Data wydarzenia
-
Typ wydarzenia
Opis wydarzenia

Wystąpią: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej, Chór UMK (przyg. Arkadiusz Kaczyński), Chór UKW (przyg. Bernard Mendlik, Benedykt Odya), Chór Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, Chór Rubinki Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy (przyg. Agnieszka Sowa), Rudolf Tiersch, dyrygent (Niemcy), Iwona Socha, sopran, Adam Zdunikowski, tenor, Thomas Wittig, baryton (Niemcy).

"Carmina Burana" to jedno z niewielu poważnych dzieł, które biją rekordy popularności, zwłaszcza rozpoczynająca i kończąca kantatę pieśń "O Fortuna". Jednakże na skutek działalności telewizji i radia większość ludzi kojarzy ten utwór z … jakąś reklamą, filmowymi soundtrackami, coverami, albo z dzwonkami na komórkę. I właściwie niemal każdy potrafi zanucić słynny fragment, ale z reguły nie zna ani tytułu utworu, z którego on pochodzi, ani jego autora, czyli Carla Orffa (1895-1982) - niemieckiego kompozytora, dyrygenta i pedagoga, przedstawiciela prymitywizmu muzycznego XX wieku. „Carmina Burana” („Pieśni z Beuern”) w oryginale to manuskrypt, zawierający 254 pieśni i wierszy XII i XIII- w., który przez wiele lat pozostawał w ukryciu w Alpach Bawarskich, w opactwie benedyktynów w Benediktbeuern, i dopiero w 1803 został odnaleziony i opublikowany. Średniowieczna antologia, sławiąca kult miłości, wolności idei i przebudzenia duchowego, zainspirowała kompozytora, który w 1937 dokonał wyboru części tekstów i skomponował na ich podstawie kantatę sceniczną pod tym samym tytułem. Orff zdecydował się napisać muzykę całkiem od nowa, mimo że niektóre rękopisy zawierają zapis muzyczny w postaci neum, który został częściowo odczytany. Po premierze, która miała miejsce w 1937 kantata została uznana przez władze faszystowskich Niemiec za dzieło wulgarne i obrazoburcze. Nieco później - za dzieło kluczowe i reprezentatywne dla wczesnej „kultury aryjskiej”. Po II wojnie światowej „Carmina burana” weszły do międzynarodowego kanonu muzyki poważnej i cieszą się niesłabnącą sławą do dnia dzisiejszego.

Bilety do nabycia: w kasie Dworu Artusa, sklepie Pamiątki przy Flisaku w Toruńskim Ratuszu Staromiejskim, salonach Empik, na www.ebilet.pl, godzinę przed koncertem w Kościele Akademickim

Data wydarzenia
Miejsce wydarzenia
Kościół Akademicki pw. Ducha Św.
Kategoria wydarzenia
Koncert
Położenie