Toruńskie szkoły zawodowe wezmą udział w polsko-skandynawskim projekcie zakładającym wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w kształceniu zawodowym.
W Toruniu w dniach 27-28 października 2021 r. goszczą przedstawiciele szkoły z Norwegii i centrum kształcenia z Reykjaviku, którzy wraz z Gminą Miasta Toruń uczestniczyć będą w projekcie mającym na celu wymianę doświadczeń związanych z kształceniem zawodowym. W dniu 27 października w siedzibie Centrum Kształcenia Ustawicznego odbyło się podpisanie umowy partnerskiej dotyczącej realizacji projektu między Gminą Miasta Toruń, reprezentowaną przez zastępcę prezydenta miasta, Zbigniewa Fiderewicza, a zagranicznymi partnerami.
- Jest to projekt przeznaczony dla nauczycieli szkół zawodowych. Będą mieli możliwość doskonalenia swoich kwalifikacji zawodowych podczas kilkudniowych zjazdów, odbywających się kolejno w trzech krajach uczestniczących w projekcie. To doskonały okazja, by skonfrontować metody kształcenia, jakimi posługują się szkoły w każdym z krajów – mówił Zbigniew Fiderewicz.
Projekt „Rozwijanie kształcenia zawodowego sprzyjającego włączaniu społecznemu – polsko-skandynawska wymiana doświadczeń i dobrych praktyk” został przygotowany przez Gminę Miasta Toruń i jest realizowany w partnerstwie z Fitjarvidaregåandeskule w Norwegii oraz IÐAN Education Centre na Islandii w terminie od 1 września 2021 do 31 sierpnia 2022. Całkowita wartość projektu to 99 040,00 Euro, otrzymane od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG.
W projekcie biorą udział przedstawiciele kadry zarządzającej oraz nauczyciele przedmiotów zawodowych z 7 toruńskich szkół zawodowych:
- Zespołu Szkół Technicznych,
- Zespołu Szkół Ekonomicznych,
- Zespołu Szkół Samochodowych,
- Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich,
- Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13,
- Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych,
- Centrum Kształcenia Ustawicznego.
- Myślę, że skorzystamy na tej współpracy i pozyskamy wiedzę, która pozwoli polepszyć kształcenie zawodowe, również dla dorosłych. Jesteśmy otwarci na nowe metody i ścieżki kształcenia – mówiła Mariola Zięba, zastępca dyrektora toruńskiego CKU.
Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji zawodowych i językowych 50 przedstawicieli kadry zarządzającej i nauczycieli toruńskich i skandynawskich szkół i instytucji w zakresie metodyki dualnego kształcenia zawodowego. W ramach projektu zostaną zrealizowane 2 spotkania projektowe i 3 spotkania szkoleniowe kadry zarządzającej i nauczycieli szkół zawodowych z krajów partnerskich. Rezultatem projektu będzie publikacja poradnika dobrych praktyk edukacji włączającej w językach polskim i angielskim.
I tak jeszcze w grudniu 2021 roku odbędzie się trzydniowe spotkanie w Norwegii, w marcu 2022 r. – na Islandii,a na przełomie maja i czerwca 2022 roku – w Toruniu. Dodatkowo w naszym mieście w dniu 29 czerwca 2022 odbędzie się spotkanie podsumowujące projekt, a 30 sierpnia 2022 roku – gala wieńcząca całość.
Partnerami projektu są:
- Fitjarvidaregåandeskule w Fitjar w Norwegii - szkoła, w której pobiera naukę 290 uczniów w wieku 15-19 lat kształcących się w zawodach związanych z żywieniem, pracą z dziećmi i młodzieżą, służbą zdrowia oraz sztuką i rzemiosłem. Kadra szkoły liczy 30 pracowników. W trakcie nauki w uczniowie odbywają praktyki zawodowe oraz uczestniczą w targach edukacyjnych, na których zapoznają się z ofertą poszczególnych szkół wyższych, ale i innych szkół średnich.
- IÐANEducation Centre w Reykjaviku na Islandii - prywatne, niekomercyjne, zawodowe centrum szkoleniowe wspierane przez Konfederację Pracodawców i Pracowników Przemysłu i Usług. Jego rolą jest podnoszenie kompetencji i umiejętności poprzez kształcenie ustawiczne w branży spożywczej, hotelarskiej i kulinarnej, fryzjerskiej i kosmetycznej, motoryzacyjnej, budowlanej, poligraficznej, metalowej i maszynowej oraz przemysłu. Oferuje ponad 150 kursów w każdym semestrze we wszystkich sektorach.
Fot. Lech Kamiński