Alexander Gadjiev - koncert z udziałem Laureata Konkursu Chopinowskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Alexander Gadjiev - koncert z udziałem Laureata Konkursu Chopinowskiego

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

W dniu 6 marca 2022 r. - trzy dni po setnej rocznicy urodzin polskiego kompozytora urodzonego w Toruniu, Kazimierza Serockiego publiczność wysłucha utworu poświęconego jego postaci - Hommage à Serocki. Dzieło skomponowane zostało przez młodego toruńskiego wykonawcę i kompozytora - Adama Falentę, który pomimo młodego wieku (15 lat), posiada już bogaty dorobek artystyczny. Utwór zabrzmi w Toruniu po raz pierwszy. W repertuarze koncertu znajdą się także utwory kompozytorów współczesnych Serockiemu – Lutosławskiego, Góreckiego i Czyża. Mała suita W. Lutosławskiego to znakomity przykład niekonwencjonalnej, znakomitej w swoim rodzaju, choć prostej, stylizacji polskiego folkloru. Napisany pierwotnie dla kameralnej orkiestry radiowej, tak spodobał się Grzegorzowi Fitelbergowi, że niedługo potem powstała wersja symfoniczna. Trzy utwory w dawnym stylu H. M. Góreckiego to dzieło młodego wówczas kompozytora, który dał się już poznać jako zdeklarowany zwolennik awangardy w muzyce. Napisane na orkiestrę smyczkową niewielkie, dzieło obejmuje trzy części, które stanowią skromny ale efektowny i pełny wdzięku, przykład stylu i typowych problemów estetyczno warsztatowych ich twórcy. Canzona di barocco H. Czyża wyraźnie nawiązuje do muzyki epoki baroku. Sam autor tak mówił o swoim dziele: „Canzona di barocco jest pastiszem, dla którego punktem wyjścia jest styl barokowy - skupiony, dostojny. Wykorzystuję w niej oczywiście technikę kompozytorską baroku, charakteryzującą się przede wszystkim linearyzmem konstrukcji. W kulminacji dochodzi do przełamania stylu, a w ostatnich taktach pojawia się w partii skrzypiec sekunda mała, która jest jakby podpisem kompozytora XX wieku."

Solistą koncertu będzie laureat II nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego Alexander Gadjiev (Włochy/Słowenia), który wykona Koncert fortepianowy f-moll op. 21 F. Chopina. Numerowany jako drugi, choć napisany jako pierwszy, jawi się jako dzieło młodzieńczego natchnienia uskrzydlonego uczuciem pierwszej miłości, liryzmem i pastelowymi barwami. Inspirowany pierwszą miłością do Konstancji Gładkowskiej, później dedykowany Delfinie Potockiej. Dzieło jest znakomitym przykładem koncertu w stylu brillant. Stał się również punktem wyjścia i inspiracją dla solowego koncertu romantycznego. W koncercie pojawiają się elementy stylizacji polskich tańców – w tym przypadku kujawiaka i mazura.

Koncert poprzedzi prolog, który przybliży postać Kazimierza Serockiego. Poprowadzi go muzykolog Karol Furtak.

Bilety w cenie 60/50 do nabycie na stronie www.biletytos.pl oraz w kasie biletowej CKK Jordanki, czynnej w czwartki i piątki w godz. 13:00 - 19:00

Miejsce: 
Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki
Kategoria wydarzenia: 
Koncert
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
    Kultura, Miasto, Sport
    Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium.
    Kultura, Miasto
    Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Drogowcy na Konstytucji 3 Maja
    Drogi, Miasto
    W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
  • Kultura, Miasto
    Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
  • Pracujemy nad Urban Labem
    Miasto
    Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
  • Górale na Placu Dominikańskim
    Kultura, Miasto
    Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
  • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
  • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
  • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
  • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
  • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
  • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.