Do 31 stycznia osoby, które mają na swoich posesjach materiały zawierające azbest, powinny złożyć informację o ilości posiadanych materiałów.
Informację o wyrobach zawierających azbest wraz z oceną stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest należy złożyć: w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia lub w punkcie informacyjnym Urzędu Miasta Torunia, lub listownie na adres urzędu lub na skrzynkę ePUAP.
Zgodnie z „Programem Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032” eternitowe pokrycia dachowe powinny zostać zlikwidowane do końca 2032 roku. Demontażem elementów eternitowych powinny zajmować się specjalistyczne firmy stosujące odpowiednie technologie i gwarantujące zachowanie maksimum bezpieczeństwa, ponieważ najbardziej niebezpieczne są włókna azbestu. Zdemontowane płyty eternitowe muszą być, jako materiał niebezpieczny, przewiezione na składowiska odpadów.
Od początku XX wieku materiały budowlane azbestowo-cementowe były szeroko stosowane głównie jako pokrycia dachowe i elewacyjne. Jednak ze względu na stwierdzoną szkodliwość włókien azbestu dla ludzi, pokrycia eternitowe („eternit” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza wieczność) są stopniowo usuwane z naszego otoczenia.
Fot. © UMT 2025, licencja: CC BY-NC 4.0
Załączniki:
- Informacja o wyrobach zawierających azbest doc
- Informacja o wyrobach zawierających azbest pdf
- Ocena stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest doc
- Ocena stanu i możliwości bezpiecznego użytkowania wyrobów zawierających azbest pdf
- Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 13 grudnia 2010 r. „w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania wyrobów zawierających azbest oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których były lub są wykorzystywane wyroby zawierające azbest” (Dz.U. z 2011 r., nr 8 poz. 31)