Na przebudowywanej Szosie Okrężnej zmieniła się organizacja ruchu. Na odcinku od skrzyżowania z ul. Gagarina w stronę ul. Polnej. Ruch kołowy dwukierunkowy został skierowany na nowo wybudowaną jezdnię wschodnią. Pozwala to wykonawcy na prowadzenie robót rozbiórkowych jezdni zachodniej Szosy Okrężnej.

Jak informuje Tomasz Królak, kierownik robót z ramienia firmy ONDE S.A., ostatni okres na budowie był bardzo pracowity. W ciągu mijających dwóch miesięcy rozebrano istniejące chodniki, zakończono przebudowę sieci wodociągowej przy ul. Gagarina oraz zamontowano słupy oświetleniowe przy chodniku, na całym odcinku wschodniej jezdni oraz w pasie dzielącym na odcinku od skrzyżowania z ul. Łukasiewicza do skrzyżowania z ul. Gagarina. Na rondzie, które powstaje na skrzyżowaniu Szosa Okrężna-Gagarina, ułożono warstwę wiążącą nawierzchni, co pozwoliło na jego udostępnienie do ruchu. Wykonano także chodniki i ścieżkę rowerową po stronie jezdni wschodniej, między ul. Gagarina w kierunku ul. Polnej.

W najbliższych tygodniach wykonawca zajmie się budową przykanalików i wpustów deszczowych przy jezdni zachodniej. Równolegle, jak pozwoli pogoda, będzie wykonywana konstrukcja jezdni zachodniej na odcinku od Trasy Średnicowej Północnej do skrzyżowania z ul. Gagarina. Zostanie wykonana zatoka autobusowa.  W najbliższym czasie w pasie rozdziału, na odcinku od Trasy Średnicowej Północnej do skrzyżowania z ul. Gagarina. będzie montowane oświetlenie. Z kolei przy jezdni wschodniej będzie budowany ciąg pieszo-rowerowy.

Warto wiedzieć:

Szosa Okrężna zmienia się na odcinku prawie 780 metrów. Po zakończeniu prac powstanie tu zupełnie nowy układ drogowy. Do dyspozycji kierowców będą dwie jezdnie, po dwa pasy ruchu. Wzdłuż ulicy, po stronie wschodniej, wybudowana zostanie ścieżka rowerowa o szerokości 2,5m i chodnik o szerokości 2,0 m. Z kolei po stronie zachodniej - ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3,50 m. Na skrzyżowaniu ulicy Gagarina z Szosą Okrężną powstanie rondo turbinowe, co usprawni ruch w tym miejscu.

W ramach zadania zostanie wybudowane oświetlenie, usunięte zostaną kolizje elektroenergetyczne. Przebudowane zostaną sieci teletechniczne i sanitarne. Wykonawca wybuduje sieć wodociągową i kanalizację deszczową. Inwestycja kosztuje prawie 18,5 mln zł, z czego ponad 2,1 mln zł przeznaczono na urządzenie zieleni. Na realizację zadania miasto pozyskało 50% dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w ramach budowy i przebudowy kluczowych odcinków dróg. Rozbudowa potrwa do sierpnia 2025 r.

Fot. © UMT 2024, autor: Sławomir Kowalski, licencja: CC BY-NC 4.0