Tytuł projektu:
Budowa systemu przepływu informacji o rynku pracy w Toruniu.

Program operacyjny:
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego 2004-2006,
Priorytet 2 "Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach",
Działanie 2.1. "Rozwój umiejętności powiązany z potrzebami regionalnego rynku pracy i możliwościami kształcenia ustawicznego w regionie".

Wartość projektu:
271.761 zł.

Źródła finansowania:
Europejski Fundusz Społeczny, budżet państwa

Kwota dofinansowania:
271.080,60 zł.

Realizator:
Wydział Rozwoju i Projektów Europejskich Urzędu Miasta Torunia (obecna nazwa Wydział Rozwoju i Programowania Europejskiego) oraz powołany Zespół badawczy, w którego skład weszli pracownicy Katedry Gospodarowania Zasobami Pracy Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu.

Termin realizacji:
od 1 maja 2006 r. do 30 czerwca 2007 r.

Cel:
Wypracowanie efektywnego i trwałego systemu przepływu informacji pomiędzy instytucjami posiadającymi informacje na temat lokalnego rynku pracy oraz mającymi wpływ na kształt ofert edukacyjnych i szkoleniowych.

Grupa docelowa:
Instytucje posiadające informacje na temat lokalnego rynku pracy oraz mające wpływ na kształt ofert edukacyjnych i szkoleniowych, które dotychczas współpracowały ze sobą sporadycznie, nie nawiązując trwałej współpracy w zakresie wymiany informacji.

Główne działania:
Na stronie internetowej Urzędu Miasta Torunia uruchomiono portal, na którym zamieszczono informacje dotyczące celu projektu oraz opis podejmowanych na bieżąco działań. Ponadto aktualizowano w nim wiadomości dotyczące krajowego i lokalnego rynku pracy.

W ramach projektu przeprowadzono:

Dwa badania:

  • Badania posiadanych przez beneficjentów informacji o rynku pracy i ich potrzeb w tym zakresie,
  • Potrzeby kadrowe i szkoleniowe w zakładach pracy w Toruniu.

Pięć analiz:

  • Infrastruktura instytucjonalna rynku pracy w Toruniu,
  • Analiza zapotrzebowania na kadry w opinii przedsiębiorców Torunia,
  • Trendy rozwojowe zapotrzebowania na pracę w Toruniu,
  • Założenia budowy bazy danych o rynku pracy w Toruniu oraz sposób jej wykorzystania,
  • Analiza zadań i sposobu gromadzenia informacji w ośrodku koordynującym przepływ informacji dla podejmowania decyzji przez interesariuszy projektu.

Postępy w realizacji projektu oraz wyniki badań i analiz omawiano na trzech seminariach oraz konferencji podsumowującej projekt, w których brali udział przedstawiciele instytucji – beneficjentów, zaangażowanych w realizację projektu.

Tematyka seminariów:

  • Analiza infrastruktury instytucjonalnej rynku pracy w Toruniu,
  • Przemiany toruńskiego rynku pracy,
  • Koordynacja Rynku Pracy.

Rezultaty:
Na konferencji podsumowującej projekt uroczyście podpisano porozumienie dotyczące współpracy w zakresie utworzenia i doskonalenia systemu przepływu informacji o rynku pracy w Toruniu. Porozumienie zostało podpisane przez Prezydenta Miasta Torunia i władze następujących toruńskich instytucji takich jak: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu, Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu, Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia oraz przedstawicieli toruńskiej oświaty i placówek kształcenia zawodowego, organizacji pracodawców, także innych instytucji działających w obszarze rynku pracy.

>>> Treść porozumienia

Wydano także publikację pn. „System przepływu informacji o rynku pracy w Toruniu” pod red. prof. Zenona Wiśniewskiego zawierającą wyniki wszystkich badań i analiz oraz koncepcję funkcjonowania ośrodka koordynującego przepływ informacji wraz z propozycjami rozwiązań informatycznych.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania
Okres programowania 2004-2006
Fundusz
Europejski Fundusz Społeczny
Program
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego
Typ projektu
Projekt konkursowy
Tematyka projektu
Projekt badawczy
Realizator
Urząd Miasta Torunia Wydział Rozwoju i Programowania Europejskiego