Przypominamy, że do 30 kwietnia trzeba złożyć deklarację o wysokości opłat za wywóz odpadów. Jak na razie, torunianie się z tym nie spieszą. Do tej pory złożyli niespełna 4 tysiące spośród spodziewanego 13,5 tysiąca deklaracji.
Składanie deklaracji w Toruniu idzie opieszale. Jak dotąd – mimo prowadzonej przez urzędników kampanii informacyjnej oraz informacji w mediach - do Wydziału Gospodarki Komunalnej UMT spłynęło tylko 3 650 deklaracji. Niewiele pomagają apele w mediach i na stronach internetowych oraz wydłużenie godzin pracy wydziału. Teraz w dni powszednie jest on czynny od godz. 7.00 do 17.00. Ponadto pracuje we wszystkie soboty kwietnia w godz. 9.00 - 14.00.
Co prawda deklaracje można składać do 30 kwietnia, ale lepiej nie zwlekać. Doświadczenie uczy, że pod koniec wszelakich terminów są zwykle największe kolejki.
Pierwszą deklarację należy złożyć do 30 kwietnia 2013 r., a nowe deklaracje - za każdym razem w ciągu 14 dni od momentu, kiedy zmieni się liczba gospodarstw domowych lub zamieszkujących je osób. Druki można pobrać w Wydziale Gospodarki Komunalnej oraz w Punktach Informacyjnych urzędu, mieszczących się przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8, Grudziądzkiej 126b, Poznańskiej 52 i Dziewulskiego 3.
Gdy ktoś nie złoży deklaracji w terminie albo w przypadku uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji, zgodnie z art. 6 o ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wysokość opłaty zostanie naliczona odgórnie przez urzędników. Pod uwagę zostaną przy tym wzięte uzasadnione szacunki, w tym średnią ilość odpadów komunalnych powstających na nieruchomościach o podobnym charakterze. Od decyzji takiej właścicielowi nieruchomości przysługuje odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego, a następnie skarga do sądu administracyjnego.
Przypomnijmy, że 1 lipca 2013 r. rusza nowy system gospodarowania odpadami komunalnymi. Obowiązek ich odbioru i zagospodarowania przejmuje gmina. Teraz nie będzie trzeba zawierać umowy z firmą wywożącą śmieci. Ich pozbycie się będzie prostsze.
W związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zmieniają się zasady i ceny odbioru odpadów. Zgodnie z decyzją Rady Miasta Torunia opłata za wywóz odpadów naliczana będzie od gospodarstwa domowego i liczby zamieszkujących je mieszkańców, przy zróżnicowaniu na rodzaj zabudowy. Pojemniki i worki do gromadzenia śmieci zapewni miasto. Nowy system obejmuje w Toruniu nieruchomości zamieszkałe (gmina z mocy ustawy przejmuje odbiór i zagospodarowanie odpadów), natomiast odbiór odpadów z nieruchomości niezamieszkałych regulowany będzie na dotychczasowych zasadach.
Co powinieneś zrobić?
- Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, współwłaścicielem budynku lub lokalu mieszkalnego bez zarządu wspólnoty, wypowiedz dotychczasową umowę. Pamiętaj, by zrobić to w taki sposób, aby jej ważność kończyła się 30 czerwca 2013 r.
- Do 30 kwietnia 2013 r. złóż deklarację dotyczącą wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Gdy współwłaścicielami są małżonkowie, wystarczy, by deklarację złożył tylko jeden z nich.
- Jeśli twoje mieszkanie znajduje się w zasobach spółdzielni lub jesteś członkiem wspólnoty mieszkaniowej, nie musisz robić nic. W Twoim imieniu zajmie się tym zarząd spółdzielni lub zarządca wspólnoty.
Jak złożyć deklarację?
- pobierz druk w Urzędzie Miasta Torunia lub ze strony internetowej www.torun.pl
- wypełnij zgodnie z instrukcją
- podpisz
- przynieś lub wyślij do Urzędu Miasta Torunia. Tam deklarowane informacje zostaną zweryfikowane.
Masz pytania?
Wszelkich Informacji na temat nowego systemu gospodarowania odpadami udziela Wydział Gospodarki Komunalnej, który mieści się w Toruniu przy ul. Legionów 220. Telefonować można pod nr tel. 56 623 70 75, 56 623 70 97, 56 623 71 01, 56 623 70 85 oraz pisać na adres wgk@um.torun.pl. Komplet informacji znajduje się również na stronie torun.pl w zakładce „Gospodarka odpadami”.