-ekologiczny, historyczny, artystyczny oraz integracyjny.
Projekt zakończony pod względem merytorycznym i finansowym.