Data wydarzenia
-
Typ wydarzenia
Opis wydarzenia

3 dni, dziesiątki gości, setki godzin programu i tysiące uczestników, których łączy miłość do fantastyki, gier i popkultury - to właśnie najlepiej opisuje Copernicon, konwent odbywający się w Toruniu.

Pierwsza edycja Coperniconu odbyła się w 1998 roku i przez kolejne 12 lat był on lokalnym, nieregularnym wydarzeniem. W roku 2010 odbyła się druga ogólnopolska edycja, organizowana przez Stowarzyszenie Gier i Fantastyki „Perła Imperium”, które współpracuje z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki “Thorn” powstało w roku 2012 z inicjatywy grupy przyjaciół będących entuzjastami gier planszowych, fabularnych i wszystkiego innego, co związane z fantastyką. Głównym celem formalnego założenia Stowarzyszenia była chęć dzielenia się swoją pasją z innymi poprzez organizację konwentu fantastycznego w Toruniu, zachowując po poprzednikach nazwę Copernicon. Charakterystyczna dla Polski formuła amatorskich festiwali organizowanych przez fanów dla fanów zawsze była motorem napędowym.

Copernicon stał się obecnie stałą pozycją w polskim kalendarzu konwentowymi dla uczestników, gości oraz twórców z całej Polski, zapewniając coraz większą liczbę atrakcji. Od setek godzin prelekcji, poprzez tysiące uczestników aż do znanych literatów, każdego września ubarwiana jest toruńska starówka. Dzięki coraz większej współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, Urzędem Miasta i Dworem Artusa, rozwija się też działalność całoroczną stowarzyszenia, organizowany jest m.in. Dzień Gier Planszowych Grawitacja oraz prowadzony Fantastyczny Dom Kultury.

Tegorocznej edycji imprezy (15-17 września 2023) towarzyszyć będą:

  • panele dyskusyjne
  • prelekcje tematyczne
  • gry elektroniczne
  • gry planszowe
  • gry RPG
  • konkursy
  • turnieje
  • Fantastyczne Targi Popkultury
  • blok konferencyjny
  • i wiele innych atrakcji

CoperniConf to miejsce dla tych, którzy chcą eksplorować połączenia między nauką a światem fantastycznym. Blok konferencyjny przeznaczony jest zarówno dla studentów, doktorantów jak i doświadczonych naukowców, których praca badawcza bądź zainteresowania zahaczają o popkulturowe i fantastycznonaukowe zagadnienia. Interdyscyplinarny charakter sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Organizatorzy wychodzą naprzeciw potrzebom twórców, którzy chcą połączyć przyjemne z pożytecznym – udział w festiwalu i konferencji naukowej jednocześnie. Dzięki zgłoszeniu punktu programu uczestnik otrzyma zaświadczenie uczestnictwa, które może być przydatne w ubieganiu się o stypendia lub granty, i jednocześnie w pełni skorzysta ze wszystkich atrakcji, jakie oferuje konwent.

Data wydarzenia
-
Miejsce wydarzenia
Centrum Kultury Dwór Artusa
Kategoria wydarzenia
Spotkanie
Kopernik 550
Położenie