Dobiega końca I etap prac archeologicznych prowadzonych w zespole Ducha Świętego przy Bulwarze Filadelfijskim. To, co udało się do tej pory znaleźć, zostało udokumentowane i pojawi się na wystawie fotograficznej w Muzeum Okręgowym.
Na zdjęciach przedstawione zostaną odkryte założenia architektoniczne, rozwiązania techniczne zastosowane przede wszystkim dla ochrony przed zalewaniem, a także konstrukcje drewniane przy Bramie Klasztornej, związane najprawdopodobniej z najstarszym etapem założenia kościoła, klasztoru i szpitala.
- Oprócz sakralnego zespołu Ducha Św. zaprezentowane zostaną odkryte pozostałości wykorzystania tego miejsca w wiekach XVIII – XIX (tzw. Małe Rybaki). W gablotach przewidujemy eksponowanie dużej ilości zabytków ruchomych uzyskanych w trakcie badań np. kamienne płyty od hypokaustum, cegły kształtki, naczynia ceramiczne, przedmioty codziennego użytku. Przedstawimy dzieje tego miejsca na tle burzliwej historii benedyktynek w oparciu o „Kronikę benedyktynek toruńskich” – wyjaśnia Leszek Kucharski z Działu Archeologii Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Otwarcie wystawy planowane jest na wrzesień/październik 2025 r.
fot. © UMT 2024, autor: Paula Gałązka, licencja: CC BY-NC 4.0