ANGERS - miasto i gmina w zachodniej Francji , przy ujściu rzeki Maine do Loary, w departamencie Main-et-Loire, stanowiące centrum aglomeracji.

Historycznie to starożytna osada celtycka, później rzymska. Okres świetności miasta przypada na czasy Andegawenów i Plantagenetów.

W okresie od października 1939 do czerwca 1940 w Angers mieściła się siedziba Polskiego Rządu na Uchodźstwie. Dzisiaj miasto jest ważnym ośrodkiem polonijnym, z prężnie działającym Towarzystwem Anjou – Polonaise.

Obecnie miasto Angers i okalające je dzielnice tworzą Angers Loire Metropole. Angers jest centrum handlowym regionu Loary, znanym z uprawy winorośli i zbóż, wyrobu win i likierów oraz targów rolnych. Miasto jest także ważnym ośrodkiem uniwersyteckim i naukowym. Mieszczą się tu dwa uniwersytety oraz wyższa szkoła rolnicza i jedna z agencji Unii Europejskiej - Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin.

Toruń i Angers łączy również bogate dziedzictwo kulturowe z zespołami cennej architektonicznie zabudowy: starówka toruńska wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, natomiast obszar między Sully-sur-Loire a Angers figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego chroniącego Dolinę Loary.

Pierwsze wspólne projekty pomiędzy Toruniem i Angers były realizowane głównie przez toruńskie ośrodki naukowe i edukacyjne, głownie współpracę uniwersytetów (umowa dotycząca współpracy UMK i Uniwersytetu w Angers podpisana została w 1985 r.). Szczególnie aktywne są Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska oraz Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania. W ramach umowy prowadzona jest wymiana kadry naukowej, studentów oraz nadawane są podwójne doktoraty. Pracownicy obu uczelni prowadzą wspólne badania naukowe oraz są również zapraszani na wykłady w charakterze „visiting professor”.

W 2007 r. kontakty z Angers nawiązały Ośrodek Alliance Francaise i Urząd Miasta Torunia. Od tego czasu prowadzona jest przede wszystkim wymiana edukacyjna (toruńskie Gimnazjum Dwujęzyczne nr 4 i Gimnazjum nr 3 oraz V Liceum  realizują wymianę z Lycee Chevrollier, a Medyczno - Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego wraz z IX Liceum Ogólnokształcącym  z Professionnel Ste Marie z Angers).

W 2010 r. w Toruniu gościła oficjalna delegacja Angers z Olivią Tambou, zastępcą burmistrza Angers na czele, zaś w 2011 r. do Angers pojechała delegacja Torunia z prezydentem Michałem Zaleskim.

Kontakty z Angers nawiązało także Towarzystwo Miast Partnerskich Torunia, m.in. przedstawciele z Angers brali udział w plenerze fotograficznym „Wiosenny Toruń w bliźniaczym obiektywie”.  Realizowana jest także wymiana mieszkańców. 

Oficjalna umowa o partnerstwie została podpisana 9 maja 2016 r. w Angers przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i mera Angers Christophe'a Bechu.

Płaszczyzny rozwijania dalszej współpracy to przede wszystkim:

  • edukacja i wymiana młodzieży
  • kultura i nauka
  • turystyka
  • ochrona środowiska i edukacja ekologiczna
  • ochrona zdrowia
  • programy  i projekty pomocowe,   w tym Unii Europejskiej
  • infrastruktura miejska i wymiana doświadczeń
  • rozwój gospodarczy oraz współpraca organizacji pozarządowych