Budowa systemu przepływu informacji o rynku pracy w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Budowa systemu przepływu informacji o rynku pracy w Toruniu

Tytuł projektu:
Budowa systemu przepływu informacji o rynku pracy w Toruniu.

Program operacyjny:
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego 2004-2006,
Priorytet 2 "Wzmocnienie rozwoju zasobów ludzkich w regionach",
Działanie 2.1. "Rozwój umiejętności powiązany z potrzebami regionalnego rynku pracy i możliwościami kształcenia ustawicznego w regionie".

Wartość projektu:
271.761 zł.

Źródła finansowania:
Europejski Fundusz Społeczny, budżet państwa

Kwota dofinansowania:
271.080,60 zł.

Realizator:
Wydział Rozwoju i Projektów Europejskich Urzędu Miasta Torunia (obecna nazwa Wydział Rozwoju i Programowania Europejskiego) oraz powołany Zespół badawczy, w którego skład weszli pracownicy Katedry Gospodarowania Zasobami Pracy Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu.

Termin realizacji:
od 1 maja 2006 r. do 30 czerwca 2007 r.

Cel:
Wypracowanie efektywnego i trwałego systemu przepływu informacji pomiędzy instytucjami posiadającymi informacje na temat lokalnego rynku pracy oraz mającymi wpływ na kształt ofert edukacyjnych i szkoleniowych.

Grupa docelowa:
Instytucje posiadające informacje na temat lokalnego rynku pracy oraz mające wpływ na kształt ofert edukacyjnych i szkoleniowych, które dotychczas współpracowały ze sobą sporadycznie, nie nawiązując trwałej współpracy w zakresie wymiany informacji.

Główne działania:
Na stronie internetowej Urzędu Miasta Torunia uruchomiono portal, na którym zamieszczono informacje dotyczące celu projektu oraz opis podejmowanych na bieżąco działań. Ponadto aktualizowano w nim wiadomości dotyczące krajowego i lokalnego rynku pracy.

W ramach projektu przeprowadzono:

Dwa badania:

  • Badania posiadanych przez beneficjentów informacji o rynku pracy i ich potrzeb w tym zakresie,
  • Potrzeby kadrowe i szkoleniowe w zakładach pracy w Toruniu.

Pięć analiz:

  • Infrastruktura instytucjonalna rynku pracy w Toruniu,
  • Analiza zapotrzebowania na kadry w opinii przedsiębiorców Torunia,
  • Trendy rozwojowe zapotrzebowania na pracę w Toruniu,
  • Założenia budowy bazy danych o rynku pracy w Toruniu oraz sposób jej wykorzystania,
  • Analiza zadań i sposobu gromadzenia informacji w ośrodku koordynującym przepływ informacji dla podejmowania decyzji przez interesariuszy projektu.

Postępy w realizacji projektu oraz wyniki badań i analiz omawiano na trzech seminariach oraz konferencji podsumowującej projekt, w których brali udział przedstawiciele instytucji – beneficjentów, zaangażowanych w realizację projektu.

Tematyka seminariów:

  • Analiza infrastruktury instytucjonalnej rynku pracy w Toruniu,
  • Przemiany toruńskiego rynku pracy,
  • Koordynacja Rynku Pracy.

Rezultaty:
Na konferencji podsumowującej projekt uroczyście podpisano porozumienie dotyczące współpracy w zakresie utworzenia i doskonalenia systemu przepływu informacji o rynku pracy w Toruniu. Porozumienie zostało podpisane przez Prezydenta Miasta Torunia i władze następujących toruńskich instytucji takich jak: Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu, Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu, Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia oraz przedstawicieli toruńskiej oświaty i placówek kształcenia zawodowego, organizacji pracodawców, także innych instytucji działających w obszarze rynku pracy.

>>> Treść porozumienia

Wydano także publikację pn. „System przepływu informacji o rynku pracy w Toruniu” pod red. prof. Zenona Wiśniewskiego zawierającą wyniki wszystkich badań i analiz oraz koncepcję funkcjonowania ośrodka koordynującego przepływ informacji wraz z propozycjami rozwiązań informatycznych.

Projekt zakończony pod względem rzeczowym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Okres programowania 2004-2006
Fundusz: 
Europejski Fundusz Społeczny
Program: 
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Tematyka projektu: 
Projekt badawczy
Realizator: 
Urząd Miasta Torunia
Wydział Rozwoju i Programowania Europejskiego

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.